Domů     První hybridní automobil na světě vznikl v Čechách!
První hybridní automobil na světě vznikl v Čechách!
20.12.2018

Světoznámé automobilky se v současné době soustřeďují na automobily s hybridním (smíšeným) pohonem.

Například Mercedes-Benz Česká republika před několika lety předal společnosti E.ON prvních 10 vozů smart ed (electric drive) z celkových 25 kusů.

Šlo o první z elektromobilů, které budou v rámci společného projektu obou firem nasazeny v různých místech ČR. Není to jediná souvislost naší země s hybridními automobily…

Mercedes-Benz je známý špičkovým designem, nejnovější technikou, historií a aktuálně také úspěchy na sportovním poli (5. titul Lewise Hamiltona ve Formuli 1). Za připomenutí stojí i silná pozice v oblasti hybridních automobilů.

Mercedes-Benz je například první, kdo do ČR dostane sériově vyráběné elektromobily. Naše země má přitom s hybridními automobily bohaté zkušenosti.

Hybridní elektrické vozidlo

Touto myšlenkou se zabýval i československý vynálezce Josef Sousedík (1894–1944). S jakými výsledky?

„Sousedíkovy poznatky o nehospodárnosti dobových motorových vozidel a technické nedostatky v té době známých řešení elektrických akumulátorových vozidel ho přivedly k nápadu vynalézt nový typ silničního vozidla s úsporným elektrickým zařízením – hybridní elektrické vozidlo,“ říká Jiří Kohutka z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

Neotřelé nápady

Josef Sousedík
Josef Sousedík

Novátorství spočívalo nejen v hybridnosti, tedy ve využití jak spalovacího motoru, tak elektromotoru.

Neotřelé nápady a technická řešení se projevovaly rovněž ve způsobech pro praktické užití – například startování a nabíjení, pohon kol pomocí nábojových elektromotorů atd.

Patenty ve 22 zemích

Již roku 1927 přihlásil Josef Sousedík k patentování elektrický automobil s hybridním pohonem. V něm využil mj. způsob a zařízení bezpečné rekuperace elektrické energie u akumulátorových vozidel podle vlastního patentu č.

38603. Tento vynález byl vedle ČSR patentován v dalších 22 zemích včetně Francie, Německa, Velké Británie a USA. Rekuperace je proces přeměny kinetické energie dopravního prostředku zpět na využitelnou elektrickou energii při brzdění.

V režii zákazníka

Hybridní elektromobil Josefa Sousedíka mohl vedle elektřiny jezdit na benzín, naftu, či dokonce dehet… Výběr byl plně v režii zákazníka. Sousedíkův první elektromobil měl sériové uspořádání hybridního pohonu:

spalovací motor–generátor/dynamo–elektromotor–hnací náprava. Šlo tedy o tzv. pozitivní hybrid.

Kromě akumulátorů byl vybaven i ekonomicky seřízenou nabíjecí elektrocentrálou.

Větší výkon

Koncepce vozu vycházela ze skutečnosti, že na převážné části projeté dráhy potřebuje vozidlo výkon podstatně menší, než je instalovaný maximální výkon hnacího motoru.

Pouze při rozjíždění, jízdě do kopce, v těžkém terénu a při akceleraci se využívá větší výkon.

Pozitivní hybrid

Potřebný výkon může tedy dodávat slabší motor při optimálních otáčkách s větší účinností, rezervu výkonu lze zajistit z akumulátorové baterie. Toto uspořádání řešilo nevýhodu omezeného dojezdu elektromobilu, který činil cca 60 km.

„U Sousedíkovy koncepce pozitivního hybridu byl dojezd díky možným režimům jízdy a rekuperaci téměř desetinásobný!“ poznamenává Jiří Kohutka.

Klika nestačí…

V roce 2011 byla v Praze 9 - Vysočanech po Josefu Sousedíkovi pojmenována ulice v novém bytovém komplexu.
V roce 2011 byla v Praze 9 – Vysočanech po Josefu Sousedíkovi pojmenována ulice v novém bytovém komplexu.

V té době se většinou motor startoval mechanicky roztáčením pomocí kliky. Josef Sousedík však přišel se spouštěním za pomoci dynama napájeného akumulátorem.

Speciální konstrukce pohonu všech kol zvláštními nábojovými elektromotory umožňovala plné využití adheze elektromobilu. Díky tomu měl výjimečnou stoupavost, umožňoval jízdu bez řetězů i po náledí či ve sněhu.

Šest rychlostí pro jízdu vpřed i vzad

Spalovací motor s nádrží paliva a generátor byly vpředu. Nad zadní nápravou byla uložena baterie alkalických akumulátorů.

Ovládací přepínače a elektrické měřicí přístroje umístil Josef Sousedík na panelu pod volantem. Elektromobil měl šest rychlostí pro jízdu vpřed i vzad. Po roce 1939 Josef Sousedík pracoval i na vývoji čistě akumulátorových elektromobilů.

Co chtěli nacisté?

K experimentům si vybral adaptovaný osobní automobil Tatra 57A. Ačkoli tento elektromobil byl již připraven pro sériovou výrobu, tvůrce předstíral, že vůz testuje v terénu, aby nemusel vynález předat nacistické mašinérii.

Neomezený hybridní dojezd 

Čistý elektrický dojezd Sousedíkova vynálezu byl asi 60 km při rychlosti 70–80 km/hod. Hybridní dojezd však byl téměř neomezený. V současné době už s tím automobilky nemají problém. Typickým příkladem je již zmiňovaný Mercedes-Benz. Tato automobilka v současné zintenzivňuje proces elektrifikace automobilů.

Elektrifikované alternativy

Do roku 2022 bude elektrifikováno kompletní portfolio divize Mercedes-Benz Cars.

To znamená, že v každém segmentu budou nabízeny různé elektrifikované alternativy – od smartu až po velké SUV. Plánováno je výrazně více než 130 elektrifikovaných variant vozidel, od modelů s 48V elektrickou sítí přes široký výběr hybridních verzí s možností vnějšího nabíjení až po vozidla s čistě elektrickým pohonem!

Foto: Mercedes-Benz, Wikipedie
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
lifestyle
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
Hvězdná kariéra Whitney Houston: Cesta k slávě
Whitney Elizabeth Houston, jedna z největších pěveckých hvězd vůbec, si svým hlasem a talentem získala srdce milionů fanoušků po celém světě. Její cesta k vrcholu byla plná úspěchů, ocenění a rekordů. V tomto článku se podíváme na klíčové momenty její zářivé kariéry, která ji katapultovala mezi nesmrtelné legendy hudebního světa. Horká koupel plná bublinek je […]
záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h