Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
10.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, existují však i věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Nová země zaslíbená

Co: Aljaška

Během Velké hospodářské krize přijde mnoho rodin o farmu. Na vině není jen ekonomický kolaps, ale také období katastrofálního sucha a silných prachových bouří, známé jako Dust Bowl (psali jsme o něm v Epoše 16/2016).

Mnozí z nich využijí vládní nabídky k přesídlení na Aljašku, kde jsou rozsáhlé plochy úrodné půdy. Každý, kdo se přihlásí, získá půjčku k nákupu 40 hektarů půdy, stavbu farmy a také dopravu na místo. „Bylo to velmi rychle.

Stačili jsme si sbalit oblečení, hrnce, pánve a jeli jsme,“ vzpomínají pamětníci.

Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)
Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)

Zlatý věk Hollywoodu

Co: Film

Vypadá to jako paradox. Díky ekonomické krizi se z některých filmů tohoto období staly nevýdělečnější filmy v dějinách kinematografie. Kino se totiž stává dostupným zdrojem levné zábavy, kde lidé nacházejí únik před problémy reálného života.

Úspěch má hlavně romantika a komedie, tedy únikové žánry, které divákům umožňují na chvíli zapomenout na všední starosti. V průběhu krize je natočeno přes 5000 filmů a většina Američanů vidí alespoň jeden týdně.

Měsíční návštěvnost dosahuje až 500 milionů diváků. Filmy jako Čaroděj ze země Oz nebo Sever proti Jihu vidí tolik lidí, že jim i Avatar může závidět.

Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)
Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)

Žádné ulice plné mrtvol

Co: Sebevraždy

Když se řekne krach akciové burzy, všem naskočí představa masivní sebevražedné vlny zkrachovalých makléřů, kteří se vrhají z oken svých kanceláří. Ve skutečnosti se nic takového nekoná. Vlastně skočí jen dva.

Několik dalších se později oběsí nebo zastřelí, ale obecně jsou sebevraždy jako reakce na krach burzy spíše výjimkou. Podle statistik jich bylo dokonce méně než ve stejném období předchozího roku.

Mýtus přiživuje tisk, který jednotlivé případy rozmazává na titulních stranách, a také několik černohumorných sloupků o tom, jak se obyvatelé New Yorku brodí mezi rozbitými těly zoufalých makléřů a řidiči se ve Wall Street musí dívat nejen doleva a doprava ale také nahoru.

Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)
Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)

Jako kostky domina

Co: Příčiny krize

Američané propadli akciové burze. Akcie stále stoupají, a protože banky půjčují doslova každému, mohou poprvé investovat do akcií i dělníci nebo ženy v domácnosti. Když bublina 29. října 1929 rupne, spirála se roztočí opačným směrem.

Čím více se investoři snaží prodat své akcie, tím víc jejich cena klesá. Za jediný den klesne hodnota akcií o 14 miliard dolarů! Miliony lidí přijdou o životní úspory. Jenže krach burzy krizi nespustí.

To až následující týdny, kdy se všichni v panice rozběhnou do banky, aby vybrali vše co jim ještě zůstalo. Vyluxují z účtů všechno a odstartují druhé kolo dominového efektu. Jedna po druhé se banky pokládají a vyhlašují bankrot.

A po nich následují podniky, které nemají na provoz. Tisíce zaměstnanců přichází o místo. A už to jede.

Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep't, Volné dílo, commons.wikimedia)
Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep’t, Volné dílo, commons.wikimedia)

I za krize se dá vydělat

Co: Rozsah krize

Ačkoli to vypadá jako by v době Velké hospodářské krize všichni zchudli, hladověli a marně hledali práci, ve skutečnosti postihne krize jen kolem 40 procent USA. Řada podniků prosperuje a někteří podnikatelé se dokonce na krizi a neštěstí ostatních pořádně napakují.

Jako třeba John Rockefeller (1839-1937).

Foto: commons.wikimedia titulka: (National Archives Photo - Social Security History Site, volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Historie
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Historie
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
reklama
svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.