Skip to content
reklama

Slavný opičí proces: Jak dopadl souboj o výuku evoluce?

10. července 1925 byl v USA zahájen neobvyklý proces. Učitel John Scopes v něm tehdy čelil obvinění, že učil žáky evoluční teorii. Za zákonem, který podobný postup zakazoval, stál poslanec státu Tennessee John Butler.

„Nevěděl jsem nic o evoluci, když jsem ten zákon navrhoval, ale četl jsem v novinách, že děti chodí domů ze školy a říkají rodičům, že v Bibli jsou nesmysly,“ vysvětlil politik svůj postup. A tak předložil zákon, který byl později i schválen, zakazující učitelům na státních školách „učit teorii popírající božské stvoření člověka“. Přitom ale povoloval učebnici, jež evoluční teorii popisovala. K jeho zrušení došlo až v roce 1967.

2
Informační stánek antievoluční ligy

Samotný soud byl jednou velkou fraškou. Soudce John Raulston začínal každý den jednání modlitbou a většina z porotců chodila pravidelně do kostela. Jedenáctý den obhájce Darrow požádal o uznání Scopese vinným, aby se kauza mohla dostat před soud vyšší instance.

Scopes byl odsouzen k pokutě sto dolarů.

3
Slavná karikatura Charlese Darwina z roku 1871.

Slyšení před Nejvyšším soudem státu Tennessee začalo v květnu 1926, verdikt byl vynesen v lednu následujícího roku. Soud uznal Butlerův zákon za ústavní, ale rozsudek nad Scopesem zrušil kvůli procesní chybě.

Pokutu měla podle něj udělit porota, nikoli soudce Raulston.

4
John Scopes v době procesu.

Scopesův proces eskaloval bitvu mezi evolucionisty a kreacionisty a několik dalších států USA krátce poté přijalo zákon, který zakazoval vyučovat evoluční teorii (v roce 1927 jich bylo 13). Až v roce 1968 rozhodl Nejvyšší soud USA, že podobný zákaz porušuje Ústavu Spojených států, v níž se říká, že státní školy nesmí podporovat žádné náboženství.

5
Momentka z opičího procesu.

V roce 2005 se před soud dostala i teorie inteligentního designu. Pensylvánská justice se v tomto případě přiklonila k názoru, že tato teze je v podstatě jen náboženství převlečené za vědu a její výuka také porušuje americkou ústavu.

Foto: newsworks, reddit, wkms, wikipedia, prizi
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články