Vědci se dlouhou dobu domnívali, že k většímu šíření respiračních onemocnění v zimních měsících přispívá hlavně to, že se lidé sdružují v uzavřených místnostech. Tam pak snadněji dochází k přenosu nákazy.
Nejnovější studie, která vyšla v časopise The Journal od Allergy and Clinical Immunology, ale nabízí jiné vysvětlení…
Odborníkům z Mass General Brigham, nemocnice nacházející se v Bostonu v Massachusetts, a Northeastern University tamtéž, se podařilo objevit dříve neznámou imunitní reakci probíhající uvnitř lidského nosu, jejímž prostřednictvím tělo bojuje s viry odpovědnými za infekce horních cest dýchacích.
Mezi ty řadíme běžné nachlazení, chřipku i COVID-19. Na jejím základě vysvětlují i fakt, proč se tyto nákazy šíří snadněji v chladnějších obdobích roku.
Stejně nos brojí i proti virům
Analyzovali, jak buňky a vzorky nosní tkáně, odebrané pacientům čekajícím na operaci i zdravým dobrovolníkům, reagovaly na tři viry – jeden koronavirus a dva rhinoviry, způsobující běžné nachlazení.
Zjistili, že každý z virů spustil rojovou reakci EV, tzv. extracelulárních vezikul, jejichž úkolem v těle je obklopit a napadnout bakterie.
Vědci navíc zjistili, že po svém uvolnění fungovaly extracelulární vezikuly jako návnady, nesoucí receptory, na které se viry mohly navázat místo nosních buněk.
Doktor Huang podotýká: „Čím více je těchto EV návnad, tím větší je šance, že se viry nenaváží na nosní buňky, což potlačí infekci.“
Vliv chladu na obrannou linii v nose
Vědci se rozhodli také otestovat, jak tuto imunitní reakci těla ovlivní nižší teploty, protože vnitřní teplota v nose je vysoce závislá na teplotě venkovního vzduchu, který vdechuje.
Zdravé dobrovolníky proto nejprve vystavili pokojové teplotě, aby následně museli po dobu 15 minut čelit teplotě 4,4 °C. Když jim poté změřili teplotu uvnitř nosu, zjistili, že poklesla o 5 °C. Stejné snížení teploty pak vědci aplikovali i na vzorky nosní tkáně, které měli k dispozici, a čekali, zda a jak se v důsledku nižší teploty změní jejich imunitní odpověď.
Nákaza umožněna!
Množství extracelulárních vezikul vylučovaných nosními buňkami se vlivem chladu snížilo o téměř 42 %, narušena byla také jejich sekrece antivirových proteinů. Doktor Huang k tomu říká:
„Společně tato zjištění poskytují mechanické vysvětlení sezónních změn u infekcí horních cest dýchacích.“
A jeho kolega, doktor Bleier, dodává: „Konvenčně se mělo za to, že sezóna nachlazení a chřipky nastává v chladnějších měsících, protože se lidé raději drží uvnitř, kde se viry přenášené vzduchem mohou snadněji šířit.“
A pokračuje: „Naše studie však poukazuje na hlavní příčinu sezónních variací virových infekcí horních cest dýchacích, které vidíme každý rok.“