Vzhledem k tomu, že muži i ženy trénují stejně tvrdě, proč je to tak, že muži jsou v průměru rychlejší běžci než ženy? Odpověď na tuto genderovou otázku je vícevrstvá, ale má to hodně co do činění s hormony a velikosti těla, míní lékaři.
V dospělostí mají muži až 20 krát více testosteronu než ženy.
Přitom testosteron hraje hned několik rolí, mimo jiné dává pokyn tělu, aby vytvářelo nové krvinky, udrželo kosti a svaly silné. Vzhledem k tomu, že ženy produkují méně testosteronu, jsou v nevýhodě, pokud jde o svalovinu. Muži mají větší množství svalové hmoty.
Jejich noha má asi 80 procent svalů ve srovnání s asi 60 procenty svalů v ženské noze. Extra svaly napomáhají mužům běžet rychleji. Pánské svaly mají také tendenci mít větší rychlostní svalová vlákna, které pomáhají v sprintu víc než ženám.
Kromě toho mají ženy více estrogenu než muži, což vede k tomu, že mají vyšší procento tělesného tuku než muži. I to může vést k znevýhodnění při běžeckém výkonu.
Dalším faktorem je velikost těla
Ženy mají v průměru menší rozměry plic než muži, což znamená, že jejich maximální spotřeba kyslíku je nižší. To znamená, že ženy musí tvrději pracovat na tom, aby získaly kyslík, který mohou přenést do svých svalů.
Dámy bývají také menší než muži, což znamená, že mají menší zdvihový objem nebo množství okysličené krve.
I přesto, že mají vyšší tepovou frekvenci, není to dost na vyvážení. Pokaždé, když srdce pumpuje krev, množství krve je u ženy nižší než u muže.“ Tedy méně krve a kyslíku je dodáváno do jejich svalů . A další mínus pro ženy:
Mají také méně krevního barviva – hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která přenáší kyslík do tkání těla, včetně svalů.
Biomechanika a běh
Pokud jde o biomechaniku, muži obvykle mají delší nohy než ženy, což znamená, že mají větší prostor pro svaly, stejně jako delší délku kroku. Kromě toho ženy mívají širší boky, jejich postoj není tak efektivní jako muže.
To ovšem neznamená, že ženy s širokými boky nemou běhat a uspět. Ale je to jeden z mnoha faktorů, které vysvětlují, proč ženy v průměru nejsou tak rychlé jako muži.
Shrnuto, podtrženo Dámské plíce a srdce mají menší schopnost dýchat kyslík a čerpat okysličenou krev, respektive mají méně krevního barviva hemoglobinu, přenašeče kyslíku.
Navíc, ženy mají vesměs méně svalové hmoty a kratší nohy než muži, jakož i širší boky, což činí jejich běh méně efektivní.
Není docela impozantní, jak ženy s tolika omezeními, dokonce nevýhodami uvedenými výše v nově zveřejněné studii, dokáží poměrně dobře mužům konkurovat?