Domů     Prospěchářka Wallis svede následníka britského trůnu a tím ho o něj připraví!
Prospěchářka Wallis svede následníka britského trůnu a tím ho o něj připraví!
4.5.2020

Předem domluvené sňatky samozřejmě nejsou případem britského dvora, ale zamilovat se do již rozvedené ženy je naprosto nepřípustné. Tím spíš, že se to stane budoucímu králi, od něhož se čeká dodržování tradic a stmelení společnosti.

Nyní ještě David (1894–1972), jméno Eduard přijme až později, platí za světáka a šarmantního muže, od kterého si mnozí slibují tak trochu nápravu monarchie.

Věří, že se mu podaří zkostnatělou Británii zmodernizovat tak, aby obstála mezi ostatními evropskými mocnostmi.

I David je zpočátku naladěn na stejnou notu, ovšem jakmile se v jeho životě objeví Američanka Wallis Simpsonová (1896–1986), všechno je jinak.

Američanka Wallis na snímku z roku 1936. Po týdnu od pořízení fotografie její vyvolený abdikuje...
Američanka Wallis na snímku z roku 1936. Po týdnu od pořízení fotografie její vyvolený abdikuje…

Zájem nepředstírá

„Určitě jsem nebyla žádná kráska a on si mohl vybírat mezi nejkrásnějšími ženami na světě. Samozřejmě už jsem nebyla nijak mladá. Reálně vzato, v mé rodné zemi by mě už považovali za starou dámu.

Jediný důvod, kterým jsem si mohla jeho zájem o mě vysvětlit, byl možná můj nezávislý americký duch, moje přímost, to, co jsem u sebe docela ráda považovala za smysl pro humor a legraci a, nu ano, moji nespoutanou zvědavost, co se týče jeho a všeho s ním spojeného,“ láme si hlavu nad tím, jak mohla okouzlit následníka trůnu Wallis s odstupem času.

Davidovi skutečně imponuje její snaha dozvědět se o něm co nejvíce. Konečně má pocit, že jej někdo poslouchá, aniž by zájem předstíral.

A přeci se vzali. Tím bylo prakticky rozhodnuto o osudu panovnické rodiny.
A přeci se vzali. Tím bylo prakticky rozhodnuto o osudu panovnické rodiny.

S rodinou si hlavu neláme

Královská rodina šílí. David se nijak nerozpakuje a svou novou známost obdarovává drahými šperky, vyžaduje její přítomnost na všech recepcích a je mu úplně jedno, co si o tom myslí ostatní.

„Je mi s ní dobře, jako s nikým jiným,“ odpovídá na všetečné dotazy, proč právě ona, rozvedená Američanka.

„Třeba je to jen poblouznění a David přijde k rozumu, když mu dáme dostatečně najevo, jak nevhodně se chová,“ shodnou se jeho rodiče, královna Marie (1867–1953) a král Jiří V. (1865–1936), a vyloučí jej z pravidelných pozvání na čaj.

Winston Churchill proti vztahu Eduarda s Wallis nic nenamítá.
Winston Churchill proti vztahu Eduarda s Wallis nic nenamítá.

Rok tří králů

Začátek roku 1936 prožije královská rodina oděna v černém. Stářím zesláblý Jiří V. umírá 20. ledna a na trůn má usednout jeho nejstarší syn, princ David.

Proklamací se z něj stává Eduard VIII. a všichni z jeho okolí doufají, že onu rebelskou love story nyní hodí za hlavu a zasvětí svůj život trůnu. Mýlí se.

Eduard prožívá dramata na dvou frontách a jedné se vzdá, ovšem k velkému překvapení všech to nebude ta týkající se osobního štěstí. Zatímco Eduard plánuje s Wallis sňatek, zákulisí monarchie naopak formuje odpor vůči svatbě a nové královně.

Jediný, kdo je na Eduardově straně, je Winston Churchill (1874–1965).

„Každý, kdo ho dobře znal a pozoroval ho, zaznamenal, že se jeho nervozita úplně uklidnila…V její společnosti rozkvetl a její charakterové vlastnosti byly pro jeho štěstí tak podstatné jako vzduch pro dýchání,“ zhodnotí. Schyluje se ke skandálu.

Bratr Albert (1895–1952) s Eduardem přeruší styky a proti nápadu oženit se se starší Američankou se staví i veřejnost.

Znepokojivé jsou i výsledky sledování Wallis Simpsonové, z nichž vyjde najevo, že na začátku vztahu s korunním princem se žena stýkala ještě s někým.

Kromě toho je Wallis podezírána, že je v úzkém kontaktu s německým velvyslancem v Londýně Joachimem von Ribbentropem (1893–1946).

Díky vyobrazení Wallis jako sobecké, tvrdé, vypočítavé, intrikánské ženy s vazbami na nacisty nemá britská vláda sebemenší zájem na tom, aby tato žena setrvala po boku Eduarda VIII. Ten však za svou lásku bojuje a navrhuje různá řešení, netrvá na tom, aby se stala královnou, vzdát se jí ale nehodlá.

Delikátní aféra vyústí v něco nečekaného. Eduard VIII. podepíše 10. prosince 1936 abdikační dokument, vzdá se trůnu, aby mohl být se svou láskou.

Koketování s politikou německého kancléře Adolfa Hitlera děsila nejednoho Brita.
Koketování s politikou německého kancléře Adolfa Hitlera děsila nejednoho Brita.

Na pravou míru

„V určitých kruzích se tvrdí, že jsem vůbec nechtěl být králem, že jsem city nadřadil nad trůn a nad svoje povinnosti, protože se nechci starat o nic jiného než o svoje osobní štěstí. To je lež. Říkám to dnes a jednou provždy:

celý svůj život, čtyřicet let, jsem se připravoval na úřad krále; jako princ z Walesu jsem co nejoddaněji sloužil zemi a Společenství národů.

Rok jsem pracoval jako král s co největší vytrvalostí a obětavostí,“ uvede po své abdikaci Eduard na pravou míru s tím, že byl připraven veškeré závazky a povinnosti krále splnit, ovšem s milující ženou po boku. Romance nakonec rozdělí rodinu na dva tábory.

Eduard si může ponechat titul „královská Výsost“, ale musí opustit zemi. Oporu nenajde téměř v nikom z nejbližších. Přesto se svou Wallis zůstane až do posledních dní a prožijí spolu krásný život.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Kateřina Pelikánová
reklama
Související články
Lifestyle
Počátky líčení: Líbit se chtěly už starověké Egypťanky, zlatou éru přinesla renesance
Zelenočerně nalíčené oči dominují tvářím Egypťanek. Na plochu celého horního očního víčka si nanášejí zelený malachitový prášek, tedy uhličitan měďnatý. Kolem oka vytvářejí silné linky černidlem, které se skládá z rozdrceného uhličitanu olovnatého spojeného s dalšími přísadami kvůli roztírání. Stejné černidlo používají i na řasy a obočí. Líčení, jež vypadá hodně výrazně, má i svůj praktický význam. […]
Lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
Lifestyle
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
reklama
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Neštovice s námi ještě neskončily
21stoleti.cz
Neštovice s námi ještě neskončily
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
enigmaplus.cz
Pyramidy v Gíze: Záhadné větrací šachty jsou „výtahy ke hvězdám“
V egyptské archeologické lokalitě Gíza se nacházejí tři hlavní pyramidy – Cheopsova, Rachefova a Menkaureova. Jedná se o skutečné divy lidské civilizace. Ačkoli se o ně vědci a badatelé zajímají již c
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Víte, jak jste staří?
panidomu.cz
Víte, jak jste staří?
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem