Domů     Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
Ku-Klux Klan: Masové vraždění černochů rasisty v bílých kápích
10.11.2023

Jih prohrál americkou občanskou válku. To vedlo mimo jiné ke zrušení otroctví. Někteří Afroameričané si ale s nově nabytou svobodou nevěděli rady, a tak se začali mstít svým bývalým otrokářům.

Obnovení pořádku v jižní části USA si za svůj cíl zvolil Ku-Klux-Klan. K jakým zvěrstvům ve jménu „nadvlády bílých“ docházelo?

Spor o otroctví se často uvádí jako hlavní příčina války Severu proti Jihu (1861–1865), ve které proti sobě stanuly státy Unie a Konfederace. Byl to ale jen jeden důvod z mnoha.

Vysilující válka s sebou kromě 600 000 mrtvých a konečného vítězství Severu přinesla i zrušení otroctví (Homestead Act).

Obyvatelé jižních států se pak začali obávat, že po přesunu černošského obyvatelstva na sever jejich plantáže zpustnou, protože je nebude mít kdo obdělávat.

Vyobrazení KKK v Severní Karolíně publikované v roce 1884. FOTO: Green Berry Raum/Creative Commons/Public domain
Vyobrazení KKK v Severní Karolíně publikované v roce 1884. FOTO: Green Berry Raum/Creative Commons/Public domain

Noví Rytíři Bílé Kamélie povstali

Nelíbila je jim ale ani představa, že by bývalí otroci nyní měli mít přístup k volebním urnám.  Proto se dne 24. prosince 1865 sešlo ve městě Pulasaki v Tennesee, v domě advokáta Thomase M. Jonese, několik bývalých důstojníků jižanské armády a nespokojených farmářů.

Společně založili tajnou organizaci, aby zabránili nepříznivým důsledkům prohrané války pro Jih. K vytvoření společenství je inspirovala organizace v New Orleans, nazývaná „Rytíři Bílé Kamélie.“

Svolávání členů hořícím dřevěným křížem

Při hledání jména pro své uskupení se členové inspirovali řeckým slovem kyklos, což znamená kruh, a dále skotským slovem klan, které označuje těsnou rodinnou pospolitost. Tak vznikl Ku-Klux-Klan.

Ze Skotska převzali i způsob svolávání členů pomocí zapáleného dřevěného kříže, který symbolizuje rovněž světlo očisty Ježíše Krista.

Vůdcem se stal bývalý armádní generál a obchodník s otroky N. B. Forrest, který proslul svou brutalitou už za dob občanské války.

Nathan Bedford Forrest ve své uniformě. Byl proslulý svou krutostí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commos/Public domain
Nathan Bedford Forrest ve své uniformě. Byl proslulý svou krutostí. FOTO: Neznámý autor/Creative Commos/Public domain

Neviditelné impérium Velkých draků, obrů a Kyklopů

To on přišel s myšlenkou nošení bílých hábitů s kapucemi po vzoru španělských kněží, jež v podobných rouchách vykonávali pohřební rituály. Zároveň vymyslel i jména jednotlivých pozic v klanu.

Sám sebe přitom označil za Velkého čaroděje, své blízké pak za Génie. Vůdcové v ostatních amerických státech se nazývali Velcí draci, v okresech Velcí obři a místním organizacím veleli Velcí Kyklopové. Celá organizace pak byla „neviditelným impériem.“

Věšeli, pálili a mrzačili bývalé otroky

Členství v klanu bylo tajné, scházeli se v odlehlém stavení poblíž Pulasaki, odkud pořádali noční nájezdy v bílých kápích a s pochodněmi v rukou. Své oběti vyvlekli z jejich domovů a odvedli je na odlehlé místo, kde je brutálně zavraždili.

Bývalé otroky stříleli, věšeli, pálili, bičovali nebo ubili k smrti holemi. Jen za šest měsíců svého řádění v roce 1869 oběsili členové Ku-Klux-Klanu v Jižní Karolíně na 35 Afroameričanů, dalších 265 umučili, zmrzačili nebo zastřelili.

Do roku 1870 se přitom k této rasistické organizaci připojilo na 500 000 lidí. Jejich řádění omezil až v roce 1870 zákon Force, který tvrdě trestal všechna provinění členů klanu.

Členové Ku Klux klanu na přehlídce v Severní Virginii následují své druhy v automobilu. Rok 1920. FOTO: National Photo Company Collection/Creative Commons/Public domain
Členové Ku Klux klanu na přehlídce v Severní Virginii následují své druhy v automobilu. Rok 1920. FOTO: National Photo Company Collection/Creative Commons/Public domain

Zrození národa vedlo ze znovuobnovení Ku-Klux-Klanu

Ke znovuzrození klanu došlo v roce 1915 ve státě Georgie, odkud se prudce rozšířil na středozápad a západ USA. Inspirací pro obnovu Ku-Klux-klanu se stal snímek D. W. Griffitha Zrození národa, který idealizoval fungování prvního klanu.

Novým Velkým čarodějem se stal W. J. Simmons, který vyzval k boji za bílou a čistou Ameriku. Černoši, kteří bojovali ve Velké válce (1914–1918) a odcházeli do měst, už totiž nebyli ochotni snášet staré pořádky. A tak se do ulic vrátil teror.

Rasové čistky probíhaly už i za bílého dne, klidně přímo před volebními místnostmi. Policie zůstávala nečinná, protože mnoho jejích příslušníků bylo členy klanu.

Pompézní pochod „Bílých rytířů“ Washingtonem

Později se novým Velkým čarodějem stal H. W. Ewans, který se postaral o absolutní vzestup organizace, vytvořil totiž členskou základnu klanu v Demokratické straně.

Díky němu se přívrženci klanu dostali do významných místních úřadů, stali se guvernéry, kongresmany i senátory.

V roce 1925 měl Ku-Klux-Klan neuvěřitelné 4 000 000 členů, tedy 15 % populace USA. Uspořádal proto ve Washingtonu pompézní průvod svých členů, na 40 000 jich pochodovalo v bílých kápích a s pochodněmi v rukou směrem k Bílému domu.

Postupně ovšem došlo k úpadku klanu vlivem zločinů spáchaných jeho členy, hospodářské krize i podpory nacismu prominenty tajného společenství.

Přijímací ceremonie, kde jsou zachyceny i děti v kápích. Atlanta, Georgia, rok 1948. FOTO: Image Editor/Creative Commons/CC BY 2.0
Přijímací ceremonie, kde jsou zachyceny i děti v kápích. Atlanta, Georgia, rok 1948. FOTO: Image Editor/Creative Commons/CC BY 2.0

Zakázaný spolek funguje dál

V roce 1950 tvořily Ku-Klux-Klan už jen lokální nezávislé skupiny, které podněcovaly k nenávisti. Nakonec byl tento rasistický spolek roku 1966 nadobro zakázán, a tak se rozešlo i jeho posledních 50 000 členů.

Nicméně klan stále stínově existuje, především na jihu země, v Georgii a Texasu. Jednotlivé organizace mezi sebou soupeří o členy, jejichž počet je odhadován maximálně na 6000 osob.

I v dnešní době však mají představitelé Ku-Klux-Klanu značnou moc ve státních institucích, v justici, a dokonce i v Kongresu.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
reklama
Související články
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
reklama
věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
21stoleti.cz
Nepřátelé v naší hlavě: Jak si stojí současná medicína?
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnó
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Delikatesy země galského kohouta
panidomu.cz
Delikatesy země galského kohouta
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
enigmaplus.cz
Japonsko děsí démonická ženská bytost: Co je zač tajemná Hačišakusama?
Malý chlapec leží v posteli, v prvním patře rodinného domku. Třese se strachy, protože ve tmě za oknem vidí hlavu vychrtlé ženy, jak na něj v úsměvu cení zuby! Nevznáší se ve vzduchu, ta strašlivá pos
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva