Domů     Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes
Proč se co říká? Sodoma a Gomora, fištrón a řeznický pes

V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V nové rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly.

Dnes si řekneme, co je to fištrón a odkud se toto slovo vzalo. Zjistíme, co se stane, když umělce políbí Múza a co znamená mít vychování řeznického psa.

Ohlédneme se za děním v městech Sodoma a Gomora a dozvíme se, co nám říkají listopadové pranostiky.

Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Možná je za fištrónem rybí tuk, možná něco jiného.(Foto: Ufinne / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… fištrón

Dnešní mladá generace už bude sotva znát slovo fištrón, protože ho nahradily zcela jiné výrazy. Ale ve starší literatuře a ve filmech pro pamětníky se na něj dá narazit a tak není na škodu se podívat, co vlastně znamená a jak vůbec vzniklo.

Fištrón člověk mít může anebo taky nemusí. V tom druhém případě má smůlu, protože jde o bystrost, důvtip nebo inteligenci.

Epocha vysvětluje:

Podle jazykovědců je třeba hledat původ výrazu v němčině. Německé slovo (der) Fischtran je složeno ze dvou podstatných jmen a sice (der) Fisch, což je ryba, a (der) Tran, tedy rybí (případně velrybí) tuk či olej.

A protože rybímu tuku se přikládá posilující vliv na celé tělo, odborníci tvrdí, že podle dávného úsudku mohl mít účinek i na bystré uvažování. Někteří si však myslí, že by v tomto případě mohlo jít spíše o zkomolené slovo (der) Verstand, tedy rozum.

Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Polibek od Múzy se hodí umělcům všeho druhu.(Foto: Llywelyn2000 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

… polibek od Múzy

Když umělce políbí Múza, je to pro něj velké štěstí. Toto přirovnání totiž vyjadřuje okamžik, kdy dostane nápad na výjimečné dílo. V dávných řeckých bájích jsou Múzy dcerami boha Dia a bohyně paměti Mnémosyné a je jich celkem devět.

Každá z nich „má na starosti“ jiný obor umění. Mladé, inteligentní a krásné Múzy prý diktovaly básně, písně nebo literární díla umělcům tak zblízka, že vznikla představa o polibku na čelo, kterým vnuknou tvůrčí nápady.

Epocha dodává:

Latinské rčení „Inter arma silent musae.“ tvrdí, že Múzy ve válce mlčí. Není na tom nic divného, protože během krušných válečných časů jde obvykle umění stranou. Neplatí to však vždy. Existuje řada uměleckých děl, které vznikly právě za války.

Příkladem může být Symfonie č. 7 C Dur, op. 60 hudebního skladatele Dmitrije Šostakoviče (1906-1975), jedna z nejslavnějších skladeb 20. století.

Skladatel ji napíše pro povzbuzení sovětského národa v roce 1941, první část komponuje před evakuací přímo v těžce zkoušeném a obléhaném Leningradu.

Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Trest pro Sodomu a Gomoru byl zničující.(Foto: John Martin / commons.wikimedia.org / volné dílo)

… listopadové pranostiky

Listopad je měsíc, kdy obvykle začíná advent a také se slaví svátek svatého Martina (11.11.) i svátek svaté Kateřiny (25.11.). Tyto věci spolu souvisí.

Advent byl dříve ve znamení půstu a martinská husí pečínka nebo kateřinské hody jsou tehdy vítanou příležitostí, jak se před tichými týdny rozjímání a omezeného jídelníčku pořádně nasytit.

Epocha doplňuje:

K těmto dnům se však vztahují i pranostiky o vánočním počasí, třeba: „Martin a Kateřina na blátě – vánoce na ledě“.

Ale i další listopadové svátky slouží jako předpověď toho, co lze očekávat v dalších týdnech, třeba „Jíní o Všech svatých (1.11.) věští tuhé mrazy o Vánocích.“ nebo „Když na Dušičky (2.11.) jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.“, zatímco obecné předpovědi se dívají dále: „V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody“.

Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Martinské a kateřinské hody byly dříve jednou z posledních příležitostí, jak si před adventním půstem naplnit žaludek.(Foto: Chmee2 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

… Sodoma a Gomora

„Tak tohle je Sodoma a Gomora!“ Tento rozhořčený výkřik můžeme slyšet tehdy, když se někdo stane svědkem prostopášnosti nebo neřesti, zkrátka a dobře nemravného chování, kterého jeho aktéři vůbec nelitují.

Kdysi dávno jsou podle Bible poblíž Mrtvého moře dvě nádherná města: Sodoma a Gomora. Lidé se tam mají tak dobře, že si ničeho neváží a z nudy se dopouštějí různých nepravostí a smilstva.

Rozhněvají tím samotného Boha, který se rozhodne obě hříšná města nadobro smazat z povrchu zemského.

Epocha připomíná:

A zkáza bude odpovídat tomu, jak rozmařile se tamní lidé chovají. Bůh ke zničení použije oheň a síru! Archeologické výzkumy v jordánské lokalitě Tall el-Hammam nedaleko Mrtvého moře ukázaly, že zde asi před 3600 lety byla zničena obydlená oblast.

Podle výzkumů má tehdejší zánik podivnou příčinu, kdy část vzorků prošla teplotou až 2000 °C. I nálezy na Zemi jinak málo přítomných kovů nasvědčují tomu, že místo bylo zřejmě zasaženo výbuchem vesmírného tělesa v zemské atmosféře. Incident prý mohl být větší, než slavná tunguzská exploze.

… řeznický pes

Pokud se o někom řekne, že má (vy)chování řeznického psa, pak to není žádné vyznamenání nebo lichotka. Právě naopak. Takový člověk se totiž chová permanentně neurvale a je mu jedno, s kým právě mluví a v jaké situaci.

Stejně tak ho nezajímá, pokud svým jednáním někomu ublíží nebo ho urazí. Je to zkrátka hrubián každým coulem.

Epocha vysvětluje:

Řezničtí mistři se dříve neobešli bez pomocníků.

Zatímco lidští jim ulehčovali práci, ti psí chránili řezníkův majetek a někdy tahali vozík se zbožím.

Museli proto být nejenom velcí, silní a statní, ale také dobře vycvičení. Výcvik z nich udělal nesnášenlivá zvířata, ochotná se pustit do každého, kdo se objeví v jejich blízkosti a znamená potenciální nebezpečí pro svěřené teritorium.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: PDPics / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz