Domů     Janovi Lucemburskému zajistila v Praze spojence manželka
Janovi Lucemburskému zajistila v Praze spojence manželka
21.10.2023

Když je v srpnu 1307 zvolen českým králem Jindřich Korutanský, na situaci zareaguje Albrecht Habsburský. Se svým synem Fridrichem I. Habsburským vypraví vojsko a snaží se obsadit Kutnou Horu, což se mu nakonec nepovede. Přezimuje v Čechách.

Oba rivalové, Albrecht Habsburský (1255–1308) i Jindřich Korutanský (asi 1265–1335), sbírají zjara roku 1308 sílu na vzájemné měření sil, které rozhodne o budoucím českém panovníkovi.  To se ale nekoná, Albrecht je 1. května 1308 nečekaně zavražděn.

„Při přechodu řeky Reuss (dnes ve Švýcarsku – pozn. red.) byl překvapen svým synovcem Janem. Ještě včera spolu hodovali, ale synovec mu vyčetl, že jej ponižuje a nedopřál mu podílu na rodové moci.

Tady na přívozním člunu hádka pokračovala a jednooký Albrecht byl při ní zabit dříve, než mu mohla družina přispěchat na pomoc,“ líčí současný autor Libor Vykoupil.

Habsburkové teď musejí vyřešit ožehavé problémy ve své říši a zápas o český trůn proto odsouvají na druhou kolej.

Vražda Albrechta I. Habsburského. FOTO: Leopold von Wien/Creative Commons/Public domain
Vražda Albrechta I. Habsburského. FOTO: Leopold von Wien/Creative Commons/Public domain

Nerozhodný panovník

Fridrich I. Habsburský (asi 1289–1330) s Jindřichem uzavře nejprve příměří a poté v srpnu 1308 ve Znojmě také mír. Podle něho se Habsburk vzdává nároků na český trůn, ale nechává si za to štědře zaplatit.

Vypadá to, že teď už bude korutanský vévoda moci nerušeně vládnout a země bude vzkvétat. Opak je pravdou. Jindřich nepatří mezi schopné panovníky, kterým by osud jejich země nějak výrazně ležel na srdci. Učinit jakékoliv rozhodnutí mu dělá značné problémy.

Všechno nechává obvykle na svých rádcích. Koho vyslechne jako posledního, tomu zpravidla dá za pravdu. Jeho neschopnosti řada lidí využije. Vlivní šlechtici se snadno dostávají ke královské kase a prostředky v ní považují za svoje.

Obohacují se i příjmy z kutnohorských stříbrných dolů. Nejzranitelnějšími se stávají kláštery, ve kterých se drancuje. Jindřich si zatím na hradě vychutnává dobré jídlo a pití. Hlavně lenošení, to je jeho doména.

Hrob Jindřicha Korutanského. Titulu českého krále se až do smrti nevzdá. FOTO: Geak (Diskussion)/Creative Commons/Copyrighted free use
Hrob Jindřicha Korutanského. Titulu českého krále se až do smrti nevzdá. FOTO: Geak (Diskussion)/Creative Commons/Copyrighted free use

Povolává cizince

Uplynou sotva dva roky a Češi už toho mají opravdu dost. Zatímco šlechticům slabý král vyhovuje, protože se mohou utěšeně obohacovat na úkor ostatních, většina prostých lidí tiše trpí. Nikde nemají zastání.

Jindřich tuší, že jeho postavení ve státě není neotřesitelné. Jak ho posílit? Na svoji ochranu si povolá žoldnéřské vojsko z ciziny, tedy ze svých Korutan a také z Míšně. To ale není zdaleka všechno. Obklopuje se svými věrnými patolízaly.

Nechává jimi obsadit ty nejdůležitější úřady. A tohle už je pro šlechtice, i ty, kteří mají radost, že si mohou dělat, co chtějí, opravdu příliš velké sousto. Nechat si nařizovat, co mají dělat od cizinců, takovou politiku vládce skutečně nepřekousnou.

„Musíme se Jindřicha Korutanského zbavit,“ probleskuje stále častěji v jejich debatách. Od slov k činům nemají daleko.

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Opati vyberou nevěstu

Léto roku 1309 je v Čechách už ve znamení hledání nového panovníka. Kdo by měl v Čechách vládnout? Ke slovu se dostávají i opati. Ze zbraslavského kláštera Konrád (1247–1329), ze sedleckého Heidenreich (†1320).

Vzniká shoda, že českým králem by se měl stát Jan Lucemburský (1296–1346), syn římského krále Jindřicha VII. Lucemburského (asi 1275–1313). Konrád už kuje pikle. Jan by se měl oženit s Eliškou Přemyslovnou.

Dívka má být nositelkou přemyslovských tradic, Jan zase autoritou ztělesňovanou jeho otcem římským králem. Eliška kývne. Sama věří, že to pomůže vyřešit nelehkou situaci, která v její zemi panuje.

Má také politické ambice a těžce nese, že její postavení není nijak výrazné. Zbývá už jenom to nejdůležitější a zároveň nejtěžší. Získat souhlas římského krále Jindřicha VII.

Janovi Lucemburskému pomůže jeho choť. FOTO: Ondřej Kořínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Janovi Lucemburskému pomůže jeho choť. FOTO: Ondřej Kořínek/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Kompromisní návrh neprojde

Král Svaté říše římské si není jistý. Jak se má rozhodnout? České země nemají tehdy zrovna nejlepší pověst. Hovoří se o neklidu, nestabilitě země. Synu Janovi je tehdy pouhých třináct let. Bude pro něho panování v zemi zmítané vnitřními spory bezpečné?

Král neví, váhá. Napadne ho šalamounské řešení. Co kdyby jako náhradního kandidáta na trůn určil svého bratra Walrama (asi 1280–1311)?  Takový návrh ovšem neprojde. Walram se řadí ke známým opilcům a sukničkářům.

Římskému králi se dostane jasné odpovědi, že zisk českého trůnu je možný jedině tehdy, pokud bude adeptem na něj jeho syn Jan. Co teď? Jindřich zvažuje všechno téměř rok. Svoje slovo nakonec vyřkne až v létě roku 1310. Dává souhlas se sňatkem.

Říšský sněm ve Frankfurtu všechno posvětí. Jindřich Korutanský během něho přichází o český trůn. Nic už nebrání, aby se vývoj pohnul kupředu. Jan Lucemburský si 1. září 1310 bere Elišku Přemyslovnu. Ovšem předání moci nebude lehké.

Korutanec, kterého připravili o jeho úřad, má pořádný vztek. Svoji hlavu nedá lacino. Janovi Lucemburskému nezbývá než použít sílu. Se svým vojskem se vydá ku Praze a na konci listopadu 1310 město oblehne. Dobýt metropoli se mu ale nevede.

Naštěstí se do věci vloží jeho o čtyři roky starší manželka Eliška Přemyslovna. Má ve městě spojence a ti zajistí, aby Jana vpustili do městských hradeb.

Jindřich z toho samozřejmě nemá radost, a jak uvádí Vykoupil, po Janově průniku do města se „na pět dní uzavřel na Pražském hradě a snažil se vyjednávat. Nebylo však o čem, a tak 9. prosince uprchl i s družinou z Prahy.“

 

Předchůdci nabídne sestru

Jan Lucemburský má konečně šanci převzít svoje království. A co dělá jeho předchůdce Jindřich Korutanský? Pocit hořkosti v něm přetrvává. „Až do své smrti tvrdohlavě užíval titulu českého krále“, poznamenává k jeho dalšímu osudu Vykoupil.

Tři roky poté, co opustil české země, naposledy vydechne jeho první žena, Přemyslovna Anna. Žení se tehdy po druhé, jeho chotí se stává Adléta Brunšvická (asi 1285–1320).

Jan Lucemburský si uvědomuje, že by bylo výhodné udělat si ze zhrzeného předchůdce svého spojence. Proto, když Adléta zemře, nabídne mu za ženu svoji sestru Marii (asi 1305–1324). Svatba se ale nakonec neuskuteční.

Teprve v roce 1328 si Jindřich bere Beatrix Savojskou (asi 1310–1331). Ani z jednoho ze tří manželství se ale Jindřich nedočká syna dědice. Adléta mu porodí dvě dcery, svazek s Beatrix zůstane bezdětný.

Korutanské panství po něm nakonec zdědí jeho dcera Markéta (1318–1369), které se přezdívá Pyskatá.

Jejím ženichem se roku 1330 stane Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), druhorozený syn Jana Lucemburského a mladší bratr budoucího českého krále Karla IV. (1316–1378).

Jindřich Korutanský ovšem Lucemburky v lásce nemá, protože ho jeden z nich vyhnal z království, které považoval za svoje.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Acoma/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina