Skip to content
reklama

První Češku se dvěma tituly nedohonil ani komunistický špión

Je 28. června 1921 a v aule pražského Karolina probíhá promoce absolventů Českého vysokého učení technického. Mezi čerstvými zemědělskými inženýry je i žena, Maria Kuklová, která se po svatbě stane Tumlířovou.

Uplyne měsíc a Maria dostává další diplom, tentokrát doktorky technických věd. Žena, která si v Čechách na začátku 20. let 20. století píše před jméno titul inženýrky, a ještě doktorky tu zatím ještě nebyla!

Titul doktor technických věd existuje v Čechách teprve dvacet let a Marie Kuklová (1889–1973) ho dostává jako první žena nejenom v České republice, ale v celé střední Evropě! Její cesta za vzděláním je trnitá.

Z šesti dětí z rodiny JUDr. Matěje Kukly mají studovat tři synové, kteří k tomu ale nemají předpoklady. Když je Marii deset let, řekne proto rázně rodičům: „Chci studovat!“ Jenže ti o tom nechtějí ani slyšet.

Stejně dopadne i o čtyři roky později: „Činila jsem nový pokus, abych prosadila v rodině povolení ke studiu na učitelském ústavu. I tento pokus však ztroskotal.“ Jenže to by nebyla ona, aby se vzdala.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk úlohu žen rozhodně nepodceňuje. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Drž se vařečky!

Je jí 28 let, když skládá maturitu na reálném chlapeckém gymnáziu ve Vršovicích. Mladší sestra Božena ale má náskok. Zatímco Maria teprve absolvuje zkoušku dospělosti, Božena už promuje na medicíně! Mariiny ambice ovšem nekončí.

Když v roce 1934 skládá v Parlamentu poslanecký slib za agrární stranu, je už komisařkou na ministerstvu školství. Tisk o ní píše: „Jest zjevem potěšitelným, že k dosavadním poslancům a senátorům technikům přibývá další technik, a to zvláště proto, že jde o osobnost mimořádných kvalit a o ženu.

“ Některým lidem je ale vzdělaná a veřejně činná žena trnem v oku: „Ať se raději drží vařečky a nechá své místo potřebnějším!“, pomlouvají ji. V knížce „Žena v československém zemědělství“ popisuje Maria těžký úděl žen: „Nejen nebylo ženě nikdy prakticky upíráno právo na práci, nýbrž práce té bylo jí vždy vedle jejich úkolů mateřských a hospodyňských přidělováno v takové míře, že ani fyzicky nestačila na jejich zdolání.

“ Podobný názor má i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk (1850–1937): „Náš sedlák v Čechách a na Moravě pracuje tak jako žena a žena jako on. Pracují spolu na poli a žena ještě musí uvařit.

“ Z Mariiných článků v časopisech se hospodyňky dozvědí například o úžasné novince – linoleu, které znamená konec únavného drhnutí podlah. Obvinění z feminismu odbude stručně: „Nechci separatismus od mužů, chci pomáhat svým kolegyním!“

blank
Práci Tumlířová najde v mnichovské centrále Rádia Svobodná Evropa. FOTO: Andreas Bohnenstengel/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 DE

Útěk komplikuje hospodyně

Zlom v nastartované kariéře ale přinese únor 1948. Maria se rozhodne utéct do zahraničí a jednoho květnového dne v roce 1948 se s celou rodinou plíží Šumavou. Situaci ale zkomplikuje hospodyně Marta. Trvá na tom, že chce jít s nimi, jenže převaděč odmítá vzít víc než čtyři lidi.

A Maria, její manžel Dr. Bohuslav Tumlíř (1896–1982) a děti Jan a Marie jsou čtyři. Co teď? Nezbývá než se rozdělit. 22letý syn Honza jde s hospodyní, ale protože si od malička plete pravou a levou ruku, dvojice vpadne přímo do náruče pohraniční hlídky.

Honza putuje do pracovního tábora v kladenských dolech, odkud uteče. Podruhé má při přechodu hranic štěstí. Maria s rodinou se nakonec usadí v Mnichově. Pod pseudonymem Marie Chaloupecká ji znají posluchači Rádia Svobodná Evropa jako autorku pořadu, ve kterém venkovanky Horačka a Novačka probírají své každodenní problémy za železnou oponou.

Ani teď jí ovšem československá policie nedá pokoj. V roce 1957 si ji poblíž rozhlasu vyčíhá agent v autě. Chce ji omráčit ranou do zátylku, což se mu naštěstí nepodaří. Marii zachrání její oblíbený účes – má vlasy spletené v týlu do uzlu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Moravian Library in Brno/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Město Úštěk má mnohé co nabídnout
epochanacestach.cz

Město Úštěk má mnohé co...

Úštěk leží na Litoměřicku,...
blank
epochalnisvet.cz

Jednou z nejluxusnějších nemovitostí Dubaje...
Umělé zlato Německa: Co objevil vědec Miethe?
enigmaplus.cz

Umělé zlato Německa: Co...

Úžasný objev profesora Mietheho! Využije Německo umělé...
Dinosauři vymřeli na jaře!
21stoleti.cz

Dinosauři vymřeli na jaře!

Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na...
Hroutí se Tereze Brodské celý svět?
nasehvezdy.cz

Hroutí se Tereze Brodské...

Všechno v posledních...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Miluje Patrasová víc alkohol, nebo svou rodinu?
nasehvezdy.cz

Miluje Patrasová víc...

O herečku Dagmar...
Záhadný sériový vrah Zodiac: Byla jeho identita konečně odhalena?
enigmaplus.cz

Záhadný sériový vrah Zodiac:...

Nepolapitelný Zodiac řádí na konci šedesátých a...
Oslavte Velikonoce v hotelu The Mozart Prague
iluxus.cz

Oslavte Velikonoce v hotelu...

Hotel The Mozart Prague, který se řadí mezi...
Můj syn zkrátka neumí jít zlatou střední cestou
skutecnepribehy.cz

Můj syn zkrátka neumí jít...

Náš Honza se nejprve utápěl v alkoholu....
Léčivé koření pro vaše zdraví
panidomu.cz

Léčivé koření pro vaše zdraví

Ne každou medicínu musíme polykat s přemáháním. Vždyť kdo z...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha