Domů     Proč nás trápí migrény?
Proč nás trápí migrény?

Bolest hlavy se nevyhýbá nikomu a několikrát za život se s ní setkal každý. Nedá se však konstatovat, že bolest hlavy a migréna znamená totéž. Co ji nejčastěji vyvolává a jak se dá léčit?

Civilizační choroba známá z Egypta

Migréna je považována za civilizační onemocnění. Její příčina se však zdá být stále nejasná. Podle jedné teorie začíná v mozku a šíří se do cév, druhý názor se přiklání k významnější roli neuronových mechanismů.

Důkazy o její existenci máme už ze starého Egypta, jak dokládá Ebersův papyrus z roku 1 200 př. n. l. První popis migrény najdeme ve spisech Hippokratovy lékařské školy z roku 200 př. n. l.

Na papyrusu jsou již o migrénách zmínky.
Na papyrusu jsou již o migrénách zmínky.

Genetické dispozice i hormony

Mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy. Jedná se ale o komplexní neurologické onemocnění, které sebou nese celou řadu doprovodných znaků. Na jejím vzniku mají velký vliv vrozené předpoklady týkající se zpracování a regulace bolesti v oblasti hlavy.

Dalšími spouštěči mohou být změna počasí, velkou měrou stres, strava nebo dlouhodobé užívání léků. Častou příčinou jsou i hormonální změny, především výkyvy estrogenu u žen.

Jednostranná bolest

Migréna se projevuje silnou bolestí hlavy spojenou s poruchami nervového systému. Četnost a trvání záchvatů je zcela individuální.

Dvě třetiny migreniků postihuje bolest zpravidla jednu polovinu hlavy a až jedna třetina osob vnímá auru, při které dochází ke zrakovým vjemům, mravenčení, ochrnutí těla nebo poruchám řeči. Existují čtyři možné fáze migrény, ačkoli ne ke všem musí nezbytně dojít.

Při migréně bolí často jen jedna polovina hlavy.
Při migréně bolí často jen jedna polovina hlavy.

První varovné symptomy

U téměř 60 % osob trpících migrénou se objevují první příznaky. Tato fáze se nazývá prodrom a přichází několik hodin či dnů před nástupem bolesti. A jaké to jsou příznaky? Dochází ke změnám nálad, podrážděnosti, depresi nebo naopak k euforii.

Může se vyskytnout i ztuhlost svalů nebo citlivost na pachy nebo hluk. Někteří lidé trpí nespavostí, a dokonce i nočními můrami.

Blikající světlo i poruchy hybnosti

V druhé fázi se příznaky často liší a nemusí k nim vůbec dojít. Jedná se o migrénu s aurou. Tato část trvá od 5 do 60 minut. V 99 % případů se objevují vizuální efekty, jako je blikající světlo.

Může ale dojít až ke ztrátě části zorného pole, v nejhorším případě k dočasné slepotě. Druhou formou je senzitivní aura, při níž lidé pociťují mravenčení na jedné ruce. Odtud se pak šíří až do oblasti nosu a úst na stejné straně těla.

Po odeznění mravenčení dochází velmi často ke ztrátě orientace. Mohou se ale také vyskytnout poruchy řeči nebo poškození motorických schopností.

Porovnání migrény s klidovým stavem na magnetické rezonanci.
Porovnání migrény s klidovým stavem na magnetické rezonanci.

Bolest se zvyšuje s fyzickou zátěží

Samotná bolest je nejdříve tupá, postupně pak přechází do silné pulsující bolesti. Lidé jí cítí především za okem, v oblasti čela a spánku a trvá obvykle mezi 4 až 72 hodinami.

Současně ji doprovází další příznaky, jako je přecitlivělost na zvuky, světlo nebo pachy. Objevuje se nechutenství, nevolnost, a dokonce i zvracení. Může se vyskytnout i otok nebo zvýšená citlivost kůže na hlavě a ztuhlost krku.

Následky mohou doznívat i několik dnů

Tzv. postdrom může přetrvávat i v řádech hodin, ale i dní po odeznění největší bolesti. Někteří lidé vykazují sníženou schopnost přemýšlet i několik dní poté. Dochází u nich také k velké únavě a slabosti, někdy i depresi a malátnosti.

Mohou se dostavit i žaludečním a střevním problémům nebo změnám nálad. Je ale určité procento lidí, kteří se cítí po záchvatu nezvykle svěží a v dobré náladě.

Dá se migréně předejít?

Riziko výskytu migrény se dá určitě snížit správnou prevencí. Tu zahrnují medikamenty, výživové doplňky, úpravy životního stylu či alternativní léčba.

Pozitivní účinky mají na prevenci migrén hořčík, vápník, koenzym Q10 nebo vitamín B 12. Z bylin má nejprůkaznější účinky devětsil lékařský. Migréně se dá také zamezit tím, že se lidé budou vyhýbat spouštěcím faktorům.

Nová metoda v léčbě

Když už migréna nastane, lze její symptomy léčit analgetiky. Nemoc samotnou ale nevyléčí a jejich dlouhodobé užívání sebou navíc přináší rizika. Pro cílenou léčbu migrény se používá profylaktická (preventivní) léčba pomocí tzv. triptanů.

K dispozici jsou tři formy aplikace: tablety vhodné pro případ lehké migrény, v horší variantě s rychlým nástupem a zvracením se používá nosní sprej. Pro těžké formy migrény lidé využívají podkožní injekce, které zabírají už do 10 minut.

Alternativou jsou i byliny

Na migrénu se dají také používat přírodní prostředky. Často využívaná je rostlina, která se nazývá řimbaba obecná. Její účinnou látkou je parthenolid, který znehybňuje chemické látky v mozku a rozšiřuje krevní cévy. Nedá se ale aplikovat již v průběhu migrény.

Dá se také inhalovat odvar z levandule nebo rozmarýnu. Z doplňků stravy lze užívat pupalkový olej, rutin či lecitin.

Řimbaba obecná patří k rostlinám, které zmírňují příznaky migrény.
Řimbaba obecná patří k rostlinám, které zmírňují příznaky migrény.

Může migréna zmizet?

Jestli nemoc zmizí, se nedá stoprocentně odhadovat. Symptomy mohou zcela vymizet, snižovat se nebo se časem naopak zhorší. Po 50. roce ale většinou úplně zmizí.

Co se týče rizik spojených s migrénou, nejvíce ohrožené jsou mladé ženy, které užívají hormonální antikoncepci a kouří. Hrozí u nich až dvakrát větší riziko cévní mozkové příhody.

Prevence migrény

Dostatek tekutin – doporučuje se čistá voda, zázvorový nápoj nebo heřmánkový čaj

Dostatečný spánek – spánek by měl být pravidelný a dostatečně dlouhý

Eliminace stresu – stres je jedním ze spouštěčů migrény

Studený obklad na čelo – chlad stahuje cévy a povoluje dráždění nervových zakončení

Mírná analgetika – využívá se několik typů podle účinné látky: paracetamol (Panadol, Paralen), kyselina acetylsalicylová (Acylpirin, Aspirin), ibuprofen (Nurofen, Ibagin)

Potravinové doplňky – doporučuje se užívání hořčíku, vápníku, vitamínu B, vitamínu

Bylinné přípravky –  účinky vykazuje devětsil lékařský, řimbaba obecná, levandule nebo rozmarýn

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Zajímavosti
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz