Domů     Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny
Proč se říká: Trnitá růže, dunící sudy a spravedlivé boží mlýny

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, že žádná růže není bez trní a co to znamená, zalistujeme v atlasu mytických příšer, abychom se dozvěděli, co je to hydra a povíme si i to, jak fungují boží mlýny.

Zaboucháme na prázdný sud a zjistíme, proč tolik rezonuje a samozřejmě nezapomeneme ani na červencové pranostiky.

Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)
Boží mlýny jsou podobné těm vodním: nevyvíjejí závratnou rychlost, ale mají spolehlivé výsledky.(Foto: TranquilGeo / Pixabay)

… Boží mlýny melou pomalu, ale jistě

Někdy můžeme mít pocit, že zatímco lumpové velkého formátu se mohou dopouštět prakticky čehokoliv a zákony jakoby na ně byly krátké, obyčejní lidé se dopustí malého prohřešku a trest je nemine.

Pak si vzpomeňme na jednu lidovou moudrost, která říká, že „Boží mlýny melou pomalu, ale jistě“.

To znamená, že za svou vinu budou pykat všichni, dokonce i ti, kterým se před trestem zatím dařilo uniknout.

… Epocha vysvětluje:

Toto přísloví je inspirováno biblickými texty, kde se často objevuje motiv nespravedlivých činů, které zdánlivě zůstanou nepotrestány. Je v nich zakotvena víra v Boží spravedlnost a v soud nad hříšníky, kteří se jednou budou muset ze svých činů zodpovídat.

Přeneseně jde tedy o neodvratný, i když opožděný, trest za provinění. Podobná je buddhistická karma, tedy zákon příčiny a následku, kdy vědomé špatné činy přinesou posléze odpovídající trápení samotnému původci.

O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)
O svátku svaté Markéty by měly být žně už v plném proudu.(Foto: ha11ok / Pixabay)

… červencové pranostiky

Sedmý měsíc má nejméně pranostik z celého roku. Dá se to pochopit. Lidé dříve trávili většinu času na polích a na vymýšlení pranostik neměli tolik času. Ale přesto si všimli, že začátek měsíce může být chladnější a deštivější než jeho zbytek.

Vše se obvykle zlomí po první dekádě a konec měsíce už je ve znamení vrcholícího léta.

Epocha doplňuje:

Svatá Anna (26.7.) sice už přináší chladnější rána, ale také teplé a jasné noci. Jiná světice pro změnu ohlašuje žně: „Svatá Markyta (13.7.) hodila srp do žita.“ a také nabádá k práci:

„Svatá Markyta velí: lidé, okopávejte zelí!“ A tak i když se zdá, že v centru pozornosti je úroda, lidé se dívají i mnohem dále:

„Jsou-li mraveniště v červenci výše, přijde tuhá zima spíše.“ nebo „Jaký je červenec, takový bývá příští leden.“ a „V červenci, když dny nás hřejí, Vánoce se zimou skvějí.“

… není růže bez trní

Růže je nádherná květina, ale když ji chceme obdivovat zblízka, můžeme se ošklivě popíchat. Naši předkové tímto příslovím chtěli říct, že nic není dokonalé, i když se to může na první pohled tak jevit. Říká se také, že „každá růže má své trny“.

Přeneseně to lze vztáhnout i na jiné situace, například když na první pohled dokonalá rodina má své problémy a nemilá tajemství.

Epocha dodává:

Růžová zahrada bývá v příslovích spojována s nádherným místem. Říká se jí rozárium. Ve své době se může ojedinělou růžovou zahradou pochlubit manželka Napoleona I. Bonaparta (1769-1821), francouzská císařovna Josefína (1763-1814).

V zahradách zámku Malmaison u Paříže shromáždí okolo 250 tehdy známých druhů růží. Největším světovým rozáriem je dnes Europa-Rosarium v německém Sangerhausenu u Lipska. V České republice má mimořádnou sbírku růží Průhonická botanická zahrada.

Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)
Plné sudy jsou důvodem k radosti, ty prázdné už tolik nepotěší.(Foto: Patou Ricard / Pixabay)

… prázdný sud nejvíc duní

Když uhodíte na plný sud, nic moc neuslyšíte. Zato pokud praštíte do sudu prázdného, úder hlasitě a dlouho rezonuje. A to přesně vystihuje to, co chtěli naši předkové tímto tvrzením říct:

zatímco bystří lidé jsou obvykle skromní a nedávají na odiv svou inteligenci, osoby v tomto směru méně obdařené se s chutí nechávají slyšet a vyjadřují se ke všemu.

Epocha připomíná:

A dělají to obvykle pořádně nahlas a tam, kde o to nikdo nestojí. Podobný význam mají i přísloví o slepicích.

Jde o tato: „Která slípka mnoho kdáče, ta málo vajec nese.“ a „Kvokající slepice vejce nesnáší.“ Zkrátka a dobře jde o to, že kdo hodně mluví o svých zásluhách, práci nebo talentech, není to s nimi tak žhavé, jak tvrdí. Každého takového chvástala je třeba brát s pořádnou rezervou.

… hydra

V běžné mluvě je slovo hydra synonymum pro něco obludného a těžko zdolatelného. Hydra je v řecké antické mytologii dcerou stohlavého obra Týfóna a Echidny (napůl ženy, napůl hada).

Nikdo se nemůže divit, že takovým rodičům se narodí obluda s hadím tělem a devíti dračími hlavami. Žije u města Lerny v Argolidě (historické území v Řecku na východě poloostrova Peloponés).

Epocha přibližuje:

Ničí vše, na co přijde a lidé proti ní nic nezmůžou, protože z jedné useknuté hlavy vyrostou hned dvě. A jedna z jejích devíti hlav je dokonce nesmrtelná! Přemůže ji až hrdina Héraklés, který za lernskými bažinami zapálí les a odřízne bestii ústupovou cestu.

V nastalém souboji Héraklés vytrhne hořící strom a upálí jí hlavu, takže nová už nevyroste. To postupně udělá i s dalšími hlavami včetně té nesmrtelné. Ve žluči mrtvé nestvůry si zakalí šípy, takže rány po nich jsou nezhojitelné.

Foto: Pixabay Titulka (Foto: subak214 / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml