Dokud je vaše dítě zatím na jednom místě ležícím kojencem, můžete být ještě v klidu. Ovšem až se posune do fáze zvídavého batolete, už byste měli zbystřit. Tomu zkrátka musíte být neustále v patách, abyste zabránili újmě na jeho zdraví.
Stačí totiž chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě. Abyste toto riziko minimalizovali, vybavte svoji domácnost chytrými vychytávkami, které vám pomohou udržet váš malý poklad v bezpečí.
Už když se vaše miminko začíná plazit a pak lézt, dejte pozor na volně visící šňůry, zejména od varné konvice, plné horké vody, či rozpálené žehličky, které by na sebe mohlo dítko strhnout. Kde je to jen trochu možné, veďte kabely lištami.
Nenechávejte nikde ležet ani nabíječky na telefon, které by si miminko mohlo omotat kolem krku. Elektrické zásuvky lákají poslintané prstíčky, zakryjte je proto raději bezpečnostními krytkami, které se dají vyjmout jen pomocí speciálního klíčku.
Pozor na stažené ubrusy
Ze stolů odstraňte ubrusy a různé jiné dekorační dečky, za které by dítě mohlo zatáhnout a strhnout na sebe vše, co se na stole nachází, včetně porcelánového nádobí a horkých nápojů. Případně ubrusy alespoň přichyťte ke stolu kovovými či plastovými sponami.
V dosahu dětí by se také neměly nacházet malé předměty, které mohou snadno spolknout, například mince. Nejnebezpečnější jsou malé knoflíkové baterie, jež mohou dítěti po spolknutí rozleptat jícen.
Nebezpečné chemikálie pod zámek
Když se vaše dítko postaví a pokusí se o první nesmělé krůčky, měli byste v zabezpečení domácnosti ještě přitvrdit. Ideálně odstraňte všechny cenné a rozbitné věci, nacházející se do jednoho metru výšky.
Dvířka skříněk zabezpečte bezpečnostními pojistkami, hlavně ta, za kterými se nachází nebezpečný obsah, jako jsou čistící a prací prostředky, případně léky a alkohol, v kuchyni i zásuvku s noži, zápalkami, svíčkami a igelitovými taškami a sáčky.
Chrániče rohů a protiskluzové podložky
Děti mají až 15krát tenčí a citlivější pokožku než dospělý, ostré rohy na nábytku je tak mohou ošklivě poranit. Nalepte na ně proto chrániče rohů, ačkoliv i mezi nejmenšími se mohou najít takoví šikulové, kteří je prstíčkem trpělivě všechny odloupou.
Kusové koberce je dobré podložit protiskluzovou podložkou, tou vybavte při koupání dítka i vanu či sprchový kout. Během umývání zoubků zase děti ocení stupínek s protiskluzovou úpravou, aby dosáhly k umyvadlu.
Květiny nejsou k jídlu!
Veškerý volně stojící nábytek, vysoké i nízké skříňky je třeba upevnit ke zdi, pozor také na volně stojící televizi či lampu. Nebezpečí představují i rostliny, některé děti mají totiž tendenci je ochutnávat.
Zjistěte proto, zda některé z nich nejsou jedovaté, a navíc v rozbitných keramických květináčích, a ty odstraňte z dosahu dětí, klidně je na čas přesuňte k prarodičům či kamarádům. I k těm ostatním dětem znesnadněte přístup.
Nebezpečné schodiště i kuchyně
Některá místa v domácnosti jsou nebezpečnější než jiná. Jde například o schody a schodiště. Na jednotlivé stupně přilepte protiskluzovou pásku, aby na nich dítě neuklouzlo.
Pokud je to jen trochu možné, umístěte pod či nad schodiště dětskou zábranu, stejně ohraďte i krb, případně vstup do kuchyně, kde se to nástrahami pro dítě jen hemží.
Nebezpečné spotřebiče, jakými jsou třeba toustovač nebo varná konvice, by měly stát co nejvíce vzadu na lince. Přívodní šňůru k nim veďte při zdi.
Pozor, to pálí!
Na sporák či varnou desku lze umístit ohrádku, která dítěti zabrání, aby si na sebe strhlo hrnec s horkým obsahem. Ty modernější jsou opatřeny dětskou pojistkou.
Pro jistotu ale vařte raději na zadních plotýnkách a madla pánví otáčejte při vaření směrem ke zdi. Troubu také opatřete dětskou pojistkou, na její knoflíky lze umístit plastové krytky proti otočení. Dítěti, které v kuchyni rádo pomáhá, vysvětlujte, že trouba či plotýnka pálí.
Nástrah plná koupelna
Další pro dítě potenciálně nebezpečnou místností se může stát koupelna. Z dosahu dítěte odstraňte všechny prací prášky i koupelové přípravky, které pro něj nejsou vhodné. Dejte pozor na mokrou podlahu, na níž by dítě mohlo uklouznout.
Pokud vaše zvídavé batole láká voda uvnitř toalety, a navíc do ní stále něco hází, takže hrozí její ucpání, je možné opatřit poklop ochranným záchodovým zámkem, který ho udrží zamčený.
Má to ovšem i své nevýhody, a to v případě, že toaletu potřebujete rychle použít.
Okna a dveře pod kontrolou
Nezapomeňte zabezpečit také okna a dveře. Na okna a balkonové dveře lze namontovat větrací pojistku, která umožní otevření maximálně na 15 cm.
Nebo je můžete opatřit bezpečnostními klikami, pro jejichž otevření je zpravidla potřeba stisknout knoflík a pootočit je, což batole nezvládne. Případně můžete kliky odšroubovat úplně. Pozor na dveře s průhledným sklem, kterými by dítě mohlo proletět.
Je dobré opatřit je fólií proti vysypání, případně vybavit tvrzeným bezpečnostním sklem. Je-li vaše dítě útěkář, vchodové dveře zamkněte a klíč odstraňte z jeho dosahu.
Bezpečná zahrada i soužití se zvířetem
Vlastníte-li dům se zahradou, mohou na dítko nástrahy číhat i tam. Zahradní náčiní zamkněte, zakryjte bazén, studnu i sudy s dešťovou vodou. Zabezpečte i septiky a čističku odpadních vod.
Pokud s vámi domácnost sdílí pes, nenechávejte ho s malým dítětem bez dozoru. Na druhou stranu dbejte na to, aby dítko psa nijak netrápilo nebo nezlobilo, mohl by se po něm ohnat tlapou nebo ostrými zuby.
Lepší je pořídit si zvíře do domácnosti až později, aby bylo na dítě zvyklé odmalička a vědělo, jaké je jeho postavení v rodině.
Pro přepravování dítěte autem je třeba zakoupit vhodnou autosedačku, která splňuje bezpečnostní normy a je kompatibilní s vaším vozem. Pro její správný výběr je dobré znát výšku a váhu dítěte. Foto: shutterstock
Autosedačky pro větší děti – některé modely jsou univerzální, prakticky od narození do 12 let věku, jiné jen do sedmi let, většinou je jejich používání limitováno váhou dítěte. Dítě autosedačku potřebuje do váhy 36 kg, výšky 150 cm, případně věku 12 let. Starší děti mohou v autě používat i podsedák.