Skip to content

Proč starověké Římanky stávkovaly proti mužům?

Římský patricij Marcus Cornelius se na přelomu 2. a 3. století př. n. l. chystá do boje. Jeho žena Caesia ví, že bude dlouho sama. Nevadí jí to, její manžel stejně chodí do nevěstince a jí si nevšímá.

Caesia sice tiše reptá, ale otevřeně mu nic neřekne. O století později by nejspíš byla odvážnější. V roce 195 př. n. l. ženy za svá práva stávkují!

Ženy se nespokojí jenom s pobíháním mezi dětmi a kuchyní. Jejich sebevědomí roste. V roce 195 př. n. l. je na tržištích čilý ruch. „Je čas se ozvat a postavit se mužům“, říkají si mezi sebou Eumachia, Vibia a Iulia i další Římanky. Společně proto vyhlásí stávku!

2
Ženám už nestačí zůstávat doma a zdobit se. Chtějí svá práva.

Odvolejte zákon

„Odvolejte Oppiův zákon, který nám zakazuje nosit různobarevné šaty, mít na sobě víc než půl unce zlata ve špercích a vzdalovat se ve voze (vůz je dvoukolá kára tažená koňmi) dál než míli od města!“ zní jejich požadavky.

3
Domácí puťka zabývající se maximálně hudbou, kuchyní a dětmi už je minulostí.

„Jinak nebudeme rodit další děti“, vyhrožují. Co na to říkají muži? Konzul Cato starší si bere v senátu slovo. „Příliš jste toho ženám dovolili, a ty vám teď přerůstají přes hlavu“, kárá římské manžele.

4
Komedie Lýsistraté poslouží jako inspirace k rebelii. Ženy v ní uspořádají stávku.

Inspirací je sexuální stávka

Kde se v ženách bere bojovnost? Inspirují se asi komedií Lýsistraté od Aristofana (448 – 385 př. n. l.). Ženy v ní uspořádají sexuální stávku, protože nechtějí, aby jejich muži odešli do války. Některé z Římanek si během stávky určitě připomínají Aristofanovy verše a hrozí jimi manželovi: „Nezvednu ke stropu své perské sandály, nezůstanu ležet jako lvice na struhadle na sýr.

“ Mužům nezbývá než ustoupit.

5
Cato starší vyčítá ostatním, že toho ženám dovolili moc.

Přestávají se podřizovat

Ženy se učí konverzovat v řečtině, čtou poezii a tancují. Líčí se, nosí nákladné šaty a šperky. Původní forma manželství conventio in manum, která říká, že se manželka musí podřídit vůli manžela, je přežitá.

Modernější formou zákona o manželství je sine manu, podle které je manželka stále vlastnictvím otce a manžel je jenom jejím „uživatelem“. Pro ženu to znamená pokrok, protože má dědická práva v původní rodině a dokonce i vlastní majetek!

Začíná být na muži nezávislá.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Impéria
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články