Domů     Deviant si holčičku vyhlédne v lese, rozmlátí o ni paličku na maso
Deviant si holčičku vyhlédne v lese, rozmlátí o ni paličku na maso
31.5.2024

Muž kolem čtyřiceti let si nervózně přihne z láhve vodky. Není to žádný kulturista, i když z něj jde strach. Působí podivně a možná proto má problém u děvčat. Ani při použití násilí to nejde, protože se brání. Na děti má ale síly dost.

Na oběť se navíc dobře vybaví. Po ruce má totiž škrtidlo, paličku na maso a nůž.

O dětství tohoto muže se příliš neví. Jeho existence si začnou nejprve všímat pouze jeho sousedé, policisté a posléze i soudy. Každou chvíli něco provede. To nejhorší má ovšem teprve přijít. Zaútočí na malou holčičku, kterou zabije. Řeší tak své problémy se ženami, u kterých neměl nikdy úspěch.

Přinutí ji s nožem v ruce

Stanislav Večeřa (*1953) není žádné neviňátko. Pro policisty je známou firmou. Ve 28 letech už je tento zloděj a násilník sedmkrát trestaný.

Poslední delikt spáchá v roce 1981. S pomocí nože donutí 8letou dívku vstoupit do objektu opuštěného pionýrského tábora. Tam ji přinutí, aby se svlékla. Sám se také obnaží a potom dívku osahává. Netrvá dlouho a na dveře mu klepou policisté.

Je zatčen a v témže roce odsouzen na 6 a půl roku. Po odpykání trestu se vrací domů, do rodné Kopřivnice. Že by se za mřížemi napravil? Ani náhodou! V roce 1992 strhává z jízdního kola drobnou dívku.

Jenom díky přítomnému kolemjdoucímu nejspíš nedojde k něčemu horšímu. Pachatel je potrestán pouze za přestupek. Recidivista toho ale nemá pořád dost a už nejspíš plánuje, jak to příště udělat lépe.

V lese u Ženklavy přepadne malou Veroniku, která jede na kole za tatínkem. FOTO: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED
V lese u Ženklavy přepadne malou Veroniku, která jede na kole za tatínkem. FOTO: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 DEED

Má paličku, nůž a pásek

Večeřa se později přiznává, že začal pohrdat sám sebou, protože si neuměl najít dívku normálním způsobem. Má také slabou tělesnou konstrukci a netroufá si zaútočit na dospělou ženu. Jeho cílem jsou proto děti. Pro další útok zvolí Ženklavský les.

Je u obce Ženklava, vzdálené asi 6 kilometrů od Kopřivnice. Pohybuje se tam spousta dětí. A teď už i Večeřa. Lidé jej tam často vídají. Místní ho mají za podivína, když často jen stojí, civí a na dotazy neodpovídá.

Aby byla jeho mise úspěšná, chystá si k další akci i pomůcky – paličku na maso, nůž a pásek jako škrtidlo. V lesíku si vybere ideální místo, kde své zvrácené představy promění v realitu. Aby si dodal odvahy, bere si s sebou alkohol.

„Když jsem toho dne dopil láhev vodky, bylo mi nějak divně, zle. Měl jsem vztek sám na sebe, že jsem takový divný,“ bude vzpomínat Večeřa.

Při čekání na oběť se posiluje vodkou. FOTO: Freepik
Při čekání na oběť se posiluje vodkou. FOTO: Freepik

Při útoku zničí paličku

Onoho 28. července 1995 číhá na svou oběť, když se objeví jakási holčička. Je to Veronika B. (8), která jede na kole za svým tatínkem do práce v nedalekém Štramberku. Chce mu nahlásit, že mu rodina přiveze oběd.

Je po 12. hodině polední, když Večeřa zaútočí. Strhne dívenku z kola, bicykl odhodí stranou a Veroniku zatáhne do lesního porostu, kde ji líbá a osahává. Protože se dívka brání, udeří ji několikrát paličkou do hlavy, až z nástroje odletí hlavice.

Veronice se podaří vysmeknout, utíká, ale vrah ji dohání a pětkrát ji bodne. „Když jsem od ní odcházel, slyšel jsem takový zvuk, jako když se něco stane s čerpadlem.

Mám totiž dojem, že jsem tu poslední ránu dal do srdce,“ uvede vrah později do policejního protokolu. A bohužel má pravdu. Holčička je mrtvá a tatínek na ni marně čeká. V půl páté odpoledne rodiče oznamují na policii, že se jim ztratila dcera. Ještě týž večer se rozbíhá pátrací akce.

Dívku mlátí paličkou na maso. FOTO: Pixabay
Dívku mlátí paličkou na maso. FOTO: Pixabay

Mrtvá má žalostný výraz

Policie nejprve nachází dětské kolo. A jen o chvíli později nedaleko lesní pěšiny objeví i tělo zavražděné holčičky. Jeho poloha odpovídá zločinu se sexuálním motivem.

„Už jsem toho zažil dost, ale na její oči, na žalostný výraz v její tváři nikdy nezapomenu!“ popisuje jeden z přítomných. Nedaleko kola oběti je i rozpadlá palička na maso, plátěný pásek plave jen o kousek dál na hladině tůňky.

Je tu také strom s čerstvě oloupanou kůrou. Večeřa se nejspíš nudil, když čekal na oběť, a krátil si čas loupáním kmene stromu. Policisté mají brzy i svědka, který projížděl lesíkem nedlouho před útokem a viděl jakéhosi muže.

Další svědci mluví o zhruba 40letém podivínovi, jenž se občas schová v porostu, nemluví, na nic neodpovídá a pak zase odejde. Popis odpovídá 42letému Stanislavu Večeřovi. Policistům nedá mnoho práce zjistit, že již seděl za sexuální útoky. Jdou si pro něj přímo domů.

Za tatínkem už nedojela. FOTO: Freepik
Za tatínkem už nedojela. FOTO: Freepik

Na dospělou si prý netroufl

Následujícího večera je Večeřa zadržen ve svém bytě v Kopřivnici. Tady se schovává a odmítá policii otevřít, ale jeho protesty jsou nakonec stejně marné. Později se sám přiznává: „V životě jsem neměl pohlavní styk.

Několikrát jsem se o něj pokoušel, ale když k němu mělo dojít, odešlo mi ztopoření… Uzrálo ve mně přesvědčení, že k pohlavnímu styku musím donutit ženu násilím.

Třeba tím, že jí přiložím nůž ke krku nebo ji omráčím ranou paličky do hlavy.“ Večeřa je zatčen a podroben psychologickému vyšetření, podle kterého se ale prý nejedná o pedofila. Útočí na malé dívky, protože dospělých žen se bojí.

Koncem ledna 1996 probíhá s Večeřou soud a on ochotně spolupracuje. V soudní síni ale panuje stísněná atmosféra a dochází i na smutek a pláč.

Působí jako zbabělec

Pláčou příbuzní i obžalovaný, který se pozůstalým omlouvá, projevuje lítost a žádá pro sebe dokonce trest smrti, i když ten už v českém zákoníku není. Česlav Kubiczek z Krajského státního zastupitelství v Ostravě vzpomíná:

„Jak na mě Večeřa působil? Takový hubený, slizký, s tenkými prstíky. Odhadl jsem ho na velkého zbabělce, který je schopen spáchat surovou vraždu, ale sobě nikdy neublíží.

Jeho žádost o trest smrti jsem bral jenom jako řečičky.“ Dne 25. ledna 1996 odchází Večeřa od soudu s nejvyšším možným trestem – doživotím. Proti trestu se odmítá odvolat. Míří do věznice Mírov.

Pár dní po uvěznění na Mírově spáchal pedofil sebevraždu. FOTO: Aktron / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED
Pár dní po uvěznění na Mírově spáchal pedofil sebevraždu. FOTO: Aktron / Creative Commons / CC BY 4.0 DEED

Chtějí zpátky trest smrti

Za mřížemi Večeřa přežije pouhých pár dnů. Spoluvězni mu přichystají pravé peklo na zemi, protože ani oni nesnášejí vrahy malých dětí. Než se nechat šikanovat, raději se Večeřa v cele oběsí.

Píše se 15. únor 1996. „Člověk, který připravil tak krutou smrt malé Veronice, nemá právo na další život,“ svěří se starosta Ženklavy Josef Juroška. Spolu s ostatními starousedlíky iniciuje petici za znovuzavedení trestu smrti.

Za několik týdnů ji podepíší na 4 000 obyvatel České republiky. Jejich přání však není vyslyšeno. V obci s přibližně tisícovkou obyvatel si na krvavou událost dodnes dobře pamatují, ale neradi na ni vzpomínají.

Jsou však zajedno v tom, že kdyby se například Večeřa vrátil nebo ho pustili do vesnice, přežil by jen pár minut.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Freepik
Související články
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
Svět zločinu
Harvey Weinstein: hlavní poražený kauzy MeToo se odmítá vzdát
Harvey Weinstein, někdejší mocný filmový producent, se snaží zvrátit své odsouzení za znásilnění a sexuální obtěžování. Jeho šance na očištění jsou však mizivé. Skandál, který začal v roce 2017, odhalil dekády zneužívání moci, kdy Weinstein nutil herečky k sexuálním službám výměnou za kariérní příležitosti. Navzdory pokusům vše zamést pod koberec a dohodám s oběťmi byl […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
věda a technika
Pozor na ně! 3 nejjedovatější rostliny u nás
Skočec obecný (Ricinus communis) je oblíbená okrasná rostlina. Jeho semena obsahují prudký jed ricin a alkaloid ricinin. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15 až 20 semen, pro dítě pouhých 3 až 5. Pokud semena sníte, zprvu budete mít příznaky podobné chřipce. Poté dojde k poškození sleziny, ledvin a jater. Zubatá vám zaklepe na dveře […]
70 stupňů pod nulou. Jak letěly Lego figurky do vesmíru?
Stavění z Lego kostiček otevírá dětem cestu ke kreativitě a fantazii bez omezení. Většina dětí někdy snila o dobrodružné výpravě do vesmíru a poznání všech pozoruhodných objektů, které se v kosmu nacházejí. Taková cesta do vesmíru nemusí být jen nesplnitelným dětským přáním – v budoucnu se totiž může stát realitou. Společnost LEGO chce dětem ukázat, že […]
Příroda jako architekt: Jak ledňáčci inspirovali Šinkansen
S rychlostí přesahující 270 km/h byl v roce 1989 japonský vlak šinkanzen zázrak techniky. Měl jenom jednu vadu – na hlasitou vlnu aerodynamického třesu, která vznikala s každým průjezdem tunelem, si stěžovali lidé i 400 metrů daleko. Problém dokázal vyřešit japonský inženýr Ejdži Nakacu díky svému hobby – byl totiž vášnivým pozorovatelem ptáků. Ejdži Nakacu […]
Ikony metropolí: Nejpozoruhodnější mosty na světě
Mosty slouží k přepravě vozidel a lidí přes vodní plochy nebo údolí – jako praktické stavby proto mají většinou především dopravní funkci. Mnohé z nich jsou však inženýrskými skvosty a boří naše představy o tom, co všechno je možné postavit. Některé z mostů jsou na první pohled obyčejné, jiné vzbuzují úžas. Některé se staly jedněmi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Když vás straší fóbie
panidomu.cz
Když vás straší fóbie
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při