Domů     Janovi Lucemburskému zajistila v Praze spojence manželka
Janovi Lucemburskému zajistila v Praze spojence manželka
21.10.2023

Když je v srpnu 1307 zvolen českým králem Jindřich Korutanský, na situaci zareaguje Albrecht Habsburský. Se svým synem Fridrichem I. Habsburským vypraví vojsko a snaží se obsadit Kutnou Horu, což se mu nakonec nepovede. Přezimuje v Čechách.

Oba rivalové, Albrecht Habsburský (1255–1308) i Jindřich Korutanský (asi 1265–1335), sbírají zjara roku 1308 sílu na vzájemné měření sil, které rozhodne o budoucím českém panovníkovi.  To se ale nekoná, Albrecht je 1. května 1308 nečekaně zavražděn.

„Při přechodu řeky Reuss (dnes ve Švýcarsku – pozn. red.) byl překvapen svým synovcem Janem. Ještě včera spolu hodovali, ale synovec mu vyčetl, že jej ponižuje a nedopřál mu podílu na rodové moci.

Tady na přívozním člunu hádka pokračovala a jednooký Albrecht byl při ní zabit dříve, než mu mohla družina přispěchat na pomoc,“ líčí současný autor Libor Vykoupil.

Habsburkové teď musejí vyřešit ožehavé problémy ve své říši a zápas o český trůn proto odsouvají na druhou kolej.

Vražda Albrechta I. Habsburského. FOTO: Leopold von Wien/Creative Commons/Public domain
Vražda Albrechta I. Habsburského. FOTO: Leopold von Wien/Creative Commons/Public domain

Nerozhodný panovník

Fridrich I. Habsburský (asi 1289–1330) s Jindřichem uzavře nejprve příměří a poté v srpnu 1308 ve Znojmě také mír. Podle něho se Habsburk vzdává nároků na český trůn, ale nechává si za to štědře zaplatit.

Vypadá to, že teď už bude korutanský vévoda moci nerušeně vládnout a země bude vzkvétat. Opak je pravdou. Jindřich nepatří mezi schopné panovníky, kterým by osud jejich země nějak výrazně ležel na srdci. Učinit jakékoliv rozhodnutí mu dělá značné problémy.

Všechno nechává obvykle na svých rádcích. Koho vyslechne jako posledního, tomu zpravidla dá za pravdu. Jeho neschopnosti řada lidí využije. Vlivní šlechtici se snadno dostávají ke královské kase a prostředky v ní považují za svoje.

Obohacují se i příjmy z kutnohorských stříbrných dolů. Nejzranitelnějšími se stávají kláštery, ve kterých se drancuje. Jindřich si zatím na hradě vychutnává dobré jídlo a pití. Hlavně lenošení, to je jeho doména.

Hrob Jindřicha Korutanského. Titulu českého krále se až do smrti nevzdá. FOTO: Geak (Diskussion)/Creative Commons/Copyrighted free use
Hrob Jindřicha Korutanského. Titulu českého krále se až do smrti nevzdá. FOTO: Geak (Diskussion)/Creative Commons/Copyrighted free use

Povolává cizince

Uplynou sotva dva roky a Češi už toho mají opravdu dost. Zatímco šlechticům slabý král vyhovuje, protože se mohou utěšeně obohacovat na úkor ostatních, většina prostých lidí tiše trpí. Nikde nemají zastání.

Jindřich tuší, že jeho postavení ve státě není neotřesitelné. Jak ho posílit? Na svoji ochranu si povolá žoldnéřské vojsko z ciziny, tedy ze svých Korutan a také z Míšně. To ale není zdaleka všechno. Obklopuje se svými věrnými patolízaly.

Nechává jimi obsadit ty nejdůležitější úřady. A tohle už je pro šlechtice, i ty, kteří mají radost, že si mohou dělat, co chtějí, opravdu příliš velké sousto. Nechat si nařizovat, co mají dělat od cizinců, takovou politiku vládce skutečně nepřekousnou.

„Musíme se Jindřicha Korutanského zbavit,“ probleskuje stále častěji v jejich debatách. Od slov k činům nemají daleko.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Opati vyberou nevěstu

Léto roku 1309 je v Čechách už ve znamení hledání nového panovníka. Kdo by měl v Čechách vládnout? Ke slovu se dostávají i opati. Ze zbraslavského kláštera Konrád (1247–1329), ze sedleckého Heidenreich (†1320).

