Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí.
Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem.
Zaskočí je také vzdělání a původ takzvané cambridgeské pětky agentů, kteří jsou naverbováni k donášení už v době, když ve 30. letech 20. století navštěvují univerzitu v Cambridge.
Tajemství donášejí Sovětům
Během zhruba deseti let po promoci se Donald Maclean (1913–1983), Guy Burgess (1911–1963), Kim Philby (1912–1988), Anthony Blunt (1907–1983) a John Cairncross (1913–1995) vypracují na důležité zpravodajské posty, které využívají k předávání řady tajemství Sovětům.
Díky těmto dvojitým agentům, údajně motivovaným ideologií, ne penězi, se Sovětský svaz dozví o plánu Spojenců vyslat protikomunistické povstalce do Albánie. Dále SSSR jejich prostřednictvím získá informace o spojenecké vojenské strategii během korejské války.
Před úřady utečou
Když členové této pětice zjistí, že úřady jsou jim na stopě, jednají. Philby (ironií osudu vede protisovětskou sekci MI6, britský ekvivalent CIA) dá Macleanovi a Burgessovi tip, aby v roce 1951 utekli do Moskvy.
Philby se k nim připojí v roce 1963, Cairncross se dostane do Itálie a Francie. Blunt se přizná výměnou za imunitu před trestním stíháním a může zůstat v Británii. Nikdo z nich nikdy nečelí obvinění ze špionáže.