Skip to content

S taneční drogou proti PTSS

Extáze (MDMA) je uměle připravovaná droga nejčastěji ve formě tabletek či tobolek. Její užívání bývá často rekreačního rázu. Američtí psychologové objevili, že by látka mohla pomoci pacientům s posttraumatickým stresovým syndromem (PTSS).

MDMA (3,4-methylendioxymethamfetamin) je totiž podle lékařského týmu z Univerzity Johnse Hopkinse schopna navrátiti pacientovi stav pubertálního učení sociálních interakcí. Odborníci se zabývali oblastí mozku a procesy, které se v něm odehrávají.

Bylo zpozorováno, že jedna dávka MDMA, kterou vědci aplikovali laboratorním myším, způsobila, že jejich mozková reakce odpovídala období těsně po dosažení sexuální zralosti vyznačující se zvýšenými snahami jedince o sociální kontakt.

Po tomto období se myš následně stává plně dospělým jedincem s menší sociální interakcí. Etapa dospělosti se rovněž vyznačuje menší mírou vylučování oxytocinu, jinak také známého jako „hormon lásky“.

Dalšími projevy jsou časté návraty (flashbacky)prožité události, potíže se soustředěním či myšlenky na sebevraždu. Foto: kalhh / pixabay

Přístup do již ukončené životní etapy

Po podání látky byly reakce myší pozorovány další dva dny, dokud zcela „nevystřízlivěly“. I přesto bylo u nich zaznamenáno, že jejich reakce na sociální podněty a interakce se stále podobaly těm v pubertě.

„To ukazuje, že MDMA dokáže otevřít ‚okno‘ do kritické fáze vývoje sociálního učení i v období dospělosti,“ sdělil vedoucí výzkumného týmu Gül Dölen. Z experimentu zároveň vzešlo i to, že po podání MDMA produkovaly myši více oxytocinu, a to zejména v oblastech, kde většinou nebývá.

Po prožití traumatické události se zvyšuje reaktivita amygdaly, struktury v mozku spojené s emocemi, zároveň klesá aktivita v oblasti hippokampu a prefrontální kůry, části mozku spojované s uchováváním vzpomínek a procesem učení. Foto: fjord77 / pixabay

Jak může pomáhat?

Pokud by se aplikoval správný postup, mohl by tento přístup být velmi efektivně využit v terapiích PTSS či u osob majících poruchu sociální interakce. Využití látky MDMA v kombinaci s psychoterapií by mohlo být jednou z možných nových léčebných cest.

Mohlo by se tím posílit i pouto mezi pacientem a jeho psychoterapeutem – pacient by se snáze svěřoval a terapie by probíhaly rychleji. MDMA totiž snižuje aktivity v levé části amygdaly, to u pacienta umožňuje zpracovat traumatickou událost bez značného vlivu emocí, jakými jsou strach, pocity viny a další.

Vyloučení oxytocinu zvyšuje důvěru k druhým a celkovou empatii jak k sobě, tak i k ostatním.

K PTSS dochází u žen nejčastěji po znásilnění či týrání, u mužů po prožití válečné zkušenosti, traumatem trpí i oběti přírodních katastrof (požáry, povodně) nebo osoby, jež ztratily zaměstnání či kterým byl jejich partner nevěrný. Foto: alexroma / pixabay

Alternativní metoda léčby PTSS

MDMA je návykovou látkou, která při jejím opakovaném užití může být neurotoxická. Při MDMA-asistované psychoterapii jsou s ní však pouze 2-3 sezení, další sezení jsou již bez látky. Podle jedné studie, jež zkoumala účinek látky na pacienty s PTSS, kdy proběhla dvě osmihodinová sezení v průběhu 2-5 týdnů v kombinaci s psychoterapií, se ukázalo, že 8 % jedinců již po dvou měsících nesplňovalo kritéria pro PTSS.

V porovnání se standardní léčbou PTSS se jedná o rozhodně rychlejší způsob léčby, potvrzuje to i fakt, že do studie byli zařazeni pacienti, jež se s PTSS léčili v průměru kolem 12 let. MDMA–asistovaná psychoterapie v současnosti v USA prochází třetí fází klinických testů pro léčbu PTSS.

Jako funkční by mohla být Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválena na začátku roku 2021.

Foto: Úvodní foto: Fotorech / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...