Domů     Proč se co říká? Španělský ptáček, osmý div světa a vesnice, které nebyly
Proč se co říká? Španělský ptáček, osmý div světa a vesnice, které nebyly

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, odkud k nám přiletěl španělský ptáček, co můžeme čekat, pokud v březnu fouká vítr anebo kde lze najít osmý div světa. A také se dozvíme, co znamená „znát své pappenheimské“ a proč se stavěly Potěmkinovy vesnice.

… španělský ptáček

Kdo by neznal chutné jídlo v podobě dušeného závitku z hovězího masa, plněného anglickou slaninou, sterilovanou okurkou, párkem a vajíčkem! I když ho mnoho lidí miluje, málokdo ví, odkud pochází jeho název.

Ptáček by se ještě dal vysvětlit bez dalších informací, závitek totiž skutečně opeřence vzdáleně připomíná. Ale proč by měl být španělský, to už je větší oříšek.

… Epocha vysvětluje:

Ale ne oříšek zase tak tvrdý, aby se nedal rozlousknout. Název pokrmu pochází ze dvora císaře Rudolfa II. (1552-1612). Díky původu jeho matky Marie Španělské (1528-1603) pracují v kuchyni také kuchaři z její rodné země.

Ti připravují telecí závitky s nádivkou, které jsou považovány za španělskou specialitu. Recept se postupně mění a vyvíjí a jídlo v dnešní podobě je známé zhruba z 50. let 20. století, kdy se objevilo v nově vytvořených normách veřejného stravování.

Pokud byste ve Španělsku požádali v restauraci o španělského ptáčka, nejspíš by na vás vrhli hodně zvláštní pohled.(Foto: Pastorius / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud byste ve Španělsku požádali v restauraci o španělského ptáčka, nejspíš by na vás vrhli hodně zvláštní pohled.(Foto: Pastorius / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… osmý div světa

Že je divů světa sedm, to ví i malé dítě. Ale v jakém případě se tedy mluví o tom osmém? Je to jednoduché. Pokud je něco výjimečné a běžná slova chvály se zdají málo, pak se může říct, že jde o osmý div světa. A kdy a kde se vzala oficiální sedmička?

Ve starověku. Než se ustálil dnešní známý žebříček, vzniklo podobných seznamů více a stáli za nimi antičtí řečtí myslitelé zvučných jmen. Nová vlna zájmu se zvedne v renesanci a poté v době osvícenských badatelů a cestovatelů.

Epocha dodává:

Všechny divy se nacházely v oblasti Středozemního moře nebo Blízkého východu, protože právě tyto oblasti měli Řekové dobře prozkoumány.

Patří sem egyptské pyramidy v Gíze, visuté zahrady Semiramidiny, socha boha Dia v Olympii, Artemidin chrám v Efesu, mauzoleum v Halikarnassu, Kolos rhodský (socha boha Hélia) a maják na ostrově Faru.

V roce 2007 je podle hlasů lidí z celého světa sestavený nový neoficiální žebříček. Patří sem Chichén Itzá, Velká čínská zeď, Socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru, Machu Picchu, Petra, Koloseum a Tádž Mahal.

V březnu jaro pomalu, ale jistě vítězí nad zimou.(Foto: Gaby Stein / Pixabay)
V březnu jaro pomalu, ale jistě vítězí nad zimou.(Foto: Gaby Stein / Pixabay)

… březnové pranostiky

Březen v sobě spojuje končící zimu a přicházející jaro. Zahrádkáři a zemědělci už se nemohou dočkat, až se budou moci pustit do prvních prací. Tento měsíc je zásadní pro úrodu a na té jsou naši předkové závislí více, než je tomu dnes. Právě proto se snaží vystopovat, co mohou od počasí v daném roce očekávat.

Epocha připomíná:

A tak vznikají pranostiky, jako třeba:

„Pokud je na Josefa (19.3.) mráz, bude hojně ovoce.“ nebo „Když svatý František (9.3.) dobré větříky dává, opyleny budou jetel i tráva.“ či „V březnu vítr, v dubnu déšť – pak jistě úrodný rok jest.“ A nezapomínají ani na jarní rovnodennost:

„Jaký bude čas rovný s dnem i nocí, takových bude následujících čtyřicet týdnů.“ Ale nic se nemá uspěchat:

„V zelené-li roucho březen se obleče, neúrodu za sebou přivleče.“

… znát své pappenheimské

Pokud někdo prohlásí, že „zná své pappenheimské“, pak to myslí tak, že má určité lidi dobře prokouknuté a nedělá si o nich velké iluze. Ví, že se od nich snadno může dočkat zrady, zklamání a dalších podobných „radostí“.

Tato věta souvisí se slavným německým polním maršálem a hrdinou třicetileté války, kterým byl Gottfried Heinrich von Pappenheim (1594-1632).

… Epocha doplňuje:

Tak ve vás poznávám své pappenheimské,“ řekne Albrecht z Valdštejna (1583-1634) členům Pappenheimova pluku ve hře Valdštejnova smrt od německého literáta Friedricha Schillera (1759-1805).

Chce jim vyjádřit svou pochvalu za věrnost císaři a zalichotit jim ve chvíli, kdy sám chystá zradu. Jde tedy o opak toho, co tato věta znamená dnes. Teprve postupem času získá svůj negativní tón.

Potěmkinovy vesnice měly mít asi tento princip…(Foto: - jkb - / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Potěmkinovy vesnice měly mít asi tento princip…(Foto: – jkb – / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… Potěmkinovy vesnice

Stavět Potěmkinovy vesnice znamená snahu o vylepšení skutečnosti a zastření pravdivého stavu věcí. U budov třeba namalovat fasádu novou barvou. Zvenku tak objekt vypadá dobře, ale uvnitř se člověk může bát šlápnout na schodiště nebo vzít za kliku.

Toto označení má pocházet od mocného ruského knížete Grigorije Alexandroviče Potěmkina (1739-1791).

Ten se podle legendy „vyznamená“ při cestě ruské carevny Kateřiny II. (1729-1796) v doprovodu rakouského císaře Josefa II. (1741-1790) a evropských diplomatů na Krym v roce 1787.

Epocha přibližuje:

Tehdy jsou na trase postaveny paláce, opraveny cesty a všechno důležité dáno do pořádku, aby se carevna mohla pochlubit vzkvétajícím Krymem, nedávno připojeným k říši. V jeho čele stojí právě kníže Potěmkin.

Ale finanční prostředky jsou omezené a na mnoho dalšího už peníze nezbývají.

Proto jsou podél řeky Dněpru, po kterém plují koráby s carevnou a doprovodem, údajně namalovány kulisy honosných vesnic, kde převlečení vojáci hrají venkovany a jedno stádo dobytka ženou v noci z místa na místo, protože z lodí není vidět, že jde o stejné lidi a stejná zvířata. Ale i když jde o zajímavou legendu, její pravdivost doložena není.

Foto: Pixabay, commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Milla-Riina / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
7 netradičních druhů vajec, které se dají jíst!
Zase jsou tu Velikonoce a naše stoly se zaplní mísami obarvených vajíček. Nejčastěji jsou to ty slepičí… Po kterých ale sáhnout, pokud chcete letos změnu? Možností je mnoho! 1/ Kaviár po francouzsku vejce: ŠNEČÍ Chutnají trochu jako tráva s houbami, jsou slizká a při skousnutí mírně lupnou. Zatím nemáte chuť? Šnečí vajíčka jsou ovšem luxusní […]
Zajímavosti
Genting Skyway: Nejrychlejší kabinová lanovka světa létající nad malajskou džunglí
Víte, jak vypadá jízda rychlostí 21,6 km/h ve výšce 1800 metrů nad mořem? Genting Skyway v Malajsii – nejrychlejší veřejně přístupná kabinová lanovka světa – nabízí nejen adrenalinový zážitek, ale i dechberoucí výhledy na tropickou džungli. Od roku 1997 přepravuje tisíce návštěvníků k legendárnímu zábavnímu komplexu Resorts World Genting, který v horách vybudoval vizionář Lim […]
Zajímavosti
Stromy: Mají sílu léčit?
Ochrana proti slunci, čistší vzduch, lepší dýchání, klidnější spánek, úleva od stresu a obrana před depresí… Stromy nabízejí řadu důležitých výhod. Výzkumy také naznačují, že hlavně jehličnany mohou pomoci předcházet některým vážným onemocněním! Naši předkové znali léčivou sílu všemožných bylin a velmi si vážili také stromů. Tehdy se spoléhali na vlastní intuici a fantazii. Dnes […]
Zajímavosti
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o […]
reklama
záhady a tajemství
Původ lidské řeči: Tajemství, které stále hledá odpovědi
Představte si dobu, kdy naši předkové teprve začínali komunikovat. Možná vše začalo jednoduchým poukázáním na zralé ovoce. Postupně se pak z těchto prvotních pokusů o dorozumění vyvinulo něco mnohem systematičtějšího. Jak se stalo, že jsme z pouhých zvuků a gest vyvinuli něco tak složitého, jako je lidská řeč? Na začátku možná lidé používali gesta a […]
Nan Madol: Tajemné město na umělých ostrovech, které vědci nedokážou vysvětlit
V hlubinách Tichého oceánu, nedaleko ostrova Pohnpei, se ukrývá jeden z nejzáhadnějších archeologických pokladů světa – ruiny města Nan Madol. Postavené na umělých ostrůvcích z obřích čedičových kvádrů, toto místo odolává jednoznačnému vysvětlení. Kdo ho skutečně postavil a jak to dokázali? Odpovědi možná leží v zapomenuté historii dávné civilizace. Moře a oceány jsou pro nás […]
Zemřel Ježíš na kříži? Anebo vstal z mrtvých?
Křesťané věří, že v době, kterou dnes slavíme jako Boží hod velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých – a to k nesmrtelnosti. Jak se na to dívá věda? Ta zmrtvýchvstání neuznává. Ježíš umírá na kříži zhruba za tři až šest hodin po přibití. V případě klasického ukřižování hlavou vzhůru je to neobvykle brzy – lidé umírají […]
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století. […]
reklama
svět zločinu
Krvavý pád Bonnie a Clydea: Jak skončila nejslavnější zločinecká dvojice?
Dva roky teroru, desítky mrtvých a nekonečný útěk před zákonem. Jak dopadli Bonnie a Clyde, nejslavnější zločinecký pár Ameriky? A proč jejich smrt šokovala celý svět? Smyčka se stahuje V červenci roku 1933 byl gang dvakrát téměř dopaden. Z obou přestřelek, při kterých byla policie ve velké přesile, se přesto Clydeovi, Bonnie a jejich parťákům […]
Óm Širinkjó: Sekta, která šokovala svět smrtícím útokem
Skupina poblázněných sektářů vypustila v prostorech tokijského metra během ranní špičky smrtelně jedovatý plyn sarin ve snaze zachránit lidstvo. Vedl je jistý Šókó Asahara, zarostlý poloslepý muž z Kjúšú. Čím je přesvědčil, aby ho následovali? Šókó Asahar (1955–2018) se narodil v roce 1955 jako Čizuo Matsumoto, šesté ze sedmi dětí do chudé rodiny výrobců rohoží, […]
Bonnie a Clyde: Láska, která psala dějiny zločinu
Jejich jména se stala synonymem pro romantizovaný zločin. Bonnie Parkerová a Clyde Barrow – milenci, kteří během Velké hospodářské krize terorizovali Ameriku. Jak začal jejich příběh a proč dodnes fascinují svět? Kdo by neznal Bonnie a Clydea, legendární zločinecký pár z období velké hospodářské krize? Jejich dramatický příběh fascinuje veřejnost dodnes a mnoho lidí slavné […]
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz