Domů     Proč mozek necítí bolest?
Proč mozek necítí bolest?
10.11.2023

Mozek je ohromnou směsicí různých typů tkání a buněk, obdařených nekonečnou řadou rozličných funkcí. Jedna věc mu ale schází – receptory bolesti. Je to tak, mozek bolest skutečně necítí!

Puntičkáře teď možná napadne, že jde o zcela nesmyslnou větu. Mozek přeci bolest cítí či vnímá – v tom smyslu, že ji vyhodnocuje z receptorů po celém těle. Bez mozku bychom samozřejmě nikdy nepoznali, že nás něco bolí.

Ovšem nikdy náš ústřední orgán nedojde k takovému závěru, že nás bolí samotná mozková tkáň! Pokud by vám teoreticky někdo otevřel lebku a dloubl vás do mozku, nezabolí to ani trochu.

Kdyby nás někdo takto píchal do mozku, ani bychom to nezaznamenali. Ještěže je chráněn lebkou! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.
Kdyby nás někdo takto píchal do mozku, ani bychom to nezaznamenali. Ještěže je chráněn lebkou! Foto: Engin_Akyurt / Pixabay.

Koncert na operačním sále?

Zvláštní vlastnost mozku má minimálně jednu velkou výhodu. Lékaři mohou bez obav provádět chirurgické operace bez jeho umrtvení, a tedy při plném vědomí pacienta.

Během zákroku na mozku může nemocný normálně komunikovat, někteří při tom i hrajou na hudební nástroj! Proběhly už pokusy s houslemi, kytarou, trubkou či klarinetem.

Pro chirurgy to může mít velký význam. Při odebírání nádoru či jiném velkém zásahu hned mají přehled o tom, zda nedošlo k narušení důležitých funkcí. Jestli všechno stále funguje tak, jak má…

Na operaci mozku vás lékaři nemusí uspávat. Můžete během ní klidně i hrát na housle. Foto: Niekverlaan / Pixabay.
Na operaci mozku vás lékaři nemusí uspávat. Můžete během ní klidně i hrát na housle. Foto: Niekverlaan / Pixabay.

Stateční strážci

Za vším stojí nocireceptory, jeden z pěti základních druhů nervových receptorů, kterými je vybaveno naše tělo. Jejich velkou výhodou je neschopnost adaptace, tedy zvyknutí si na jistý dráždivý podnět – proto na něj vždy zareagují bolestí!

Naštěstí, protože mnohdy nám tak mohou i zachránit život. Kdybychom třeba neucukli od horkých plamenů, mohli bychom uhořet. Pokud by nás bolest na hrudníku neupozornila na infarkt, nejspíš by taková událost vždy skončila smrtí.

V mozku však žádné nocireceptory nikdy nevzniknou! Buňky, které jsou v prenatálním stádiu odpovědné za jejich vytvoření, se až příliš liší od mozkových, přidělujících orgánu tu spoustu důležitých funkcí.

Nejspíš vás ale teď napadá zásadní otázka. Když na mozku nemůže nic bolet, proč nás tak urputně někdy bolí hlava?

Žádná záhada!

Odpovědí v tomto případě může být mnoho. Záleží na příčině, kvůli které bolest hlavy vznikla. Vypili jste za celý den jen malou sklenici vody? Pak za to jistě může dehydratace!

Když se tělo při nedostatku vody snaží zajistit rovnováhu, dochází k pohybu tekutiny směrem z mozku. To může vytvářet tlak na meningy, blány mezi mozkem a lebkou, v nichž je na rozdíl od mozku nocireceptorů požehnaně. Pokud tkví příčina bolesti v tomhle, stačí se napít vody!

Složitější je to v případě, kdy vás bolí hlava z napětí svalů, nečasněji ramen a krku. Což se přesune až k velké citlivosti ve svalech hlavy! Za takové napětí často může špatné držení těla, třeba při dlouhém sezení u počítače. Ale třeba i nedostatek spánku nebo stres.

Mozek za bolest hlavy nemůže, příčinu je třeba hledat jinde. Foto: Geralt / Pixabay.
Mozek za bolest hlavy nemůže, příčinu je třeba hledat jinde. Foto: Geralt / Pixabay.

Zmrzlina a přízraky

Hlava však může bolet i z méně častých příčin, třeba když rychle sníme zmrzlinu či něco studeného a stáhnou se nám cévy v krku.

Nebo kvůli záhadnému Hortonově syndromu, trýznivé bolesti kolem oka, která se vrací i vícekrát denně po dobu několika měsíců nebo let!

Tak trochu tajemstvím je však i pravý původ migrény, doprovázené často nevolností, světloplachostí či dokonce viděním různých přízraků.

A s příčinami bolesti bychom samozřejmě mohli pokračovat. Jakkoliv je však seznam dlouhý, pokaždé v hlavě či kolem ní bolí něco jiného. Mozek to nikdy není!

A není v tom sám!

Nocireceptory nenajdeme ani v ledvinách. Pokud přesto cítíte při onemocnění ledvin nesnesitelnou bolest, nejspíš pochází odjinud – z močovodu nebo ledvinového pouzdra.

Překvapivě chybí receptory bolesti i v kostech! Když se třeba kopnete do holeně, bolí vás okostice, vazivový obal, který kost pokrývá.

A podobně je to i s játry. Pokud máte pocit, že vás bolí, může to být pouze jejich vnější membrána. Uvnitř důležitého orgán nenajdeme nocireceptor ani jeden!

Foto: úvodní foto: ap301805 / Pixabay 1-3: Pixabay
reklama
Související články
Věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
Věda a technika
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Věda a technika
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
Senzory, čipy a náplasti: Medicína budoucnosti?
V budoucnu bude lékařská péče založená zejména na datech a technických inovacích, což umožní její přizpůsobení potřebám jednotlivého pacienta. Chytré hodinky a náramky jsou dnes běžnou součástí outfitu. Počet těchto zařízení připojených k internetu prudce roste a očekává se, že do roku 2050 přesáhne 100 miliard.   Nositelná zařízení svým uživatelům umožňují monitorovat tepovou frekvenci, krevní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.