Právě vrcholí 2. světová válka. Členky Svazu německých dívek, jakési odnože Hitlerjugend určené děvčatům, si vyhlédnou hrad Rožmberk jako svoje sídlo. Roku 1944 se dvě mladé nacistky rozhodnou na hradě vyvěsit vlajku s hákovým křížem.
Zdá se, že jim v tom nikdo nemůže zabránit, jenže to se hluboce mýlí. Jejich příšerná propaganda zřejmě probudí dřímajícího ducha bílé paní. Obsadily přece bez dovolení její milovaný hrad, takové ponížení nemůže snést. Perchta je pobouřena. Musí stůj co stůj zabránit další potupě.
Dívky volají o pomoc
Ve chvíli, kdy si děvčata přichystají vlajku a chtějí ji vztyčit z hradní věže, se bílá paní zničehonic zjeví před nimi. Vyděšené Němky na ni beze slova zírají.
Ani ministr propagandy Joseph Goebbels (1897–1945) je nedokázal na něco podobného připravit. Doslova ztuhnou úlekem, nejsou ze sebe schopny vypravit ani slovo. Mrtvolně bílá tvář Perchty se na ně dívá a tiše jim hrozí prstem.
Dívky už na nic nečekají. Odhodí vlajku a běží pryč. Volají o pomoc a prý se pomátnou na rozumu.
Gestapo nic nevyšetří
Na hrad okamžitě přijíždí gestapo. „Musí se vyšetřit, co se stalo. Určitě je to dílo nějakých záškodníků,“ ozývá se na hradních chodbách hlas velitele. „Pch, ti čeští vlastenci,“ ušklíbají se Němci. Žádné protinacistické živly tu ale neobjeví.
Proto na chodbách brzy dozní ozvěna dupotu německých vojenských holínek a na hradě opět zavládne klid. I gestapo je na přízrak ze záhrobí krátké. Němcům nakonec nezbude než případ odložit. Záhadu se jim rozluštit nepodaří a spis o ní se ztratí.
Varování účinkuje
Zážitku členek Svazu německých dívek ale gestapo věří. Stačil jim o pohled do jejich vyděšených očí. Dívky se bojí. Co kdyby se ten přízrak zase objevil a něco ošklivého jim provedl? A bílá paní svůj zásah považuje za dostatečné varování.
Naposledy se prý její přízrak objeví v roce 1996 při rekonstrukci hradu. Z okna ho uvidí pracující lakýrník. Právě zde čeká záhada bílé paní na své rozluštění. V jednom z pokojů Rožmberku je pověšen její obraz, jak hůlkou cosi píše do písku.
Legenda říká, že kdo nápis rozšifruje, osvobodí Perchtu od jejího více než 500 let trvajícího prokletí.