Domů     Největší mýty o mořích: Kde je voda nejteplejší? U břehu ne!
Největší mýty o mořích: Kde je voda nejteplejší? U břehu ne!
4.7.2023

Chystáte se během léta k moři? Až budete ležet na pláži a poslouchat šumění vln, najděte si chvilku k zamyšlení. Známe moře a oceány dobře, nebo jsou pro nás jednou velkou záhadou?

Myslíte si, že moře je nejteplejší na prosluněné pláži? Že když zamrzne, pořád chutná slaně? A že u krajů je mělké, zatímco uprostřed nejhlubší? Samá voda!

Velké vlny se tvoří u břehu i na širém moři. Foto: Schäferle / Pixabay.
Velké vlny se tvoří u břehu i na širém moři. Foto: Schäferle / Pixabay.

MÝTUS č. 1:

Uprostřed je největší hloubka

U břehu máme vodu jen po kotníky, o kousek dál po kolena…, a za chvíli už bychom se bez plavání utopili. Logicky tak můžeme předpokládat, že nejhlubší je moře přibližně ve svém středu, než se zas hloubka začne snižovat směrem ke druhé straně. Kdepak, tak jednoduché to není!

Kdyby celé moře vyschlo a mohli bychom se procházet po jeho dně, bude podobně členité jako jiné části země. Občas rovina, někde hory a jinde zase příkopy a propasti.

Takový podmořský příkop vznikne v místě, kde se střetnou dvě litosférické desky a jedna se začne podsouvat pod druhou. Obvykle se dostane 3 až 4 km pod mořské dno, rekordmanem je však Mariánský příkop, hluboký téměř 11 km!

Velké příkopy nemusí být jen uprostřed moří, například kaňon Nazaré, který bývá přirovnáván k obrácenému Grand Canyonu, najdete hned kousek od portugalského pobřeží nedaleko Lisabonu.

Moře a oceány zabírají 71 % planety a zadržují více než 97 % pozemské vody. Foto: WikiImages / Pixabay.
Moře a oceány zabírají 71 % planety a zadržují více než 97 % pozemské vody. Foto: WikiImages / Pixabay.

MÝTUS č. 2:

Na širém moři nejsou velké vlny

Vlny se v našich očích zvětšují tím, jak se blíží na pobřeží. Využívají je surfaři a dokážou tu napáchat i pěkné škody. Chtělo by se skoro věřit, už uprostřed musí být moře docela klidné… Není!

Běžné vlny, které má na svědomí foukající vítr, jsou tvořeny pevnými částečkami rotujícími při hladině. Tvar a výška vlny závisí na řadě faktorů, jedním z nich je i hloubka vody. Pokud je dostatečně velká, rotující částice opisují kolečka.

Na mělčině už se tvar jejich dráhy mění, a jakmile začnou doslova drhnout o zem, vlna se zlomí a skončí jako pěna. Z dlouhé a nízké eolické vlny se stává vysoká vlna driftová!

Rozhodně to ale neznamená, že lodě daleko od břehu nemohou ohrozit obří vlny. V roce 2013 je uprostřed severního Atlantiku zaznamenaná vlna vysoká 19 metrů, jiná měření uvádějí i hodnoty nad 20 metrů!

Za podobné obry mohou nevšední podmínky, třeba když se extrémní vítr setká s oceánským proudem.

V mořích najdeme 94 % všeho života planety. Foto: lpittman / Pixabay.
V mořích najdeme 94 % všeho života planety. Foto: lpittman / Pixabay.

MÝTUS č. 3:

Moře je vždy modré

Na mapách je to jednodušší, tam jsou moře a oceány skutečně zásadně modré. Různé geografické názvy nás ale odkazují i k jiným odstínům. Skutečně se Rudé, Žluté či Černé jmenují podle svých zabarvení? Něco na tom jistě bude!

Molekuly vody nejlépe pohlcují světelné paprsky nejdelších vlnových délek, tedy červené, oranžové a žluté. Modré paprsky se ale odráží zpět a dávají tak mořím jejich typickou barvu.

Čím je moře hlubší, tím je tmavší, protože postupně se pohlcuje i modré světlo a barva se blíží černé.

Jenže v moři samozřejmě není jen voda – a modrá je tak někdy zastíněna výraznějšími konkurenty!

Žluté moře odráží barvu písku, který sem zanesla mohutná Žlutá řeka, v Rudém moři si díky vysoké teplotě lebedí červené sinice Trichodesmium erythraeum a Černé moře si nespleteme díky nánosům tmavého bahna.

Jak chutná led na moři? Slaný není! Foto: girlart39 / Pixabay.
Jak chutná led na moři? Slaný není! Foto: girlart39 / Pixabay.

MÝTUS č. 4:

Led na moři je slaný

Jen tak si olíznout ledovou kru plující po moři se většině z nás nepoštěstí. Můžeme si to ale zkusit představit. Jak asi chutná? Jako kdybychom si osolili kostku ledu mořské? Možná, ovšem bez soli!

Většina ledových ker, které volně plavou po moři, je tvořena ze sladké vody. Odlomily se totiž od pevninských ledovců, zformovaných ze zmrzlého deště a sněhu.

Voda na moři nezmrzne tak snadno jako na jezeře, protože díky obsahu soli má vyšší hustotu a potřebuje nižší teplotu (cca o 2 stupně). Když se však v některých oblastech přesto změní v led, pak ani ten moc slaný není.

Během procesu mrznutí je totiž sůl vytlačována na povrch, odkud ji vlny nebo déšť smyjí zpět do moře.

Pokud se o tom chcete přesvědčit sami, dejte osolenou vodu do mrazáku a vzniklé ledové kostky pak opláchněte pod vodou. Určitě nebudou chutně slaně!

Jen asi 10 % dna světových oceánů už lidé prozkoumali. Jak vypadá zbytek, je stále tajemstvím. Foto: jackmac34 / Pixabay.
Jen asi 10 % dna světových oceánů už lidé prozkoumali. Jak vypadá zbytek, je stále tajemstvím. Foto: jackmac34 / Pixabay.

MÝTUS č. 5:

Unáší vás proud? Rychle plavte ke břehu!

Na první pohled to vypadá, že voda z moře přitéká směrem ke břehům. Co by však dělala na souši? Voda se naopak od břehů neustále vrací zpět do moře! Neděje se tak ale na všech místech stejně, má k tomu své cesty, kterým se říká zpětné proudy. A ty bohužel každý rok připraví o život stovky nerozvážných plavců!

Zpětný proud poznáme většinou podle toho že jsou v onom místě přerušené vlny. Anebo je tu voda trochu tmavší. Proud může být široký i několik desítek metrů a táhne se 50 až 100 metrů do moře.

Nestáhne vás sice pod vodu, ovšem zahrávat si s ním není na místě – ani zdatný plavec ho většinou nepřeplave!

Pokud tedy při plavání cítíte, že vás jakási síla unáší na širé moře, v žádném případě se nesnažte proti proudu plavat zpět na pláž! Marné pokusy vás akorát vysílí a můžete se utopit. V případě zachycení zpětným proudem je lepší nechat se jen unášet dál.

Až zeslábne, doplavete šikmým směrem zpět. Anebo zkuste chvíli plavat rovnoběžně s pláží, abyste se vymanili z jeho vlivu.

MÝTUS č. 6:

Nejteplejší voda je u břehu

Kdo má rád vodu teplou jako ve vaně, vydá se k moři nejlépe někam do tropů. Kdybychom však hledali to úplně nejteplejší místo v mořích, u pláže ho nenajdeme!

Ta nejteplejší mořská voda se překvapivě nenachází na hladině, kde ji roztápí sluneční paprsky, ale přímo u dna!

Na některých místech je totiž zemská kůra velmi tenká a láva se dostává těsně pod povrch. Když se v něm někde vytvoří trhlina, voda nateče do mezery, kde ji zahřeje žhavé magmata a vyžene opět ven.

Takovému místu se říká geotermální průduchy a panují v něm teploty okolo 400 °C!

A přestože v takových hloubkách už se většinou nedaří podmořskému životu, tady se to hemží těmi nejrozmanitějšími tvory. Když totiž magma vyhasne, průduchy se dostávají do vody velmi výživné látky – pro živočichy doslova multivitaminové bomby!

Foto: úvodní foto: dimitrisvetsikas1969 / Pixabay 1 – 4: Pixabay
Související články
Věda a technika
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Věda a technika
Přírodní antibiotika z našich zahrádek
Stále více lidí se zajímá o nejrůznější alternativy v léčení. Nechtějí se spoléhat jen na uměle vyrobené léky, které sice slibují úlevu a pomoc při celé řadě zdravotních obtíží, ale představují i chemickou zátěž pro náš organismus. Zcela jistě existují i situace, kdy lze zdravotní problémy řešit přírodní cestou. V takových případech není hned nutné […]
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
reklama
historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
záhady a tajemství
Petr Muk: Rozervaná duše, kterou nešlo zachránit
Zpívá v několika úspěšných kapelách, rádia celá desetiletí hrají jeho populární písničky a dvakrát se umisťuje na druhém místě ankety Zlatý slavík. Přesto není šťastný, nebo alespoň ne úplně. Deprese, velikášství i nadměrná sebekritika umělce ničí a stahují na dno. Když má pocit, že mu už prášky nepomáhají, sahá k alkoholu. Chodí na terapie a […]
Od zločinu k slávě: Příběh tanečníka a herce Jana Révaie
Jan Révai začínal jako talentovaný tanečník, ale život ho zavál do vězení za loupežné přepadení benzínové stanice. Během pobytu za mřížemi se zdokonalil ve svém umění a po propuštění se vydal cestou úspěšného muzikálového herce a tanečníka. Jeho příběh je o druhých šancích, odvaze překonávat chyby a proměně z rebela ve vzor. I přes svou […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho