Ostrov věčného jara vám nabídne příjemné podnebí v létě i v zimě. Toto exotické a fascinující místo, ležící v Atlantském oceánu, nabízí nejen slunečné pláže a jemný písek, ale také nádhernou přírodu a úchvatné scenérie.
Stín na něj vrhá hrozba smrtících tsunami, která již místo v minulosti zasáhla. Jaké nebezpečí tu hrozí dnes?
Tenerife je největším ze sedmi Kanárských ostrovů. Díky tomu poskytuje návštěvníkům rozmanitost zážitků i přírodních prostředí. Během jednoho dne se tu můžete vykoupat na plážích s černým pískem i vystoupit na sněhem pokrytý vrchol sopky Pico de Teide.
Najdete tu bujný vavřínový les, měsíční sopečnou krajinu i koloniální historická městečka. Tento ostrov je také oblíbenou destinací pěších turistů. Nudit se tu rozhodně nebudete.
Je návštěva Tenerife bezpečná?
Kanárské ostrovy jsou sice rájem na zemi, i v ráji se ale objevují stíny. V roce 2001 přišli vědci Steven N. Ward a Simon Day s alarmující hypotézou megatsunami, které by mohlo těmto ostrovům hrozit v důsledku výbuchu stratovulkánu Cumbre Vieja na La Palmě.
Při jeho předchozím výbuchu v roce 1949 se totiž v sopce vytvořila prasklina, která by podle tohoto výzkumu mohla způsobit větší kolaps svahu sopky. Taková událost by způsobila tsunami, jehož následky by byly cítit až na pobřeží Severní Ameriky.
Vlny by tam dosahovaly výše až 25 metrů, a hrozilo by tak zničení New Yorku. Na Kanárských ostrovech by pak vlny dosahovaly výše stovek metrů. Výbuch sopky Teneguía na La Palmě 19. září 2021 tuto otázku znovu otevřel.
Megatsunami na Kanárských ostrovech
Historicky už Kanárské ostrovy dvě obří vlny tsunami postihly, bylo to ale před 150 až 180 tisíci let. Jejich výška byla až 50 m a pronikly do vnitrozemí až do vzdálenosti téměř jednoho kilometru.
Důkazy o těchto živelních katastrofách našli španělští vědci při analýze složení nánosů, způsobených tsunami na lávové plošině Teno na severozápadním výběžku Tenerife.
Pod vrstvou zeminy, která ji zakonzervovala, se skrývala 1,5 metru silná vrstva zbytků mušlí, měkkýšů a ryb. Tsunami tehdy bylo vyvoláno zničením sopečného dómu Las Caňadas na Tenerife, který se nacházel na místě dnešní sopky Teide. Sesuvy půdy spojené s erupcemi vyvolaly ohromné vlny.
Menších tsunami si lidé skoro nevšimli
V posledním tisíciletí Kanárské ostrovy zasáhlo osm doložených menších tsunami, některá z nich ale místní ani nenazývali tsunami, nýbrž je zaznamenali jen jako větší vlny.
Nezpůsobila žádné větší škody, protože Kanárské ostrovy byly tehdy osídleny především ve vnitrozemí a na pobřeží se lidská obydlí nenacházela. Bylo tomu tak pravděpodobně kvůli ochraně před nájezdy pirátů.
První z těchto vln tsunami se vzedmula 1. listopadu roku 1755 a byla způsobena zemětřesením v Lisabonu s magnitudou 8,5. Tsunami poničilo severozápadní svahy Iberského poloostrova a zasáhlo také severní Maroko, projevilo se dokonce i v Severní i Jižní Americe.
Díky velkým škodám v těchto oblastech byly škody na Kanárských ostrovech prakticky zanedbatelné, přestože tsunami vyvolalo zvednutí hladiny moře o více než pět metrů.
Historie ničivých událostí
Druhá podobná vlna tsunami řádila 31. března 1761 a způsobilo ji zemětřesení o magnitudě 8,5 jihozápadně od Iberského poloostrova.
Její následky v podobě velkých vln byly cítit v Portugalsku, Španělsku a Maroku, a dosáhly až na pobřeží Velké Británie, Barbadosu, Azor a Kanárských ostrovů.
Na Kanárských ostrovech byly následky podobné prvnímu tsunami z roku 1755. Další dvě menší vlny tsunami zasáhly ostrovy v roce 1941 a dvě další v roce 1969. Následovala tsunami, zaznamenaná na Gran Canarii v roce 1975, a poslední lokální tsunami v roce 2020 na ostrově La Gomera, které bylo způsobeno sesuvem půdy na pobřeží tohoto ostrova.
Je hrozba obří tsunami reálná?
Je tedy bezpečné Tenerife navštívit? Hrozí i dnes megatsunami, před kterým výzkum z roku 2001 varoval? Díky pokroku ve vědeckém poznání od té doby a novým informacím to mohou odborníci prohlásit za nepravděpodobné.
Jan Blahůt z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR tvrdí, že výzkum z roku 2001 je založen na předpokladech, které jsou mimo realitu.
Megatsunami o výšce stovek metrů by muselo být způsobeno utržením většího kusu ostrova, zatímco na Kanárských ostrovech dochází spíše k množství menších sesuvů, které vyvolávají malé vlny.
Protože k nim často dochází na stejném místě a při zpětném výzkumu to vypadá, jako kdyby zde došlo k jednomu obřímu sesuvu, není tomu tak.
Největší známé sesuvy z Kanárských ostrovů dosahují šíře 15 až 16 km, zatímco megatsunami by muselo vyvolat obří sesuv půdy o objemu 500 km krychlových v šířce 25 km, který by sjel v jednom kuse 15 km do moře rychlostí 100 metrů za sekundu.
Pomalejší sesuvy nevygenerují dost energie pro to, aby vyvolaly velké vlny. Tento scénář je tedy velice nepravděpodobný. Potvrzuje to i Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Můžete se tedy bezpečně vydat užít si krásy Tenerife.
Co na tomto ostrově nesmíte minout?
Pico de Teide
Se svými 3718 metry nad mořem je Pico de Teide nejvyšším vrcholem Kanárských ostrovů i Španělska. Zároveň je to činná sopka a přírodní symbol Tenerife. Nachází se zhruba uprostřed ostrova v národním parku Teide, který zabírá asi 36 procent ostrova.
Na vrchol je možné vystoupat pěšky, nebo vyjet kabinovou lanovkou. Ke spodní stanici lanovky ve výšce 2356 metrů nad mořem se dá dojet autem nebo autobusem. Lanovka končí ve výšce 3555 metrů nad mořem.
Posledních 150 výškových metrů na samotný vrchol Teide může ale vystoupat jen ten, kdo má povolení k výstupu, které je sice možno získat zdarma, ale je si ho potřeba rezervovat prostřednictvím webových stránek měsíce dopředu.
Ti, kdo je nemají, se musejí spokojit s pohledem od horní stanice lanovky, který je ale také impozantní. Pokud sem pojedete lanovkou, počítejte s tím, že se vám může udělat špatně z výškové nemoci.
Mnoho lidí na tento vrchol proto stoupá pěšky a nocuje po cestě na chatě Altavista, aby se pak mohli vydat sledovat z vrcholu východ slunce. V takovém případě je povolení k výstupu na vrchol v ceně noclehu.
Po cestě nahoru můžete obdivovat měsíční krajinu, plnou lávových útvarů a siřičitých pramenů.
Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz byla původně malá rybářská vesnice, která se proměnila v turistické letovisko až v 18. století. Najdete ho na severozápadním pobřeží ostrova, kde více prší, a proto je tu bohatší zeleň než na vyprahlém jihu Tenerife.
Najdete tu nádherné pláže s černým pískem. Ty nejznámější leží na východ od centra města. Jde o trojici propojených pláží Playa del Castillo, Playa Chia a Playa María Jiminez.
Vykoupat se můžete i na malé městské plážičce Playa San Telmo přímo v centru, která je ale otevřená, jen pokud nejsou velké vlny.
Pokud chcete strávit příjemný den u vody se vším pohodlím a vlnám se vyhnout, navštivte aquapark Lago Martianéz, který nabízí komplex lagun se slanou mořskou vodou přímo na pobřeží s vyhlídkou na moře.
Z historických památek si nenechte ujít centrální náměstí Plaza del Charco, kde uvidíte typické kanárské historické budovy, a pobřežní promenádu San Telmo s mnoha restauracemi a obchody a malou historickou celnicí Casa de la Aduana.
Výlet pro celou rodinu představuje zoologicko-botanická zahrada Loro Parque, kde se můžete podívat na vystoupení delfínů, kosatek i papoušků.
San Cristóbal de La Laguna
La Laguna je první město, které na Kanárských ostrovech vzniklo a je součástí dědictví UNESCO. Můžete zde obdivovat jeho koloniální architekturu v podobě barvených domů s dřevěnými balkony, které pocházejí z 15. až 18. století, geometricky přesnou šachovnici lineárních ulic z 15. století, a velkou pěší obchodní zónu.
Najdete tu velké množství kostelů, šlechtických domů, paláců a jiných památek ze 17. a 18. století. Navštivte například katedrálu Panny Marie Pomocné, která je jednou z nejhezčích katedrál na Kanárských ostrovech.
Tato 42 metrů vysoká budova je postavená v unikátním mixu stylů, především neoklasicismu a neogotiky. Je to první španělská katedrála, která je postavená z větší části z betonu.
Zaujmout vás může také Palacio Episcopal, biskupský palác z konce 17. století s ozdobným kamenným průčelím. Odpočinout si můžete na Plaza del Adelantado, kde se dá posedět ve stínu vzrostlých stromů a obdivovat historické budovy.
Dnes je La Laguna živé univerzitní město. Univerzitní kampus zabírá skoro čtvrtinu jeho rozlohy a studuje zde více než 23 tisíc studentů.
Playa de Las Americas
Na jihu Tenerife který je víc turisticky frekventovaný, najdete hned několik krásných pláží. Kromě pláže Los Cristianos a Costa Adeje je to právě vyhlášená Playa de las Americas. Sopečná pláž s černým pískem je nejnavštěvovanějším letoviskem na Tenerife.
Kromě zapůjčení lehátek a slunečníků tu najdete i dostatek stánků s občerstvením, barů a restaurací. Vstup do vody je pozvolný a vhodný i pro děti.
Dávejte si ale pozor na sílu vln – když je vyvěšená černá vlajka, znamená to zákaz koupání, a červená vlajka symbolizuje koupání na vlastní nebezpečí.
Stejnojmenné město Playa de las Americas je plné diskoték a nočních klubů, a z tohoto důvodu je nazývané městem, které nikdy nespí. Pokud noční život není váš šálek čaje, můžete si tu užít kurzy potápění, vodní lyže, plavání s delfíny, golf nebo tenis.
Příležitost pro celodenní výlet nabízí blízký aquapark Siam Park s mnoha úžasnými vodními atrakcemi.