Skip to content

Ranní vstávání? Podle neurologa tortura!

Zatímco ranní ptáčata jsou brána jako symboly aktivity, tak ten, kdo si rád přispí, bývá leckdy považován za lenocha. Výzkumy však ukazují, že brzké vstávání a nedostatek spánku může způsobovat různé choroby včetně diabetu či obezity.

Jsou lidé, kterým brzké vstávání nevadí, a naopak jsou po ránu nejaktivnější. Avšak takoví nejsou zdaleka všichni.

Profesor Paul Kelley.

Podle neurologa Paula Kelleye z Oxfordské univerzity je práce před desátou hodinou dopolední nikoliv nepodobná tortuře. Srovnává ji tak s ne zcela příjemnými zařízeními jako je železná panna nebo španělská bota.

Nepřítel na pět: budík.

Mladí lidé, kteří navštěvují vysokou školu, by pak měli začínat se studiem až v 11 hodin, středoškoláci pak o hodinu dříve. Kelley zdůrazňuje, že je třeba začít debatovat o společenských změnách, které by umožnily zásadní časové změny v pracovních i studijních procesech.

Výzkumy ukazují, že lidem prospívá spát bez oblečení.

Badatel vychází z vlastní zkušenosti, protože dříve byl ředitelem střední školy. Když posunul začátek vyučování z 8,30 na 10 hodin, průměrný prospěch studentů se zlepšil o 19 procent.

Nedostatek spánku vede i k obezitě.

Ze světa spánku dorazily ještě další zprávy. Autoři jedné z čerstvých amerických studií došli k závěru, že jedna noc s nedostatkem spánku snižuje stejným způsobem citlivost na inzulin jako šest měsíců stravování bohatého na tuk.

To zásadním způsobem zvyšuje riziko cukrovky. Francouzští badatelé pak zjistili souvislost mezi nedostatkem spánku a obezitou.

Foto: Pinterest, Meaww, Harris Communications, youtube
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …