Českým vědcům z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se ve spolupráci s odborníky z Francie a Japonska podařilo vystopovat původního předka čeledi myšovitých.
Ta je přitom nejrozmanitější skupinou mezi savci, když zahrnuje více než 800 druhů.
K tomu využili rozsáhlá genetická data ze 161 druhů a takzvané molekulární hodiny. Rychlost jejich tikotu byla nastavena na základě detailně revidovaných fosilií.
Po podrobných analýzách každého paleontologického nálezu bylo vybráno 9 vymřelých druhů, které bylo možné s vysokou pravděpodobností umístit na konkrétní místo ve fylogenetickém vývojovém stromu.
Ona původní pramyš, ze které pocházejí všichni pískomilové, potkani, myšice či krysy, žila před 20 000 000 lety v jihovýchodní Asii. Právě v této oblasti se dodnes projevuje největší rozmanitost mezi zástupců čeledi myšovitých.
Podobné výzkumy mají i svůj praktický přínos:
“Odhalení doby a místa vzniku dnešních myšovitých hlodavců je zásadní nejen pro další studie v oblasti evoluční biologie, ale například také pro ochranu přírody či pro předpověď možných rizik mezidruhového přenosu nemocí.
Zpřesnění odhadu doby, kdy žil společný předek laboratorních modelových hlodavců (potkana a myši domácí), pak může mít významné dopady v genomice či biomedicíně,” uvádí ústav.