Skip to content

Proč nám některé melodie nedají spát?

Neustále vám zní v hlavě pořád ta samá melodie a snažíte se jí zbavit? Přemýšleli jste, proč se vám to nedaří? Touto otázkou se vědci zabývají už celá léta.

Britští vědci nedávno zveřejnili závěry studie, ve které se pokoušeli této záhadě přijít na kloub.

Pouze vnímavější jedinci

Podle expertů mají daleko větší vnímavost lidé s vyvinutým hudebním sluchem, ale také jedinci s labilnější povahou. Zjistili, že se vše odehrává ve sluchové kůře, což je část spánkového laloku. Tato část se nedobrovolně aktivovala, když se pokusným osobám pustily instrumentální, nebo zvukově ořezané verze známé písně.

10363628_973913199303727_2458407435319485184_n
Vnímání melodie se odehrává ve sluchové kůře.

Nejvíce zapamatovatelné jsou písně Lady Gagy

Mozek se snažil tyto mezery v chybějící hudbě vyplnit a informace se ukládala do dlouhodobé paměti, přičemž nejvtíravěji působily ty nejjednodušší písně.

Zajímavé je, že největší aktivaci zaznamenal mozek při písních Lady Gaga, jako například Bad Romance. Vědci nyní pracují na algoritmu těchto písní, co by mohli využít budoucí skladatelé při tvorbě nových superhitů.

Písně Lady Gagy patří mezi nejlépe zapamatovatelné.
Písně Lady Gagy patří mezi nejlépe zapamatovatelné.

Základ: dětské říkanky

Nejchytlavější písně jsou podle průzkumu písně s rychlým tempem a jednoduchou, snadno zapamatovatelnou melodii. Navíc se v nich střídají stoupavé a klesavé melodie, které se často používají i v dětských říkankách a písničkách.

Zjistilo se také, že některá slova a obrázky mohou vytvářet asociace, které vytáhnou dané písně i z těch nejhlubších zákoutí našich vzpomínek.

Tajemství tkví v jednoduchých melodiích.
Tajemství tkví v jednoduchých melodiích.
Foto: Shutterstock, officicalcharts.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články