Domů     Proč ztrácíme první vzpomínky?
Proč ztrácíme první vzpomínky?
31.5.2024

Jak vám chutnal dort, který jste měli k prvním narozeninám? Měli jste radost, když jste se naučili chodit? A bolelo to hodně, když vás ve dvou letech pokousal sousedův pes? Samozřejmě si nic z toho nepamatujete! Ale proč vlastně?

Na pocit, že počátek vašeho života tvoří jen mlha, nejste sami. Paměť je zhruba do tří let důsledně vymazána všem!

Zatímco tříleté děti vám ještě budou do detailů líčit rok staré zážitky, sedmileté už si z raného dětští pamatují jen zhruba polovinu a devítileté ještě méně. A když jsme dospělí, naše vzpomínky začínají většinou kdesi ve školce.

Záhadnému jevu se říká dětská amnézie a jako první ho vědecky popisuje slavný psychiatr Sigmund Freud (1856-1939). Podle něj jde o jakousi obranu ega, děti takto potlačí traumatické zážitky spojené s poznáváním vlastním sexuality. Dnešní vědci už to však samozřejmě vidí jinak.

Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.
Jaká byla naše první narozeninová party, už víme bohužel jen díky fotografiím. Foto: TheVirtualDenise / Pixabay.

Nejsou správně „uklizené“

U miminek a malých dětí hrají při ukládání vzpomínek roli dva druhy paměti – sémantická a epizodická. První z nich je zaměřena na uchovávání různých pojmů a dat, například jak se jmenují barvy nebo dny v týdnu.

Druhá oproti tomu zachycuje prožité události, třeba jaký byl náš první den ve škole.

Oba druhy vzpomínek jsou nejprve ukládány jen tak bez ladu a skladu, v různých částech mozkové kůry.

Pro svou momentální potřebu s nimi dítě nakládat dovede, ovšem aby si je dokázalo uchovat natrvalo, musí se všechny navzájem propojit a uspořádat v jednom centru – v části mozku zvané hipokampus!

Ten se však u dětí plně vyvine až mezi 2. a 4. rokem života. A právě tím se často vysvětluje skutečnost, že vzpomínky z doby dřívější se rozplynou…

Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.
Proč se nám vzpomínky na rané dětství z mozku smažou? To jen přibližně tušíme. Foto:sierraelegance / Pixabay.

Přepíšeme je novými

Navzdory různým mýtům se náš mozek vyvíjí po celý život a neustále se v něm tvoří nová nervová spojení. U malých dětí je ale tento proces mnohem rychlejší než u dospělých a mozek už je jednoduše nemá kam dávat. Proto musí zlikvidovat některé z těch starých!

Právě v tom spočívá další pohled na ztrátu dětských vzpomínek, se kterým přicházejí v roce 2014 kanadští neurovědci Paul W. Frankland a Sheena A. Josselyn. V laboratoři to vyzkoušejí na mladých krysách a pomocí léků jim zpomalí tvorbu nových neuronů v mozku.

Úkoly zaměřené na paměť zvládají hlodavci najednou mnohem lépe! Když jim počet neuronů zvýší, má to zas opačný efekt a krysy všechno hned zapomenou.

Neumíme je pojmenovat

Jiné teorie viní ze ztráty prvních vzpomínek řečové schopnosti. Dokud děti ještě moc nemluví a neumí prožité příběhy odvyprávět a popsat je slovy, nemohou si je ani správně zapamatovat.

Vadit může i skutečnost, že v nejranějším věku plně nechápeme pojem času. Vzpomínky si pak nedokážeme chronologicky seřadit, nevíme, ve který den, měsíc či roční období se události odehrály, sesypou se nám všechny na jednu hromadu a postupně rozkutálí pryč!

Více věcí z prvních let života si prý pamatují ti, se kterými si rodiče o zážitcích více vyprávěli. A dramatické či negativní zážitky nám také často utkví v paměti snáze než ty příjemné.

Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.
Lidé, kteří nemají dominantní ani pravou ani levou ruku, se pyšní lepší spoluprácí mozkových hemisfér. A díky tomu si toho z dětství pamatují více než ostatní! Foto: ElisaRiva / Pixabay.

Souhra hemisfér

Od jakého okamžiku se naše vzpomínky smažou, závisí na spoustě jiných věcí. Překvapivě třeba i na tom, jestli jsme praváci, nebo leváci!

Při jednom experimentu amerických vědců je stovka lidí vybídnuta k převyprávění svých nejčasnějších vzpomínek. A při vyhodnocování se mimo jiné bere v úvahu jejich dominantní ruka.

Jak to dopadne? Nevyhrají ani praváci, ani leváci, nejvíce vzpomínek ze svého dětství mají ti nevyhranění, kteří používají obě ruce stejně! Nejspíš je to tím, že u nevyhraněných probíhá nejčilejší komunikace mezi pravou a levou mozkovou hemisférou.

Obě hemisféry spojuje kalózní těleso, které naplno funguje od 4. až 5. roku života. Kdy už dětská amnézie končí!

Lidé s nevyhraněnou lateralitou možná mají tuto část mozku výraznější, a proto dokážou probudit paměť i v takových zákoutích, ze kterých už praváci nebo leváci už nic nevyčtou…

Foto: úvodní foto: mcconnmama / Pixabay 1 -3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit?  Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Nástrahy procházky českými luhy a háji: Zabije vás jedovatý kousanec?
Víte, co u nás potkáte v přírodě jedovatého? Samozřejmě, zmije. A víte, že zmije není jediný jedovatý had, který v České republice volně žije? A už jste se u nás setkali s invazivním jedovatým pavoukem? A to ještě nepřišla ani řeč na velké májky.   Druhý český jedovatý had! Užovka podplamatá V polštině se říká […]
Věda a technika
Alergie: Když si naše tělo splete nepřítele
Bez našeho imunitního systému bychom ve světě dlouho nepřežili. Někdy se ale organismus začne bránit ohrožení tak přehnaně, že on sám se stává příčinou problémů. Nepřiměřená reakce našeho těla na vnější podněty se v posledních desetiletích stará o rozkvět speciálního lékařského oboru – alergologie. Alergie tu byly zřejmě odnepaměti, ale jméno dostaly až v roce 1906. Rakouský […]
Věda a technika
Neohrožená Bertha Benzová: Při první dálkové jízdě automobilem riskovala všechno
Automobil to v počátcích neměl snadné. Lidé se kočáru bez koní báli a připadal jim nespolehlivý a zbytečný. O opaku se je rozhodla přesvědčit Bertha Benzová, žena jednoho z prvních konstruktérů. Na voze sedí dobře oblečená dáma a dva mladí chlapci. Ale kde mají koně? Přestože kočár nic netáhne, s vrčením a boucháním se šine ulicí. Lidé se na něj nevěřícně dívají a někteří […]
reklama
svět zločinu
Dustin Hoffman: Osmdesátník nařčen ze svlékání žen bojuje o očištění
Herecká legenda Dustin Hoffman se v roce 2017 ocitl pod palbou obvinění ze sexuálního obtěžování, která se datují do 80. let. Navzdory několika svědectvím, včetně výpovědí herečky Kathryn Rossetterové a Meryl Streepové, Hoffman trvá na své nevině a omlouvá se za jakékoli nechtěné chování. Jeho šance na očištění jsou poměrně značné, jelikož k žádné skutečné […]
Krvelačná česká mládež: Vražda mačetou i vyrytý pentagram
Jeho mučitelé si jej natáčejí na video, jeden z nich mu cpe do pusy cigaretu. Potom oběť svlečou. Sundají jí bundu, vyhrnou tričko, stáhnou tepláky. Na hýždě hochovi vyryjí pentagram a napíšou satanistické výrazy. Mají celý život před sebou. Alespoň jejich rodiče si to myslí. Jednoho dne však přichází zpráva, že jsou jejich vlastní děti […]
Regina Rázlová: Od herečky k obviněné z tunelování
Regina Rázlová se proslavila jako talentovaná herečka a později jako podnikatelka. Její kariéru však ovlivnila vážná obvinění z vytunelování společnosti Skloexport, které vedly k jejímu zatčení a téměř ročnímu pobytu ve vazbě. Nakonec byla zproštěna viny a vysoudila odškodné, ale až po letech nejistoty a stresu. Přes těžkosti se jí podařilo vrátit k herectví a […]
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
zajímavosti
Nejasná poselství spánku: Co o nás vypovídají sny a naše oblíbená spací poloha?
Je všeobecně známo, že spánek léčí. Probíhá při něm celková regenerace našeho těla. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, v jaké poloze nejčastěji usínáte? Právě tato skutečnost údajně vypovídá o naší osobnosti téměř stejně, jako je tomu i v případě řeči těla. Usínáte-li pokaždé jinak, jste zřejmě mnohostrannou osobností. Pokud obvykle usínáte na břiše, […]
Cukrovka, strašák moderní doby
Není cukrovka jako cukrovka. Zatímco diabetem 1. typu trpí zejména děti, 2. typ postihuje dospělé a je označován za jednu z civilizačních chorob. U nás jím trpí 10 % populace, přičemž do budoucna se dá očekávat, že diabetem 2. typu onemocní během svého života každý třetí Čech. A to nejen z řad starší populace, ale i […]
Vlčí mák: Symbol válečných obětí i inspirace k pohádce
S přicházejícím létem se v polích objevuje rudá záplava. I když mají vlčí máky také jiné odstíny, nepřehlédnutelná červená barva z nich udělala atribut letních měsíců. Jsou léčivkou, dekorací i inspirací k pohádkám, básním a legendám. A rovněž symbolem, který připomíná padlé vojáky v 1. světové válce. Pleskanec, kokýšek, makůvka, ohníček, červánčí nebo kohoutek. Tato […]
Smrdí, jsou plesnivé, a přece sýry milujeme. Už přes 8000 let!
Naše babičky vystačily s nakupováním tvrdého sýra, občas přibalily taveňák, výjimečně Nivu, Hermelín či tvarůžky. A dnes? V supermarketech i specializovaných farmářských prodejnách je nekonečný výběr tvrdých, polotvrdých, plísňových či zrajících sýrů, navíc z kravského, kozího, ovčího, či dokonce oslího mléka. Kde se vůbec vzaly? Velmi pravděpodobně už před 8000 lety si lidé na světě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
epochanacestach.cz
Z pohádky do pohádky, ze skanzenu do skanzenu
Jejich stavení, dvorky a návsi zná snad každý Čech, který někdy oddechoval na gauči u televize po vánočním nášupu. České pohádky jsou u nás jedním z nejoblíbenějších filmových žánrů. Snad pro svou nevinnost a šťastný konec. Aby jim filmaři vdechli opravdového pohádkového ducha, vydávají se pro záběry do středočeských skanzenů už celá desetiletí. Střední Čechy
Italský slaný koláč
tisicereceptu.cz
Italský slaný koláč
Koláč můžete podávat teplý i studený. Ingredience 600 g hladké mouky 2 dcl olivového oleje ¼ lžičky soli Na náplň 1,5 dcl oleje 1 cibule 600 g špenátu 10 vajec 130 g parmazánu 500 g
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
iluxus.cz
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se kvalifikovala na olympiádu do Paříže
Ambasadorka Lexus Karlovy Vary Sára Kousková se probojovala na olympijský golfový turnaj v Paříži. V redukovaném olympijském žebříčku jí patří 53. místo, což nakonec s přehledem stačilo na premiérovou
Manšestrový svět
panidomu.cz
Manšestrový svět
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu.
Láska na tanečním parketu
skutecnepribehy.cz
Láska na tanečním parketu
Můj život, to bylo z práce domů, pak vařit, prát, žehlit, uklízet. Zoufale jsem toužila po něčem hezkém, například naučit se tančit. Vdávala jsem se brzy. Záhy jsem zjistila, že můj muž se před svatbou neuvěřitelně přetvařoval. Zuřivec předstíral, že má beránčí povahu. Chtěl si mě připíchnout do vitríny jako exotického motýla. Mou úlohou bylo chodit
Jana Paulová každý den posiluje
nasehvezdy.cz
Jana Paulová každý den posiluje
Má těsně před sedmdesátkou, a přesto se rozhodla přijmout svou dosud největší životní výzvu. Herečka Jana Paulová (69) bude tančit ve StarDance a přípravu rozhodně nepodceňuje. Pohyb je její láska
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
21stoleti.cz
Na Enceladu byl objeven jed, který mohl zrodit život
Když se řekne kyanovodík mnohým z nás přeběhne mráz po zádech. S tímto extrémně prudkým jedem si neradno nahrávat. Ale paradoxně, jeho přítomnost ve vesmíru může být signálem, že někde poblíž se vysky
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
epochalnisvet.cz
Nepostradatelné mýdlo: Kdy jsme se začali mydlit?
Naši předkové nemají k dispozici moderní technologie, které by jim usnadnily život. Nezbývá jim, než se více rozhlížet kolem sebe a všímat si i maličkostí. Třeba když si opékají maso: kdyby je zajímalo jen to, jak se dobře najíst, výroba mýdla by se zřejmě vyvíjela jinak.   Mýdlo totiž pravděpodobně vznikne jako vedlejší produkt opékání
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
enigmaplus.cz
Hrůzostrašný most v Alabamě: Proč tu stále zní dětský pláč?
U města Saraland v Alabamě stojí most. Na první pohled jde o přechod, jakých je možné nalézt po celém světě stovky. Tenhle je ale naprosto jiný! Uprostřed nocí má být totiž v jeho okolí slyšet dětský
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
nejsemsama.cz
Svěží ráno se sklenicí vlažné vody s citronem
Káva po ránu vás sice probere, prázdný žaludek ale ještě víc okyselí. Den začněte raději sklenicí vlažné vody s citronem. Vlažnou vodu s citronem vypijte nalačno jako první nápoj po probuzení. Pokud se této zásady budete držet několik týdnů, uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe. Teplota vody je důležitá, po ránu byste neměla rozhodit žaludek velkým
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
historyplus.cz
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James
Efektivita moderních dveří
rezidenceonline.cz
Efektivita moderních dveří
Dotvářejí interiér, jemuž kromě stylového vyznění propůjčují dokonalou funkčnost. I když jsou k dispozici v mnoha oblíbených a osvědčených materiálových variantách, nelze si nevšimnout panujících preferencí zejména prosklených křídel. Všechny současné trendy mají i v segmentu vnitřních i venkovních dveří společného jmenovatele, a sice především jednoduchost a minimalismus. Jinak se samozřejmě liší materiály, strukturou, dekory