Domů     Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny
Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, že žádná růže není bez trní a co to znamená, zalistujeme v atlasu mytických příšer, abychom se dozvěděli, co je to hydra a povíme si i to, jak fungují boží mlýny.

Zaboucháme na prázdný sud a zjistíme, proč tolik rezonuje a samozřejmě nezapomeneme ani na červencové pranostiky.

Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)
Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)

… Boží mlýny melou pomalu, ale jistě

Někdy můžeme mít pocit, že zatímco lumpové velkého formátu se mohou dopouštět prakticky čehokoliv a zákony jakoby na ně byly krátké, obyčejní lidé se dopustí malého prohřešku a trest je nemine.

Pak si vzpomeňme na jednu lidovou moudrost, která říká, že „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě“.

To znamená, že za svou vinu budou pykat všichni, dokonce i ti, kterým se před trestem zatím dařilo uniknout.

… Epocha vysvětluje:

Toto přísloví je inspirováno biblickými texty, kde se často objevuje motiv nespravedlivých činů, které zdánlivě zůstanou nepotrestány. Je v nich zakotvena víra v Boží spravedlnost a v soud nad hříšníky, kteří se jednou budou muset ze svých činů zodpovídat.

Přeneseně jde tedy o neodvratný, i když opožděný, trest za provinění. Podobná je buddhistická karma, tedy zákon příčiny a následku, kdy vědomé špatné činy přinesou posléze odpovídající trápení samotnému původci.

O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)
O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)

… červencové pranostiky

Sedmý měsíc má nejméně pranostik z celého roku. Dá se to pochopit. Lidé dříve trávili většinu času na polích a na vymýšlení pranostik neměli tolik času. Ale přesto si všimli, že začátek měsíce může být chladnější a deštivější než jeho zbytek.

Vše se obvykle zlomí po první dekádě a konec měsíce už je ve znamení vrcholícího léta.

Epocha doplňuje:

Svatá Anna (26.7.) sice už přináší chladnější rána, ale také teplé a jasné noci. Jiná světice pro změnu ohlašuje žně: „Svatá Markyta (13.7.) hodila srp do žita.“ a také nabádá k práci:

„Svatá Markyta velí: lidé, okopávejte zelí!“ A tak i když se zdá, že v centru pozornosti je úroda, lidé se dívají i mnohem dále:

„Jsou-li mraveniště v červenci výše, přijde tuhá zima spíše.“ nebo „Jaký je červenec, takový bývá příští leden.“ a „V červenci, když dny nás hřejí, Vánoce se zimou skvějí.“

… není růže bez trní

Růže je nádherná květina, ale když ji chceme obdivovat zblízka, můžeme se ošklivě popíchat. Naši předkové tímto příslovím chtěli říct, že nic není dokonalé, i když se to může na první pohled tak jevit. Říká se také, že „každá růže má své trny“.

Přeneseně to lze vztáhnout i na jiné situace, například když na první pohled dokonalá rodina má své problémy a nemilá tajemství.

Epocha dodává:

Růžová zahrada bývá v příslovích spojována s nádherným místem. Říká se jí rozárium. Ve své době se může ojedinělou růžovou zahradou pochlubit manželka Napoleona I. Bonaparta (1769-1821), francouzská císařovna Josefína (1763-1814).

V zahradách zámku Malmaison u Paříže shromáždí okolo 250 tehdy známých druhů růží. Největším světovým rozáriem je dnes Europa-Rosarium v německém Sangerhausenu u Lipska. V České republice má mimořádnou sbírku růží Průhonická botanická zahrada.

Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)
Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)

… prázdný sud nejvíc duní

Když uhodíte na plný sud, nic moc neuslyšíte. Zato pokud praštíte do sudu prázdného, úder hlasitě a dlouho rezonuje. A to přesně vystihuje to, co chtěli naši předkové tímto tvrzením říct:

zatímco bystří lidé jsou obvykle skromní a nedávají na odiv svou inteligenci, osoby v tomto směru méně obdařené se s chutí nechávají slyšet a vyjadřují se ke všemu.

Epocha připomíná:

A dělají to obvykle pořádně nahlas a tam, kde o to nikdo nestojí. Podobný význam mají i přísloví o slepicích.

Jde o tato: „Která slípka mnoho kdáče, ta málo vajec nese.“ a „Kvokající slepice vejce nesnáší.“ Zkrátka a dobře jde o to, že kdo hodně mluví o svých zásluhách, práci nebo talentech, není to s nimi tak žhavé, jak tvrdí. Každého takového chvástala je třeba brát s pořádnou rezervou.

… hydra

V běžné mluvě je slovo hydra synonymum pro něco obludného a těžko zdolatelného. Hydra je v řecké antické mytologii dcerou stohlavého obra Týfóna a Echidny (napůl ženy, napůl hada).

Nikdo se nemůže divit, že takovým rodičům se narodí obluda s hadím tělem a devíti dračími hlavami. Žije u města Lerny v Argolidě (historické území v Řecku na východě poloostrova Peloponés).

Epocha přibližuje:

Ničí vše, na co přijde a lidé proti ní nic nezmůžou, protože z jedné useknuté hlavy vyrostou hned dvě. A jedna z jejích devíti hlav je dokonce nesmrtelná! Přemůže ji až hrdina Héraklés, který za lernskými bažinami zapálí les a odřízne bestii ústupovou cestu.

V nastalém souboji Héraklés vytrhne hořící strom a upálí jí hlavu, takže nová už nevyroste. To postupně udělá i s dalšími hlavami včetně té nesmrtelné. Ve žluči mrtvé nestvůry si zakalí šípy, takže rány po nich jsou nezhojitelné.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: subak214 / Pixabay)
reklama
Související články
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov