Má toulavé boty a láká ho dobrodružství. Přeplave Panamský průplav z Atlantiku do Pacifiku, prožije noc v Egyptě na vrcholu Cheopsovy pyramidy a v Indii na Tádž Mahalu. Jmenuje se Richard Halliburton.
Američan Richard Halliburton (1900–1939) zdolá po Hannibalově vzoru se slonem Alpy, v Mexiku se jako staří Mayové vrhá do 21 metrů hluboké Studny smrti. Na Borneu se spřátelí s lovci lebek.
Svoje zážitky popisuje v knihách, které dodnes hltají další a další generace čtenářů.
Poslední zpráva
V roce 1939 plánuje překonat Pacifik (z Hongkongu do San Francisca) na čínské džunce zvané Mořský drak. Poctivě se na plavbu připravuje. Loď vybaví pomocným motorem a pro jistotu zesílí její stěny, aby dokázala překonat tak velkou vzdálenost.
Jenže po něm a jeho příteli Paulu Mooneym (1904–1939) se slehne zem. 1939). „Bouře od jihu. Déšť. Silné poryvy vichřice. Zábradlí na návětrné straně pod vodou. Lůžka mokrá. Stěží udržujeme kurz. Mám se báječně.
Přál bych vám, abyste byli na mém místě,“ tak zní poslední zpráva z 24. března 1939, kterou ze své cesty odvysílá.
Pátrání nepřinese výsledek
Ačkoliv se v následujících dnech snaží lodě i letadla prozkoumat mořskou hladinu o rozloze přibližně 240 000 čtverečních kilometrů (třikrát větší, než je Česká republika), nenajdou po výpravě ani stopy.
Teprve v roce 1945 vyvrhne moře u břehů Kalifornie jakési trosky. Mnozí si myslí, že jde o části kormidla Mořského draka, s jistotou se to ale tvrdit nedá. Oba, Halliburton i Mooney jsou úředně prohlášeni za mrtvé 5. října 1939 u soudu v Memphis Chancery.