Domů     Puzzle: Zábava z tisíců kousků léčí alzheimera!
Puzzle: Zábava z tisíců kousků léčí alzheimera!
15.6.2021

Tak, ještě jeden… A hotovo! Tohle je zábava opravdu až do posledního dílku a dechu. A ta radost, když po hodinách usilovné práce konečně dosadíte do té skládačkové mozaiky poslední část a spletenec hromady divně tvarovaných kousků se promění v celistvý obraz…

Kolikrát už jako chladnokrevný vrah pomohla tahle hra svým uživatelům zabít otravnou nudu. Jejímu kouzlu podlehli a denně podléhají lidé bez rozdílu věku či pohlaví. Ano, řeč je o puzzle.

Skládací školní pomůcka

I když první zmínky o nich pocházejí ze starověké Číny, počátky skládačkové revoluce šikmé oči rozhodně nemají. Pochází totiž z Londýna a patří muži jménem John Spilsbury (1739–1769).

Ten se živí jako rytec a kreslíř map a v roce 1760 dumá nad tím, jak zpestřit anglickým dětem nekonečné hodiny zeměpisu. Nakonec přijde s řešením jednoduchým a přitom geniálním, které bude mít později dopad na celou společnost.

Nalepí jednu ze svých map na tvrdé dřevo, popadne truhlářskou pilku a několika zručnými tahy je rozřeže podle jednotlivých zemí. A vzdělávací hra je na světě.

Jejího autora v tu chvíli ani ve snu nenapadne, že právě přispěl ke vzniku herního fenoménu 20. století. Ale nepředbíhejme. I když má Spilsburyho nápad obrovský potenciál, není dlouho ničím víc než učební pomůckou, která nepřekročí anglické hranice.

Ach, ta pila…

Kdo ví, jak by to s jednou z nejoblíbenějších her současnosti tehdy dopadlo, nebýt skutečnosti, že se s přelomem 18. a 19. století začala rozšiřovat jako hračka.

Dřevěnou (mahagonovou či cedrovou) skládankou se však zprvu baví jen ti movitější, kteří mají na její pořízení patřičný kapitál. Mimo území Anglie se hra dostane ve druhé polovině 19. století.

Jednou z hybných sil, která ji postrčí přes kanál La Manche dál do světa, je i vynález lupénkové pily. Ta při rozřezávání poskytne jednotlivým dílkům jejich specifické, roztodivné tvary, které do sebe přesně zapadají a společně vytvářejí kýžený obrazec.

Navíc dělají hru obtížnější. V této době již přicházejí na scénu tvary dílků, jež známe z dnešní doby. Místo drahého dřeva se navíc při výrobě začínají používat překližky, na které se obrázky buď malovaly, nebo lepily.

Na konci 19. století spatří světlo světa i první puzzle z kartonu, určené primárně těm nejmenším obyvatelům naší planety.

Není to jednoduché, ale je to zatraceně zábavné. Foto: unsplash
Není to jednoduché, ale je to zatraceně zábavné. Foto: unsplash

Dřevo nahradil karton

Začátek 20. století posouvá oblíbenou hru opět blíž k těm nejprostším smrtelníkům, když právě se rozjíždějící strojní výroba stlačí její cenu dolů a rozšíří tak logickou zábavu i mezi nižší vrstvy. Tohle období je navíc jakýmsi epilogem dřevěných puzzle.

Ty jsou postupně vytlačeny těmi kartonovými, které navíc pozvolna opouštějí své jen dětské zaměření a stávají se koníčkem pro celou rodinu. Popularita „okousaných“ dílků stoupá rychleji než modul Apolla 11 k Měsíci.

Není se čemu divit, když je šikovný taťka dokáže vyrobit doma takřka na koleně. Navíc jde hravě nastavit různé stupně obtížnosti – stačí jen dílky zmenšit nebo je vyřezat nepravidelně.

Puzzle ve 3D i on-line

A kde vlastně puzzle vzaly svůj název? Původ má tohle slovo pravděpodobně v angličtině, kde výraz puzzle označuje libovolnou hádanku, skládačku nebo záhadu, a to i v přeneseném smyslu slova.

Skutečným ekvivalentem je ale „jigsaw puzzle“ – skládačka vzniklá rozřezáním pomalovaného prkénka lupénkovou pilou nebo laserem na jednotlivé dílky. Jak doba uhání kupředu, roste i vynalézavost jejich tvůrců.

Starou dobrou klasiku – ploché puzzle – už určitě každý z nás někdy zkoušel dát s menším či větším úspěchem dohromady. Ale co takhle zkusit složit tzv.

puzzle ball, kde jsou jednotlivé kusy zaoblené tak, že správně zasazené do sebe dají dohromady kouli (například takovou, jakou má ve znaku internetová encyklopedie Wikipedie). A to není vše.

Puzzle dnes už seženete i v rozměru 3D, s jejichž pomocí může u vás doma stát miniatura Eiffelovy věže, Big Benu a dalších slavných staveb.

A kdo nechce sedět skloněný nad haldou kartonových částeček, může sednout ke klávesnici a zkusit jejich on-line podobu, která se objevila v roce 2001 a ihned si získala velkou oblibu.

Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát Foto: pxfuel
Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát Foto: pxfuel

Z milionu kousků…

Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Od těch, jejichž krabice skýtá jen pár větších kousků určených dětem, přes ty složitější, s 500, 1 000 nebo 2 000 dílky.

A ti opravdu nároční skládači pak mohou sáhnout po škatuli s čísly 4 000 nebo 8 000. A komu by i tyhle počty přišly snadné… Největší sériově vyráběné puzzle na světě s famózními rozměry 570 x 157 cm uvedla v letošním roce na trh španělská firma EDUCA. Mají 33 600 dílků a po jejich složení (klobouk dolů před takovým šikulou) se před šťastným „skladatelem“ rozprostře obraz divočiny i s hojnou účastí zvířecí populace.

Největší puzzle na světě pak má na svědomí skupina nadšenců, kteří 28. září 2008 v německém městě Ravensburg za čtyři a tři čtvrtě hodiny sestavili obrazec, čítající 1 076 280 dílků a zabírající plochu přibližně 600 m² (tedy tolik, co domek s menší zahradou).

Překonali tak původní rekord z roku 2002, kdy byly v Singapuru dány dohromady puzzle obsahující 212 000 dílků.

„Chaotici“, „metodici“…

Stejně jako řada dalších her na bázi rébusů a hlavolamů, mají i puzzle svůj světový šampionát, na kterém si fandové z nejrůznějších koutů naší planety poměřují své síly. Skládání puzzle však nemusí sloužit jen ke zkrácení dlouhé chvíle.

Podle Alzheimer Society of Canada, první společnosti na světě věnující se problematice Alzheimerovy choroby, totiž puzzle udržují mozek aktivní a snižují tak riziko jeho neurodegenerativního onemocnění.

A to víte, že hráči puzzle se dělí na několik skupin, podle toho, jakým způsobem ke skládání přistoupí?

Podle předního českého matematika a člena Mensy RNDr. Jaroslava Flejberka existují „chaotici“, ti dílky zamíchají a rozsypou, aby po chvilce jejich přebírání prchli od rozdělané práce se slovy „Nemám si čas hrát“ nebo „Je to jednoduché“. Další kategorií jsou „metodici“ jedoucí podle své ověřené metody (např. složí nejdříve kraje, pak hlavní motiv atd.), a běda, když se ji někdo cizí pokusí narušit.

… „plánovači“ a „vizionáři“

Předposlední kategorie je určená tzv. „plánovačům“. Ti jednotlivé dílky rozdělí do skupin (kraj, modrá obloha, vnitřek obrazce atd.) a pak nutí každou procházející osobu, aby jim se skládáním pomohla. Nikdy však nedovolí rozložit již složený kousek.

A poslední „odrůdou“ hráčů puzzle jsou „vizionáři“. Ti taktéž třídí dílky do skupin, jsou však spíše samotářští. Začínají hlavním motivem, obvykle středem, a chtějí vidět, jak jim práce ubývá (vlastně přibývá).

Velmi snadno také přecházejí do poloh „plánovač“ či „metodik“ a je pro ně pak velmi obtížné vrátit se zpět. Takže, který typ na vás nejvíc sedí?

Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Foto: unsplash
Dnes na nás puzzle číhají z regálů v mnoha různých velikostech. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel, unsplash
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
zajímavosti
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný. V alkoholovém oparu Kdo: Jaroslav Hašek Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě […]
Kam padám a proč jsem nahý? Poznejte významy snů!
Sny si většinou nepamatujeme. Občas ale ano! Často jsou to takové, které se opakují, zanechají v nás silný dojem a donutí nás přemýšlet. O tom, co asi znamenají… Kde se sny berou, proč se nám zdají a proč jsou tak zmatené? Na většinu otázek o nejzajímavější složce spánku vědci stále odpovědět nedovedou. Shodují se však […]
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od