Skip to content

Prostopášný šlechtic Johannes Nádherný: Baron si píše s prostitutkami

„Z lásky k životu a z úcty k té, se kterou chci jednou prožívat nekonečné štěstí bez hranic, si slibuji, že už si nikdy nic nezačnu s prodavačkou lásky.“ umíní si baron Johannes Nádherný. Slib ale nesplní.

Pro prodejné krásky má slabost.

Mladý baron Johannes Nádherný (1884–1913) se v Praze místo studia věnuje získávání sexuálních zkušeností, tu první zažije už v šestnácti letech. Dámou, která ho na konci května 1900 světí do tajů milostných radovánek, je jistá Stephi.

Srovnat si hlavně, co mu přináší nový zážitek nějakou dobu trvá, proto má jeho záznam o další intimní zkušenosti datum až 9. listopadu 1900. Vyvolenou se stane jistá Emma, působící v Dezortově nevěstinci v Jakubské ulici.

Od té doby zápisy přibývají geometrickou řadou.

Svět lehkých ženštin mladého barona fascinuje.

Pomohou výhrůžky

O chování nezdárného synka se rychle doslechne jak maminka Amélie (1854–1910) i jeho poručník, strýc Vilém Klein z Wiesenbergu, protože mladý pán je nezletilý. „Jezdí po městě ve fiakru v doprovodu pochybných ženštin,“ donese se k jejich uším.

Školní prospěch hýřivého mladého barona nestojí za nic, a dokonce v septimě gymnázia propadne. „Věnujte se škole, ne lehkým ženám, jinak podpora na studiu skončí,“ vyhrožuje poručník s matkou. Jindy to zkusí po dobrém prosbami.

Baron si vezme ponaučení a stihne se věnovat jak avantýrám, tak vysedávání ve školních lavicích a roku 1903 odmaturuje. „Zapsal jsem se na filozofickou fakultu univerzity,“ pochlubí se matce i poručníkovi.

Dnešní podoba domu U červeného páva v Kamzíkové ulici na Starém Městě – někdejší sídlo Goldschmiedova nevěstince.

Na roli otce se necítí

Se stejnou pravidelností jako přednášky v oboru filozofie a dějin umění navštěvuje i pražské nevěstince. K jeho oblíbeným zastávkám patří salon Abrahama Goldschmieda v Kamzíkové ulici. Nádherný tu roku 1906 podlehne kouzlu ohnivé Maďarky, která si nechává říkat Piroška nebo Anuška.

Často za ní zaskočí i s květinou nebo dárkem. V roce 1908 pak přichází zpráva z Piroščina rodného uherského Hatvanu: Jéžiš Janesy, kdybys tak viděl naše pokřtěné dítě, jak je milé, světlé vlásky, modrá očka, a tak tlusté, milé, Janesy, napíšeš mi brzy?“ Neodpoví. Do manželství se mu nechce a svoji vyvolenou by si z prostitutek nevybral. Stejně není jisté, že dítě je opravdu jeho…

Následky nevázaného života na sebe nenechají dlouho čekat, proto se baron svěřuje do rukou doktora Vítězslava Jankovského.

Následky nevázaného života

Ke kněžkám prodejné lásky se chová laskavě, často si s nimi píše, přitom „korespondence mezi klientem a prostitutkou nepatří zrovna k běžné formě komunikace v tomto oboru podnikání,“ uvádí současná historička Milena Lenderová. Dodává, že prodejné ženy přijímal i ve svém bytě. Johanna brzy doženou následky nevázaného životního stylu. „Buďte ujištěn, že klid, s jakým přijmu tu Jobovu zvěst, bude stejně velký jako má radost, když gonokoky (původce kapavky) nenajdete,“ píše roku 1907 lékaři pohlavních chorob Vítězslavu Janovskému (1847–1925). Nález je pozitivní, nemoc se ale podaří vyléčit. Nádherný ale v návštěvách bordelů pokračuje a o rok později mu Jasný potvrdí, že má syfilis.

Po matčině smrti musí převzít starost o zámek ve Vrchotových Janovicích a přilehlé panství.

Lásku odradí anonym

Operace tvrdého vředu nepomůže. Po smrti matky roku 1910 musí převzít starost o panství ve středočeských Vrchotových Janovicích. Spravovat rodinné statky se mu daří. Přichází i velká láska. Zamiluje se do Valentiny Mladotové (1891–1984) z nedalekého Červeného Hrádku.

Konec jeho nadějím ale udělá anonym, který Valentině zašle jedna z lehkých žen. Slečně Mladotové barvitě vylíčí baronovy pletky a je po lásce. Johannes se dalších pokusů o získání Ninina srdce vzdává a v květnu 1913 se raději zastřelí, aby nemusel čelit krutému umírání na následky nemoci.

Z trojice sourozenců Nádherných je nejznámější Sidonie (1885–1950) na svou dobu hodně nekonvenční šlechtična, která se stala múzou básníka Rainera Maria Rilkeho (1875–1926), malíře Maxe Švabinského (1873–1962) a spisovatele Karla Krause (1874–1936). Zůstane z celé rodiny sama, protože její dvojče Karel Nádherný (1885–1931) zemře na komplikace po operaci slepého střeva. Po únoru Sidonie 1948 uteče z vlasti a zemře ve Velké Británii.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Exorcisté mají letos plné ruce práce. Viní z toho současnou pandemii
enigmaplus.cz

Exorcisté mají letos plné ruce...

Pandemie koronaviru má po celém světě nejrůznější...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Život s duchy pod jednou střechou lidem spíše nevadí, zjistil průzkum
enigmaplus.cz

Život s duchy pod jednou...

Strašidelné domy stojí po celém světě. A nejnovější...
Nová metoda výběru spermií může významně zvýšit šance na otěhotnění
21stoleti.cz

Nová metoda výběru spermií může...

S problémem neplodnosti se v České republice v současnosti potýká...
Jaeger-LeCoultre: potápěčské hodinky z rodiny Polaris
iluxus.cz

Jaeger-LeCoultre:...

Dva nové modely obohatily kolekci Polaris, jde o...
Kazy i nové diagnózy: dětské zuby jsou čím dál nemocnější
21stoleti.cz

Kazy i nové diagnózy: dětské zuby...

Zuby jsou úžasný vynález. Živočichům totiž...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Dejte si koupel snů
nasehvezdy.cz

Dejte si koupel snů

Není nad to, dát si v sychravém...
Povzbuzující koupel
nasehvezdy.cz

Povzbuzující koupel

Jste v podzimním období unavená? Trápí vás...
Znovuobjevení kresby Panny Marie. Zázrak, nebo chemie?
enigmaplus.cz

Znovuobjevení kresby Panny...

V roce 2007 vytvořila skupina umělců v Mexiku...