Kolik obyvatel má město, ve kterém žijete? Asi ne tolik, abyste se tam sotva pohnuli. A teď si představte, že byste žili v Číně, kde je soukromí skoro neznámým pojmem a lidí je tam tolik, že problém představuje i zabezpečit si střechu nad hlavou. Proč je ale právě v Číně tolik lidí?
Do žebříčku nejvíce zalidněných krajin se například dostalo Mexiko, Rusko, Bangladéš, Nigérie, Pakistán, Brazílie, Indonésie nebo Amerika. Na druhém místě se umístila Indie, která má víc než 1,3 miliardy obyvatel.
První místo obsadila právě Čína s více než 1,4 miliardy lidí. A přesto, že je na světě 196 krajin, v těchto dvou zemích žije až 36 % populace a odhaduje se, že už za několik let toto procento poroste.
Pokud bychom sečetli všechny lidi žijící v těchto deseti krajinách, dosáhli bychom téměř čísla 4,6 miliardy lidstva – dokonce se odhaduje, že do roku 2050 bude jen v těchto deseti krajinách žít celkově 5 miliard obyvatel, zatímco zbytek krajin bude dosahovat 4 miliard obyvatel. Celková populace bude tedy rapidně růst k téměř 10 miliardám.
Proč se většina lidí usadila právě v Číně?
Odpověď je poměrně jednoduchá. Asie je kontinent, kde se nachází mnoho toho, co je pro život nejdůležitější. Nachází se tam mnoho řek a pitné vody. Právě východní Čína a Indie měly tím pádem nejlepší podmínky pro rozvoj zemědělství.
To způsobilo obrovské zalidnění těchto oblastí. Lepší podmínky znamenaly víc prostoru na založení rodiny a stejně tak se zvyšoval průměrný věk života. Zatímco jinde se soustředili na jiné plodiny, v Číně byla silným faktorem rýže.
A aby rodiny zabezpečily, že úroda bude dobrá, musel se do práce zapojit každý člen. Čili zde máme jednoduchou matematiku – čím víc práce schopných členů rodina měla, tím víc rýže dokázali vypěstovat.