Akné patří mezi nejčastější dermatologické problémy, které sužují mnoho lidí. Postihuje je nejvíce v pubertě, neboť v těle dochází k celé řadě změn, zejména hormonálních. Ale to neznamená, že v dospělosti nedá pokoj. A dokonce existují případy, kdy postihuje i novorozence.
Jedná se o zánět vývodů mazových žláz a vlasových váčků, projevující se formami od pupínků, přes puchýřky s hnisavým obsahem až po hluboké abscesy zanechávající v některých případech i jizvy.
Vzniká v důsledku zvýšené funkce mazových žláz a abnormálního rohovatění kůže kolem nich, s následnou tvorbou zátky při ústí cibulek vlasů. Zátka zabraňuje vylučování mazu, a tak dochází k jeho hromadění, které způsobuje zánětlivou reakci v okolí mazové žlázy.
Akné se vytváří převážně na horní polovině těla, kde se nachází velké množství mazových žláz. Jedná se o tvorbu na obličeji, zádech, ramenech a horní části hrudníku. Bohužel se nejvíce projevuje na obličeji a kazí pěkný vzhled.
Existuje více forem akné
Tvoří se černé, bílé tečky a pupínky. Nejmírnější formou je vznik černých teček zvaných také komedony. Komedony jsou malé tmavé plochy, které vznikají ucpáním mazové žlázy zrohovatělým útvarem.
Proto je v tomto momentě nejvhodnější opatrně černý puntík vymáčknout. Pokud se černé tečky nijak neřeší, mohou z nich vzniknout zarudlé pupínky vyplněné hnisem.
Někdy začnou vznikat i tuhé hnědočervené hrbolky, které se mohou vyvinout až v hnisavé a bolestivé abscesy, po kterých zůstávají jizvy. Jinou formou akné jsou bílé tečky objevující se na kůži, u nichž dochází k vyvýšení léze s bílou čepičkou na vrcholku.
Za vším jsou hormony
Nejčastější příčinou špatné pleti je vliv hormonálních změn v těle, proto každý z nás zažil akné právě v pubertě, kde se začíná objevovat kolem dvanáctého roku. U mužů po pubertě dochází k ustálení hormonálních změn a s tím i vymizení akné.
Na rozdíl od žen, jejichž tělo prochází neustále výraznými hormonálními změnami během menstruace, těhotenství a menopauzy. A proto ženy ve většině případů s akném bojují i v dospělosti.
Příčiny mohou být i jiné než hormonální, neboť tvorba akné je spojena i se špatným životním stylem. Nejvíce se projevuje při častém kouření, pití alkoholu a při nadměrné konzumaci sladkého.
Znehodnocuje vzhled
To je jeden z důvodů, proč existuje nepřeberné množství rad a drahých přípravků, jak se akné navždy zbavit. Mnohdy chemické a drahé přípravky slibují zaručený účinek, který se ani po dlouhodobém užívání nedostaví.
Ve většině případů je hlavním problémem, proč nezabírají, jejich zaměření pouze na jeden cíl a to pleť. Pomíjí jednu důležitou věc, že se jedná o onemocnění celkového organismu.
Proto má přírodní léčba mnohdy lepší výsledky, neboť nemá pouze lokální účinek a nepřímo ovlivňuje celý organismus.