Domů     Proč se nám zdají sny?
Proč se nám zdají sny?

Zdají se nám sny jen proto, aby si mozek utřídil to, co jsme prožili během dne, nebo mají nějaký hlubší smysl? Mohou nám prozradit naši budoucnost, či nás varovat před nebezpečím? Jaké je tajemství snů?

Spánkem strávíme asi třetinu života. Jeho nedostatek vede k deprivaci a může přivodit i smrt. Ač se jeho studiem zabývala řada vědců, dodnes se přesně neví, proč je pro tělo tak nepostradatelný. Hovoří se o několika důvodech.

Šetří energii během spánku, chrání duševní funkce, roli hraje i při termoregulaci a napomáhá také zrání nervové soustavy. Během spánku se nám rovněž zdají sny. Proč tomu tak je? Jaký mají sny význam?

Bezvědomí, nebo halucinace?

Člověk spí vleže se zavřenýma očima. Když usne vsedě, nikdy neupadne do nejhlubšího spánku, a proto si tak dobře neodpočine.

Při spánku dochází ke ztrátě vědomí, tělo člověka zaujímá stereotypní polohu, má nižší teplotu a slabě reaguje také na smyslové podněty.

Během usínání se ale mohou projevit záškuby těla, způsobené impulzy z nižších mozkových center, které někdy mohou vést k přechodnému probuzení. Zároveň se mohou objevit smyslové klamy a pseudohalucinace.

Novorozenec potřebuje 17 až 18 hodin spánku denně, čtyřleté dítě 10 až 12, dospělý člověk pak 7 až 8 hodin.

Při spánku dochází ke ztrátě vědomí a snižuje se teplota.
Při spánku dochází ke ztrátě vědomí a snižuje se teplota.

Rychlé pohyby očí

Spánek je aktivní, vysoce organizovaný proces, při kterém se střídají dvě fáze: REM a NREM, z anglického Rapid Eye Movement, tedy pojmenované podle přítomnosti či absence rychlého pohybu očí pod víčky. NREM fáze má 4 stadia.

1. stadium je přechodem od bdění k začátku spánku a trvá jen několik minut. Následují stadia 2 až 4, kdy se člověk propadá do stále hlubšího spánku. Při NREM fází nedochází k pohybu očí pod víčky, aktivita metabolismu je nízká, stejně jako teplota mozku.

Dochází k celkové tělesné regeneraci. Ze stadia 4 se tělo postupně vrací do stadia 3, kdy ho neruší hluk, ale třeba dětský pláč už ano, a do stadia 2.

Kdy se rozbuší srdce

Pak následuje první fáze REM, která trvá 5–10 minut. V jejím průběhu dochází k regeneraci psychických sil. Člověk při ní nepravidelně a těžce dýchá a jeho srdeční frekvence je na stejné úrovni jako při bdění.

Mozek je aktivní a má zvýšenou spotřebu kyslíku, dochází k obnově centrální nervové soustavy. Zdají se sny. Délka celého cyklu od 1. stadia NREM po 1. fázi REM trvá 90–110 minut a v průběhu noci se zopakuje 4–6krát.

Nejdelší část spánku, asi 50–60 %, probíhá ve 2. stadiu NREM, fáze REM zabírá 20–25 %.

Kolik snů se nám v noci zdá?

Sny přicházejí v REM fázi. Respektive zdají se i v NREM fázi, ale je jich velmi málo a jsou kratší a méně opravdové. Během noci se každému člověku zdá 4 až 10 snů v délce 5 až třicet minut.

První přichází cca 70 minut po usnutí a trvá asi 10 minut, další pak po 1 až 2 hodinách. Až 8 % žen a 15 % mužů však tvrdí, že se jim sny nezdají. To není pravda, jen si je nevybavují.

Pro zapamatování si snu je totiž nutné, aby člověk přešel na chvíli do bdělého stavu.  Podle výzkumu, provedeného australským psychologem Denholmem Aspym, tomu napomůže také užití 240 mg vitaminu B6 před spaním. Až 42 % žen a 25 % mužů si naštěstí po probuzení alespoň na jeden sen vzpomene.

Během noci se nám zdá 4 až 10 snů.
Během noci se nám zdá 4 až 10 snů.

Úklid mozku a řešení problémů

Sen slouží k udržení spánku a k vyrovnání se s negativními zážitky, prožitými během dne. Vše, co jsme přes den nedokázali vyřešit, co nás tíží, nebo v co doufáme, se promítne do snů. Sen tak slouží k úklidu mozku a řešení problémů.

Může však jít i o nevyřešené zážitky z minulosti. Dle ruského badatele V. Kasatkina nám prostřednictvím snů tělo může dokonce až několik dní dopředu signalizovat chorobné změny v některých orgánech, a tak nás varovat. Většina tzv.

věšteckých snů pak má původ v podprahově zaznamenané informaci, která se ve snu vyjeví.

Můžeme létat i cestovat časem

Snění je reakcí na vnější a vnitřní podněty. Mezi ty vnitřní patří například únava, bolest nebo nemoc. Nejvíce bývá psychických zdrojů, děj snu pak ovlivňují naše denní prožitky a fantazie, vzpomínky, potlačená i vědomá přání a nevyřešené problémy.

Při snu tělo spí, ale mysl bdí, ovšem neví o tom, a proto se může chovat i neracionálně. Ve snu tak můžeme létat, být dobyvatelem, či cestovat časem.

Do toho se nám ale mohou přimotat i reálné starosti, takže pak ve snu znovu skládáme maturitu, nebo absolvujeme pracovní pohovor.

Zvuk hromu, nebo bitevní vřava?

Abychom se během spánku neprobudili, naše mysl zahrne různé vnější podněty (zvuky, pocit chladu, žízeň atd.) do snu. Když nám pak ve spánku spadne přikrývka, zdá se nám, že se procházíme nazí, nebo že jsme spadli do studené vody.

Zvuk hromu nám může evokovat bitevní vřavu a zvonění budíku třeba sirénu hasičských aut. Lidem, kteří mají hlad nebo žízeň, se potom může zdát, že hodují.

Každý člověk však na podnět reaguje individuálně, takže totožná věc může u různých lidí vyvolat odlišné sny.

Noční můry a noční děsy

Kapitolou sama pro sebe jsou pak děsivé sny, které jsou naplněné úzkostí a strachem. Často v nich jde doslova o život. Pocit tísně v člověku přetrvává i po probuzení. U dětí se nejčastěji vyskytují tak zvané noční děsy.

Objevují se asi půl hodiny po usnutí a trvají 1 až 2 minuty. Jsou doprovázené chaotickými pohyby a hrůzostrašnými výkřiky. Tep dítěte dosáhne v takové chvíli až 200 úderů za minutu. Po probuzení si však na nic z ošklivého snu nevzpomene.

Oproti tomu noční můra může přijít v každém věku, trvá déle a mívá bohatší obsah.

Lze člověka zbavit snů?

Objevný experiment ohledně snění, respektive snahy se ho zbavit, provedl v roce 1960 William C. Dement, americký vědec studující spánek. Ten budil dobrovolníky pokaždé, když se dostali do REM fáze spánku, a to několik nocí po sobě. Výsledek ho překvapil.

Již během čtvrté nebo páté noci bylo účastníky experimentu nutné budit i třicetkrát za noc. Po deseti nocích upadali do REM fáze okamžitě. Po skončení pokusu u nich ještě nějakou dobu přetrvávala prodloužená REM fáze, zabírající až 40 % doby spánku. Člověka tedy zbavit snů nelze.

Bez snů přichází podráždění a úzkost

Vedle toho poukázal experiment na další zajímavou věc. Lidé připravení o REM fázi spánku byli zpočátku klidní, ovšem postupem času se u nich dostavila únava, podrážděnost, snížená pozornost a soustředěnost, a poté i úzkost.

Mohlo by se zdát, že to bylo kvůli přerušovanému spánku, ale nikoli. Kontrolní skupinu totiž vědec také budil několikrát za noc, jen v NREM fází spánku, přičemž u ní se změny v chování neprojevily.

Dement tak došel k závěru, že dlouhodobá snová deprivace může vést až k poruchám osobnosti.

Nejdéle vydržel bez spánku americký student Randy Gardner.
Nejdéle vydržel bez spánku americký student Randy Gardner.

Nedostatek spánku může zabíjet!

Stejně tak člověk dlouho nevydrží bez spánku. Při dlouhodobém nedostatku spánku se rozvine spánková deprivace projevující se ospalostí, zhoršeným soustředěním a úsudkem, v horších případech i nesouvislým myšlením a halucinacemi.

Pod lékařským dohledem vydržel nejdéle bez spánku 17letý americký student Randy Gardner, který v roce 1965 nespal 264 hodin (tedy 11 dní) v kuse. Poté byl experiment přerušen, protože mu hrozilo celkové vyčerpání organismu až.

V roce 1977 měla údajně bez spánku vydržet celých 449 hodin (téměř 19 dní) Maureen Weston z Anglie. Jiný pokus o překonání Gardnerova rekordu však skončil úmrtím.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Od afrodiziaka po smrt: Puchýřník a taipan
Brouk, který dokáže zabít krále, a had s jedem pro stovku lidí. Puchýřník lékařský a taipan menší jsou živým důkazem, že jed může být lékem i zbraní – záleží jen na dávce. Puchýřník lékařský: Afrodiziakum, se kterým se to nesmělo přehnat Tito brouci s leskle zelenými krovkami hezky vypadají, ale nos nepotěší. Sami vylučují sekret […]
Věda a technika
Co by dělala Země bez Slunce?
Po celý svůj život Země poslušně krouží okolo své mateřské hvězdy jménem Slunce. Společně s ní obíhá kolem středu naší Galaxie, pořád však na vodítku silné sluneční gravitace. Co kdyby ale Slunce nebylo? Kam by se sama vydala? Slunce je pro nás samozřejmostí a doufejme, že to tak i zůstane. Kdyby jednoho dne z jakéhokoliv […]
Věda a technika
Čichový handicap: Když svět ztrácí vůni
Pandemie covidu-19 odhalila, jak tragická může být ztráta čichu. Proč je tento smysl pro kvalitu života důležitější, než si většina lidí uvědomuje, a jaké následky může mít jeho poškození? Až epidemie covidu-19 přinesla téma poruchy a ztráty čichu do vědeckých i laických diskusí. Virus SARS-CoV-2 totiž napadá čichový nerv, a právě ztráta čichu nebo čichové […]
Věda a technika
Od družic k mravencům: Jak se předpovídá počasí?
Moderní meteorologie spoléhá na superpočítače a družice, ale někdy jsou lepšími předpovědními nástroji obyčejní mravenci nebo květy pampelišek. Jak funguje současný systém předpovědi počasí a co nám mohou říct přírodní pozorovatelé? Smíchej data, přidej počítačové modely V Česku se předpovídá na základě dat z šesti polárních a dvou geostacionárních satelitů (snímají ve stále stejném bodu […]
reklama
lifestyle
Nový cirkus: Jak se tradiční šapitó proměnilo v moderní umění
Zatímco klasické cirkusy bojují s kritikou kvůli zvířatům, nový cirkus vsadil na lidskou akrobacii, divadlo a příběhy. Jak vypadá cirkus 21. století a proč si získává celý svět? Stany a sloni Cirkusová představení se lidem trefila do noty: za pár let stála aréna v každém větším evropském městě a cirkus se dostal i do Spojených […]
Od valchy k automatické pračce: Revoluce v praní prádla
Praní prádla bylo po staletí namáhavou prací v potocích a na valchách. Jak se z této dřiny vyvinuly moderní pračky, které dnes bereme jako samozřejmost? Objevte fascinující cestu jednoho z nejdůležitějších domácích spotřebičů. Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se z oblečení odstraňovala otloukáním o kamení. […]
Divoké americké rodeo: Adrenalin na maximum
Osm vteřin hrůzy, celoživotní sláva. Profesionální rodeo není jen sport – je to souboj člověka s tisícikilogramovou zbraní z masa, kostí a čistého adrenalinu. Zatímco statisíce fanoušků hltají každý pohyb v aréně, jezdci riskují životy v jednom z nejnebezpečnějších představení na planetě. Vítejte ve světě, kde pád neznamená konec, ale teprve začátek bitvy o přežití. […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
reklama
záhady a tajemství
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
Mechanismus z Antikythéry: Nejstarší počítač světa, který předběhl svou dobu o tisíciletí
Na dně Egejského moře u řeckého ostrova Antikythéra byl objeven jeden z nejzáhadnějších artefaktů starověku – bronzový mechanismus, který svou složitostí předběhl svou dobu o celá tisíciletí. Co přesně tento pozoruhodný přístroj uměl a kdo byl jeho geniálním tvůrcem? Lokalita: dno moře poblíž řeckého ostrova Antikythéry Římská říše je právě na vrcholu svých sil. Podél jižního […]
Záhadné lanškrounské mýty a pověsti
S městem Lanškrounem v okrese Ústí nad Orlicí i s mnohými místy v jeho okolí se pojí celá řada legend a pověstí. Jak by také ne, vždyť se jedná o starobylé královské město s dlouhou historií…   Chytrá stařenka zachránila Lanškroun Za třicetileté války táhli Švédové od Králík a Šilperka na Lanškroun s úmyslem město […]
Tajemství oceánů: Proč zůstává 90 % mořského dna neprobádané?
Přestože žijeme v době technologických zázraků, oceány zůstávají poslední velkou neznámou naší planety. Více než tři čtvrtiny mořského dna stále čekají na podrobné zmapování. Co brání vědcům v průzkumu a jaké poklady se v hlubinách mohou skrývat? Oceány pokrývají zhruba 70 procent povrchu naší planety. Podle moderních standardů je z této plochy zmapováno jen necelých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz