Domů     Proč mozek necítí bolest?
Proč mozek necítí bolest?
10.11.2023

Mozek je ohromnou směsicí různých typů tkání a buněk, obdařených nekonečnou řadou rozličných funkcí. Jedna věc mu ale schází – receptory bolesti. Je to tak, mozek bolest skutečně necítí!

Puntičkáře teď možná napadne, že jde o zcela nesmyslnou větu. Mozek přeci bolest cítí či vnímá – v tom smyslu, že ji vyhodnocuje z receptorů po celém těle. Bez mozku bychom samozřejmě nikdy nepoznali, že nás něco bolí.

Ovšem nikdy náš ústřední orgán nedojde k takovému závěru, že nás bolí samotná mozková tkáň! Pokud by vám teoreticky někdo otevřel lebku a dloubl vás do mozku, nezabolí to ani trochu.

Kdyby nás někdo takto píchal do mozku, ani bychom to nezaznamenali. Ještěže je chráněn lebkou! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Kdyby nás někdo takto píchal do mozku, ani bychom to nezaznamenali. Ještěže je chráněn lebkou! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Koncert na operačním sále?

Zvláštní vlastnost mozku má minimálně jednu velkou výhodu. Lékaři mohou bez obav provádět chirurgické operace bez jeho umrtvení, a tedy při plném vědomí pacienta.

Během zákroku na mozku může nemocný normálně komunikovat, někteří při tom i hrajou na hudební nástroj! Proběhly už pokusy s houslemi, kytarou, trubkou či klarinetem.

Pro chirurgy to může mít velký význam. Při odebírání nádoru či jiném velkém zásahu hned mají přehled o tom, zda nedošlo k narušení důležitých funkcí. Jestli všechno stále funguje tak, jak má…

Na operaci mozku vás lékaři nemusí uspávat. Můžete během ní klidně i hrát na housle. Foto: Niekverlaan / Pixabay.
Na operaci mozku vás lékaři nemusí uspávat. Můžete během ní klidně i hrát na housle. Foto: Niekverlaan / Pixabay.

Stateční strážci

Za vším stojí nocireceptory, jeden z pěti základních druhů nervových receptorů, kterými je vybaveno naše tělo. Jejich velkou výhodou je neschopnost adaptace, tedy zvyknutí si na jistý dráždivý podnět – proto na něj vždy zareagují bolestí!

Naštěstí, protože mnohdy nám tak mohou i zachránit život. Kdybychom třeba neucukli od horkých plamenů, mohli bychom uhořet. Pokud by nás bolest na hrudníku neupozornila na infarkt, nejspíš by taková událost vždy skončila smrtí.

V mozku však žádné nocireceptory nikdy nevzniknou! Buňky, které jsou v prenatálním stádiu odpovědné za jejich vytvoření, se až příliš liší od mozkových, přidělujících orgánu tu spoustu důležitých funkcí.

Nejspíš vás ale teď napadá zásadní otázka. Když na mozku nemůže nic bolet, proč nás tak urputně někdy bolí hlava?

Žádná záhada!

Odpovědí v tomto případě může být mnoho. Záleží na příčině, kvůli které bolest hlavy vznikla. Vypili jste za celý den jen malou sklenici vody? Pak za to jistě může dehydratace!

Když se tělo při nedostatku vody snaží zajistit rovnováhu, dochází k pohybu tekutiny směrem z mozku. To může vytvářet tlak na meningy, blány mezi mozkem a lebkou, v nichž je na rozdíl od mozku nocireceptorů požehnaně. Pokud tkví příčina bolesti v tomhle, stačí se napít vody!

Složitější je to v případě, kdy vás bolí hlava z napětí svalů, nečasněji ramen a krku. Což se přesune až k velké citlivosti ve svalech hlavy! Za takové napětí často může špatné držení těla, třeba při dlouhém sezení u počítače. Ale třeba i nedostatek spánku nebo stres.

Mozek za bolest hlavy nemůže, příčinu je třeba hledat jinde. Foto: Geralt / Pixabay.
Mozek za bolest hlavy nemůže, příčinu je třeba hledat jinde. Foto: Geralt / Pixabay.

Zmrzlina a přízraky

Hlava však může bolet i z méně častých příčin, třeba když rychle sníme zmrzlinu či něco studeného a stáhnou se nám cévy v krku.

Nebo kvůli záhadnému Hortonově syndromu, trýznivé bolesti kolem oka, která se vrací i vícekrát denně po dobu několika měsíců nebo let!

Tak trochu tajemstvím je však i pravý původ migrény, doprovázené často nevolností, světloplachostí či dokonce viděním různých přízraků.

A s příčinami bolesti bychom samozřejmě mohli pokračovat. Jakkoliv je však seznam dlouhý, pokaždé v hlavě či kolem ní bolí něco jiného. Mozek to nikdy není!

A není v tom sám!

Nocireceptory nenajdeme ani v ledvinách. Pokud přesto cítíte při onemocnění ledvin nesnesitelnou bolest, nejspíš pochází odjinud – z močovodu nebo ledvinového pouzdra.

Překvapivě chybí receptory bolesti i v kostech! Když se třeba kopnete do holeně, bolí vás okostice, vazivový obal, který kost pokrývá.

A podobně je to i s játry. Pokud máte pocit, že vás bolí, může to být pouze jejich vnější membrána. Uvnitř důležitého orgán nenajdeme nocireceptor ani jeden!

Foto: úvodní foto: ap301805 / Pixabay 1-3: Pixabay
Související články
Věda a technika
Pro a proti paleolitického kanibalismu: Kolik kalorií má člověk?
„Jezte jako pračlověk,“ velí jeden z moderních dietologických trendů. Jeskynní muž ovšem nebyl vybíravý strávník. Co bylo jeden den kamarádem, mohlo být příští den večeří. Naši předci kanibalismus praktikovali, na rozdíl od zvířat se ale v lidské společnosti neujal. Důvodem by mohla být nutriční hodnota lidského masa.   V jeskyni Gran Dolina poblíž španělského Burgosu […]
Věda a technika
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Věda a technika
Genetická mutace, která z lidí dělá ranní ptáčata
Při hledání „superschopností“ se není třeba hned obracet na stránky komiksů nebo k laboratořím genetických inženýrů, stačí vyprovokovat přirozený výběr k evolučně výhodné mutaci genomu a superčlověk je na světě. I v jeho případě ovšem platí, že není všechno zlato, co se třpytí.   Spánkem strávíme třetinu života, déle člověk vydrží nejíst než nespat. K načerpání fyzických a […]
Věda a technika
Do Česka se vracejí vlci. Je třeba se jich obávat?
Po celá tisíciletí žili i na našem území vlci – zvířata, která neodmyslitelně patří k divočině ve velké části světa. V 19. století u nás vyhynuli a dlouho se zdálo, že nadobro. Teď se ale vracejí a spolu s nimi rostou i obavy před jejich útoky na lidi i hospodářská zvířata. Největší psovitá šelma žijící na našem území. […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l