Domů     5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
5 věcí, které jste nevěděli o Velké hospodářské krizi
10.11.2023

Nejzávažnější hospodářský výpadek v moderní historii nabourá ekonomiky většiny zemí světa a v mnoha ohledech změní život jejich obyvatel na zbytek století.

Newyorská burza padla 24. října 1929 což je označováno za počátek Velké hospodářské krize. Černý pátek, makléři skákající z mrakodrapů, fronty na polévku, miliony nemajetných putujících za prací.

To všichni znají, existují však i věci a souvislosti, které možná až tak známé nejsou.

Nová země zaslíbená

Co: Aljaška

Během Velké hospodářské krize přijde mnoho rodin o farmu. Na vině není jen ekonomický kolaps, ale také období katastrofálního sucha a silných prachových bouří, známé jako Dust Bowl (psali jsme o něm v Epoše 16/2016).

Mnozí z nich využijí vládní nabídky k přesídlení na Aljašku, kde jsou rozsáhlé plochy úrodné půdy. Každý, kdo se přihlásí, získá půjčku k nákupu 40 hektarů půdy, stavbu farmy a také dopravu na místo. „Bylo to velmi rychle.

Stačili jsme si sbalit oblečení, hrnce, pánve a jeli jsme,“ vzpomínají pamětníci.

Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)
Za svůj rozvoj vděčí Anchorage i hospodářské krizi. (Hipkins, US Fish and Wildlife Service National Digital Library, volné dílo, commons.wikimedia)

Zlatý věk Hollywoodu

Co: Film

Vypadá to jako paradox. Díky ekonomické krizi se z některých filmů tohoto období staly nevýdělečnější filmy v dějinách kinematografie. Kino se totiž stává dostupným zdrojem levné zábavy, kde lidé nacházejí únik před problémy reálného života.

Úspěch má hlavně romantika a komedie, tedy únikové žánry, které divákům umožňují na chvíli zapomenout na všední starosti. V průběhu krize je natočeno přes 5000 filmů a většina Američanů vidí alespoň jeden týdně.

Měsíční návštěvnost dosahuje až 500 milionů diváků. Filmy jako Čaroděj ze země Oz nebo Sever proti Jihu vidí tolik lidí, že jim i Avatar může závidět.

Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)
Alespoň na chvíli uniknout neradostné realitě do říše snů. (Metro-Goldwyn-Mayer, volné dílo, commons.wikimedia)

Žádné ulice plné mrtvol

Co: Sebevraždy

Když se řekne krach akciové burzy, všem naskočí představa masivní sebevražedné vlny zkrachovalých makléřů, kteří se vrhají z oken svých kanceláří. Ve skutečnosti se nic takového nekoná. Vlastně skočí jen dva.

Několik dalších se později oběsí nebo zastřelí, ale obecně jsou sebevraždy jako reakce na krach burzy spíše výjimkou. Podle statistik jich bylo dokonce méně než ve stejném období předchozího roku.

Mýtus přiživuje tisk, který jednotlivé případy rozmazává na titulních stranách, a také několik černohumorných sloupků o tom, jak se obyvatelé New Yorku brodí mezi rozbitými těly zoufalých makléřů a řidiči se ve Wall Street musí dívat nejen doleva a doprava ale také nahoru.

Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)
Ačkoli je v roce 1930 New York plný mrakodrapů, rozhodně neslouží tisícům zoufalých k tomu, aby z nich skákali (U.S. National Archives, volné dílo, commons.wikimedia)

Jako kostky domina

Co: Příčiny krize

Američané propadli akciové burze. Akcie stále stoupají, a protože banky půjčují doslova každému, mohou poprvé investovat do akcií i dělníci nebo ženy v domácnosti. Když bublina 29. října 1929 rupne, spirála se roztočí opačným směrem.

Čím více se investoři snaží prodat své akcie, tím víc jejich cena klesá. Za jediný den klesne hodnota akcií o 14 miliard dolarů! Miliony lidí přijdou o životní úspory. Jenže krach burzy krizi nespustí.

To až následující týdny, kdy se všichni v panice rozběhnou do banky, aby vybrali vše co jim ještě zůstalo. Vyluxují z účtů všechno a odstartují druhé kolo dominového efektu. Jedna po druhé se banky pokládají a vyhlašují bankrot.

A po nich následují podniky, které nemají na provoz. Tisíce zaměstnanců přichází o místo. A už to jede.

Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep't, Volné dílo, commons.wikimedia)
Někteří, jako třeba John Rockefeller, dokážou vydělávat majlant i za nejhlubší krize (Scientific American Compiling Dep’t, Volné dílo, commons.wikimedia)

I za krize se dá vydělat

Co: Rozsah krize

Ačkoli to vypadá jako by v době Velké hospodářské krize všichni zchudli, hladověli a marně hledali práci, ve skutečnosti postihne krize jen kolem 40 procent USA. Řada podniků prosperuje a někteří podnikatelé se dokonce na krizi a neštěstí ostatních pořádně napakují.

Jako třeba John Rockefeller (1839-1937).

Foto: commons.wikimedia titulka: (National Archives Photo - Social Security History Site, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Historie
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Historie
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Historie
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
zajímavosti
Sladcí rivalové: Coca-Cola a Pepsi spolu soupeří už 120 let!
Klasicky červená Coca-Cola a typicky modrá Pepsi jsou dva nejznámější kolové nápoje. Rozhodnout ale, který z nich chutná lépe, je obtížné. Přesto mají oba své silné fanouškovské základny, které si rozhodně stojí za svým. A nejenom to, oba nápojový giganti se také přetahují o své místo na výsluní a jejich vzájemná rivalita dosáhla až do vesmíru! […]
Varování před sezonou: Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
Parazitický Armagedon je zpět. Vědci v každém krajském městě sbírali klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a výsledek je mimořádně nepříznivý – klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě…   U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo […]
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l