Vzniká shoda, že českým králem by se měl stát Jan Lucemburský (1296–1346), syn římského krále Jindřicha VII. Lucemburského (asi 1275–1313). Konrád už kuje pikle. Jan by se měl oženit s Eliškou Přemyslovnou.

Dívka má být nositelkou přemyslovských tradic, Jan zase autoritou ztělesňovanou jeho otcem římským králem. Eliška kývne. Sama věří, že to pomůže vyřešit nelehkou situaci, která v její zemi panuje.

Má také politické ambice a těžce nese, že její postavení není nijak výrazné. Zbývá už jenom to nejdůležitější a zároveň nejtěžší. Získat souhlas římského krále Jindřicha VII.

Janovi Lucemburskému pomůže jeho choť. FOTO: Ondřej Kořínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Janovi Lucemburskému pomůže jeho choť. FOTO: Ondřej Kořínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Kompromisní návrh neprojde

Král Svaté říše římské si není jistý. Jak se má rozhodnout? České země nemají tehdy zrovna nejlepší pověst. Hovoří se o neklidu, nestabilitě země. Synu Janovi je tehdy pouhých třináct let. Bude pro něho panování v zemi zmítané vnitřními spory bezpečné?

Král neví, váhá. Napadne ho šalamounské řešení. Co kdyby jako náhradního kandidáta na trůn určil svého bratra Walrama (asi 1280–1311)?  Takový návrh ovšem neprojde. Walram se řadí ke známým opilcům a sukničkářům.

Římskému králi se dostane jasné odpovědi, že zisk českého trůnu je možný jedině tehdy, pokud bude adeptem na něj jeho syn Jan. Co teď? Jindřich zvažuje všechno téměř rok. Svoje slovo nakonec vyřkne až v létě roku 1310. Dává souhlas se sňatkem.

Říšský sněm ve Frankfurtu všechno posvětí. Jindřich Korutanský během něho přichází o český trůn. Nic už nebrání, aby se vývoj pohnul kupředu. Jan Lucemburský si 1. září 1310 bere Elišku Přemyslovnu. Ovšem předání moci nebude lehké.

Korutanec, kterého připravili o jeho úřad, má pořádný vztek. Svoji hlavu nedá lacino. Janovi Lucemburskému nezbývá než použít sílu. Se svým vojskem se vydá ku Praze a na konci listopadu 1310 město oblehne. Dobýt metropoli se mu ale nevede.

Naštěstí se do věci vloží jeho o čtyři roky starší manželka Eliška Přemyslovna. Má ve městě spojence a ti zajistí, aby Jana vpustili do městských hradeb.

Jindřich z toho samozřejmě nemá radost, a jak uvádí Vykoupil, po Janově průniku do města se „na pět dní uzavřel na Pražském hradě a snažil se vyjednávat. Nebylo však o čem, a tak 9. prosince uprchl i s družinou z Prahy.“

 

Předchůdci nabídne sestru

Jan Lucemburský má konečně šanci převzít svoje království. A co dělá jeho předchůdce Jindřich Korutanský? Pocit hořkosti v něm přetrvává. „Až do své smrti tvrdohlavě užíval titulu českého krále“, poznamenává k jeho dalšímu osudu Vykoupil.

Tři roky poté, co opustil české země, naposledy vydechne jeho první žena, Přemyslovna Anna. Žení se tehdy po druhé, jeho chotí se stává Adléta Brunšvická (asi 1285–1320).

Jan Lucemburský si uvědomuje, že by bylo výhodné udělat si ze zhrzeného předchůdce svého spojence. Proto, když Adléta zemře, nabídne mu za ženu svoji sestru Marii (asi 1305–1324). Svatba se ale nakonec neuskuteční.

Teprve v roce 1328 si Jindřich bere Beatrix Savojskou (asi 1310–1331). Ani z jednoho ze tří manželství se ale Jindřich nedočká syna dědice. Adléta mu porodí dvě dcery, svazek s Beatrix zůstane bezdětný.

Korutanské panství po něm nakonec zdědí jeho dcera Markéta (1318–1369), které se přezdívá Pyskatá.

Jejím ženichem se roku 1330 stane Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a mladší bratr budoucího českého krále Karla IV. (1316–1378).

Jindřich Korutanský ovšem Lucemburky v lásce nemá, protože ho jeden z nich vyhnal z království, které považoval za svoje.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Acoma/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Historie
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Historie
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Historie
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h