Skip to content

S taneční drogou proti PTSS

Extáze (MDMA) je uměle připravovaná droga nejčastěji ve formě tabletek či tobolek. Její užívání bývá často rekreačního rázu. Američtí psychologové objevili, že by látka mohla pomoci pacientům s posttraumatickým stresovým syndromem (PTSS).

MDMA (3,4-methylendioxymethamfetamin) je totiž podle lékařského týmu z Univerzity Johnse Hopkinse schopna navrátiti pacientovi stav pubertálního učení sociálních interakcí. Odborníci se zabývali oblastí mozku a procesy, které se v něm odehrávají.

Bylo zpozorováno, že jedna dávka MDMA, kterou vědci aplikovali laboratorním myším, způsobila, že jejich mozková reakce odpovídala období těsně po dosažení sexuální zralosti vyznačující se zvýšenými snahami jedince o sociální kontakt.

Po tomto období se myš následně stává plně dospělým jedincem s menší sociální interakcí. Etapa dospělosti se rovněž vyznačuje menší mírou vylučování oxytocinu, jinak také známého jako „hormon lásky“.

blank
Dalšími projevy jsou časté návraty (flashbacky)prožité události, potíže se soustředěním či myšlenky na sebevraždu. Foto: kalhh / pixabay

Přístup do již ukončené životní etapy

Po podání látky byly reakce myší pozorovány další dva dny, dokud zcela „nevystřízlivěly“. I přesto bylo u nich zaznamenáno, že jejich reakce na sociální podněty a interakce se stále podobaly těm v pubertě.

„To ukazuje, že MDMA dokáže otevřít ‚okno‘ do kritické fáze vývoje sociálního učení i v období dospělosti,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu Gül Dölen. Z experimentu zároveň vzešlo i to, že po podání MDMA produkovaly myši více oxytocinu, a to zejména v oblastech, kde většinou nebývá.

blank
Po prožití traumatické události se zvyšuje reaktivita amygdaly, struktury v mozku spojené s emocemi, zároveň klesá aktivita v oblasti hippokampu a prefrontální kůry, části mozku spojované s uchováváním vzpomínek a procesem učení. Foto: fjord77 / pixabay

Jak může pomáhat?

Pokud by se aplikoval správný postup, mohl by tento přístup být velmi efektivně využit v terapiích PTSS či u osob majících poruchu sociální interakce. Využití látky MDMA v kombinaci s psychoterapií by mohlo být jednou z možných nových léčebných cest.

Mohlo by se tím posílit i pouto mezi pacientem a jeho psychoterapeutem – pacient by se snáze svěřoval a terapie by probíhaly rychleji. MDMA totiž snižuje aktivity v levé části amygdaly, to u pacienta umožňuje zpracovat traumatickou událost bez značného vlivu emocí, jakými jsou strach, pocity viny a další.

Vyloučení oxytocinu zvyšuje důvěru k druhým a celkovou empatii jak k sobě, tak i k ostatním.

blank
K PTSS dochází u žen nejčastěji po znásilnění či týrání, u mužů po prožití válečné zkušenosti, traumatem trpí i oběti přírodních katastrof (požáry, povodně) nebo osoby, jež ztratily zaměstnání či kterým byl jejich partner nevěrný. Foto: alexroma / pixabay

Alternativní metoda léčby PTSS

MDMA je návykovou látkou, která při jejím opakovaném užití může být neurotoxická. Při MDMA-asistované psychoterapii jsou s ní však pouze 2-3 sezení, další sezení jsou již bez látky. Podle jedné studie, jež zkoumala účinek látky na pacienty s PTSS, kdy proběhla dvě osmihodinová sezení v průběhu 2-5 týdnů v kombinaci s psychoterapií, se ukázalo, že 8 % jedinců již po dvou měsících nesplňovalo kritéria pro PTSS.

V porovnání se standardní léčbou PTSS se jedná o rozhodně rychlejší způsob léčby, potvrzuje to i fakt, že do studie byli zařazeni pacienti, jež se s PTSS léčili v průměru kolem 12 let. MDMA–asistovaná psychoterapie v současnosti v USA prochází třetí fází klinických testů pro léčbu PTSS.

Jako funkční by mohla být Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválena na začátku roku 2021.

Foto: Úvodní foto: Fotorech / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Značka Superior má plán, jak dostat svá kola do Paříže 2024
iluxus.cz

Značka Superior má plán, jak...

Česká značka kol Superior chce dostat svá kola...