Skip to content

Průzkumníci mířící ke hvězdám: Co se vědcům podařilo zjistit o sluneční soustavě?

V březnu roku 1972 se na svou dlouhou pouť vydala americká sonda Pioneer 10. O měsíc později pak odstartoval Pioneer 11. Tehdy to napadlo málokoho, ale v tu chvíli lidstvo vstoupilo do éry mezihvězdných letů.

V roce 1977 Spojené státy vypustily do kosmu další sondy, které si vykračují směrem k cizím hvězdám: Voyager 1 a Voyager 2. Jedná se o sondy, jejichž tělo je tvořeno desetibokým hranolem o výšce 0,47 m a průměru 1,78 m a které jsou stabilizována ve třech osách.

2
Poselství případným cizím civilizacím.

Na vrcholku hranolu je umístěna parabolická směrová anténa s průměrem 3,66 m. Ta je určena pro udržování radiového spojení s pozemními teleskopy a k přenosu informací a příkazů. K tělu sondy jsou připevněny tři výklopné tyče, na kterých se nachází vybavení a energetická jednotka sondy.

3
Současná pozice sond.

Voyager 1 je v současnosti nejvzdálenějším objektem, jaký kdy lidská ruka vyrobila. Je od Země vzdálen 18 miliard kilometrů a je stále aktivní. V současnosti zkoumá především mezihvězdný prostor a helioplášť – prostor, ve kterém působí magnetické pole Slunce a kde se sluneční vítr pohybuje nadzvukovou rychlostí.

Získaná data podle astronomů ukazují, že částice s větší energií mohou z naší sluneční soustavy pronikat do mezihvězdného prostoru a obráceně.

4
Snímek Neptunu pořízený Voyagerem 2.

Voyager 2, podobně jako jeho sesterská sonda Voyager 1, na své palubě nese měděnou pozlacenou gramofonovou desku, která obsahuje poselství případným inteligentním nálezcům sondy. Jedná se o disk o průměru 305 mm se záznamem 115 obrázků v analogovém formátu, 35 různých přírodních i umělých zvuků a 27 záznamů hudby a 55 pozdravů v různých jazycích světa včetně češtiny: „Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší.

“ Disk je uložen uvnitř hliníkového pouzdra, na jehož povrchu je schéma, znázorňující původ sondy a návod k použití disku. Součástí pouzdra je i vzorek radioaktivního uranu, umožňující případnému nálezci určit stáří sondy.

Voyager 2 byl dosud jedinou sondou, který navštívil Uran a Neptun.

5
Sirius A (větší) a Sirius B jednou v budoucnosti přivítají posla ze Země.

Obě sesterské sondy přinesly nové informace o vnějších plynných obrech. Voyager 2 například zjistil, že Uran má své magnetické pole. Voyager 1 nyní míří k souhvězdí Žirafy a jeho dvojče za 296 000 let proletí ve vzdálenosti 4,3 světelných let kolem hvězdy Sirius v souhvězdí Velkého psa.

A v mezihvězdné plavidlo se brzy promění si sonda New Horizons, která taktéž směřuje ven ze sluneční soustavy.

Foto: wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …