Domů     Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?
Proč Ladislava Pohrobka korunovali uherským králem bez svatoštěpánské koruny?

Ani ne po skončení šestinedělí vezme 27. března 1440 královna Alžběty Lucemburské malého Ladislava Pohrobka do hradní kaple v Komárnu. Po boku má neustále svého příbuzného, hraběte Oldřicha II. Celjského, a objevují se i další šlechtici.

„Přišel i jeden český pán, který se jmenoval Šmykovský.

Když v kolébce uviděl mladého krále, přešel k ní, poklekl a pozvedl dva prsty pravé ruky a přísahal, že bude věrně stát při mladém králi a jeho matce,“ vypráví Helena Kottanerová (asi 1400–po r.

1470), Alžbětina dvorní dáma, která pro jejího syna Ladislava Pohrobka ukradla uherskou korunu. Královna Alžběty Lucemburské (1409–1442).  čeká delegaci uherských pánů, kteří se vrátili z polských námluv.

Během jednání na hradě obě strany přednesou svoje návrhy. Magnáti nechtějí novorozence za krále. „I kdybyste měla desetiletého syna, i tak bychom ho nepřijali za svého pána, protože by nás nemohl vést proti Turkům,“ prohlašují. Královna se jde poradit, co podniknout dál…

Alžběta chce prosadit synovu korunovaci uherským pánům navzdory. FOTO: Josef Kriehuber/Creative Commons/Public domain
Alžběta chce prosadit synovu korunovaci uherským pánům navzdory. FOTO: Josef Kriehuber/Creative Commons/Public domain

Odpůrci ve vězení

Rádci nabádají Alžbětu, aby své hlavní odpůrce nechala uvěznit. Poslechne je. Vězni poté žádají, aby za nimi přišel do žaláře Oldřich II. Celjský (1406-1456).

„Ať dá malého Ladislava korunovat, potom ho nikdo nepřipraví o jeho říši,“ vzkážou jí po něm. Nikdo netuší, že Alžběta má korunu u sebe. Královnini odpůrci předpokládají, že klenot ve Visegrádu hlídá jejich stoupenec, bán Ladislav z Gorjan.

Když Oldřich tlumočí návrh Alžbětě, ta souhlasí. Na oko pošle svého kancléře Matěje za Ladislavem z Gorjan s žádostí o vydání koruny. „Rád to udělám, ale vzkažte své paní, ať propustí vězně,“ odpovídá bán. Co teď?

Vždyť se zjistí, že korunu má ona! Alžběta se proto opět obrací na svoji důvěrnici: „Kottannerová, co mi poradíte? Bán Ladislav svolil, že mi korunu vydá. Jak teď zařídit, aby se vrátila do Visegrádu?“ Helena se rozčílí. Takový nápad jí mohl našeptat jedině ďábel!

Legendy vyprávějí, že k ohnutí křížku došlo právě během krádeže. FOTO: Johannes Maximilian/Creative Commons/GFDL 1.2
Legendy vyprávějí, že k ohnutí křížku došlo právě během krádeže. FOTO: Johannes Maximilian/Creative Commons/GFDL 1.2

Rychlá improvizace

„Paní, na to zapomeňte, to nikdy neudělám a už nikdy nebudu takto riskovat svůj život…  Vrátit se dá kdykoli, ale z toho, kdo je dnes váš přítel, se může brzy stát nepřítel,“ rozmlouvá Alžbětě nápad na vrácení koruny.

Královna už neřekne ani slovo. „Kdyby byla koruna ještě ve Visegrádu, jistě by se dostala do rukou toho Poláka,“ nedělá si iluze dvorní dáma o postupu uherských magnátů. Krátce poté opravdu dostanou zprávu, že polský král je na cestě a brzy dorazí do Budína.

Je třeba jednat. Potají připravit Ladislavovu korunovaci. Posel, který měl přivézt látku na korunovační roucho, se ale nevrací, a proto nezbývá než improvizovat.

„Měli jsme pěkné mešní roucho, kdysi to byl plášť císaře Zikmunda, červeno-zlatý, protkávaný stříbrnými vzory,“ vysvětluje Kottanerová.

Považuje za symbolické, že chlapec bude korunován v plášti svého mocného děda Zikmunda Lucemburského (1368–1437).

„Ušila jsem tedy v malém všechno potřebné, albu, humerál, štolu, manipulus, rukavičky a botky,“ popisuje jednotlivé části korunovačního oděvu. Dvorní dáma pilně pracuje za zamčenými dveřmi, aby nedošlo k prozrazení celé akce.

Zikmund Lucemburský, Ladislavův dědeček. Vnuk má být korunován v jeho plášti. FOTO. Formerly attributed to Pisanello/Creative Commons/Public domain
Zikmund Lucemburský, Ladislavův dědeček. Vnuk má být korunován v jeho plášti. FOTO. Formerly attributed to Pisanello/Creative Commons/Public domain

Nebezpečná cesta

Když je všechno hotovo, Alžběta pošle svého kancléře Matěje za bánem Ladislavem, aby ji doprovodil do Stoličného Bělehradu ke korunovaci jejího syna. Prozradí, že má svatoštěpánskou korunu u sebe, což Ladislava rozzuří a on odmítne dorazit.

Královna Alžběta navzdory tomu shromáždí své dvořany a pošle žádost ostřihomskému arcibiskupovi, aby se dostavil ke korunovaci aspoň on.

Po poledni 12. května 1440 vyráží korunovační průvod do Stoličného Bělehradu, tradičního korunovačního města uherských králů. Připojí se k němu i palatin Vavřinec Hédervári. Všichni nastoupí na velkou pramici.

Loď vyčnívá nad hladinu řeky Dunaj sotva na dlaň a nebezpečně se pohupuje. Když se k tomu přidruží i silný vítr, jedná se o nebezpečnou plavbu. Naštěstí se šťastně dostanou na druhý břeh. Mladého krále v kolébce nesou po vylodění čtyři rytíři v brnění.

Kojenec ale vytrvale pláče a Heleně nezbude, než ho vzít do náruče. „Byl tam jeden oddaný rytíř jménem Hans Pielacher, ten mě osobně převedl přes močál,“ vzpomíná na krušnou cestu a dodává, že přespali v Taty.

Ladislav jako mladík s korunou. Při korunovaci se ale musel obejít bez ní. FOTO: László magyar király/Creative Commons/Public Domain
Ladislav jako mladík s korunou. Při korunovaci se ale musel obejít bez ní. FOTO: László magyar király/Creative Commons/Public Domain

Vítání krále

Druhý den ráno vyráží Helena s malým Ladislavem dříve, královna zůstane vzadu, protože si chce promluvit s palatinem. Ten je v Uhrách po panovníkovi tradičně druhým nejdůležitějším mužem a nyní se hodlá od jejího průvodu oddělit.

Má v úmyslu vrátit se do Budína a čekat na polského krále, to jí ale samozřejmě neprozradí… Tentokrát korunovační výprava přenocuje v malém loveckém dvorci a vydá se na další cestu.

Kousek před Stoličným Bělehradem jí vyjíždí naproti vévoda Mikuláš z Hlohovce asi s pětistovkou koní. Když průvod vstoupí do města, doprovází ho kruh rytířů v brnění. Ráno 15. května 1440 Helena vstává brzy.

Vykoupe a obleče malého krále a potom průvod zamíří do kostela. „Před začátkem mše jsem musela mladého krále zvednout, aby jeho milost biřmovali,“ líčí dvorní dáma. Mikuláš ho potom pasuje na rytíře.

Arcibiskup pomaže dítě na krále, oblečou mu zlaté roucho a vloží korunu na hlavu. Po celou dobu obřadu ho Kottannerová drží na rukou.

Ještě nemají vyhráno

Do ceremoniálu se ale vloudí jedna chybička. Nikde není zlatá přikrývka, na které má král sedět při předčítání korunovační přísahy. Kottannerová proto duchapřítomně vezme deku z Ladislavovy kolébky.

„Vznešený mladý král se ale z korunovace moc netěšil, protože celou dobu plakal tak silně, že ho bylo slyšet v celém kostele,“ vzpomíná Helena. Po skončení mše se přesouvají ještě do kostela svatého Petra, kde ho posadí na stolec uherských králů, jak je zvykem.

Po skončení obřadu dorazí poslové se zprávou, že polský král je v Pešti a chce překročit Dunaj a vtrhnout do Budína. Kottannerová večer poklekne před královnou a připomene jí svoje zásluhy. Vždyť všechno až dosud šlo podle plánu. „Vstaňte.

Jestli Bůh dá a všechno se podaří a bude klid, povýším celý váš rod,“ slíbí jí Alžběta. Vyhráno ale ještě není…

Úkryt v kolébce

Vavřinec Hédervári vpouští polského krále do budínského hradu. Alžběta žádá svoji dvorní dámu o radu, kam by měla odvést malého krále a kde ukrýt svatoštěpánskou korunu. Vždyť je všude tolik nepřátel! „Milostivá paní, zahrabeme ji na zahradě.

I kdyby město padlo, najdeme způsob, jak se přes zdi dostat do zahrady,“ napadne Helenu, protože rozhovor probíhá na zahradě proboštství ve Stoličném Bělehradě. Nakonec se ale rozhodnou korunu ukrýt do kolébky s malým Ladislavem.

Toho po poradě se svými věrnými královna posílá do Šoproně. Vytvoří mu dvůr, který se skládá ze tří oddaných šlechticů, dvou komorníků a čtyř žen včetně Heleny.

Obřad bez klenotu

Cesta není příliš bezpečná. Vyhnou se vesnici, která patří palatinovi. Poprvé nocují v Óváru, podruhé v Nezideru. Když konečně dorazí do Šoproně, lidé jim ale vyjdou vstříc s oltářní svátostí a zvony vyzvánějí na jejich počest.

Vše provází vytrvalý déšť a v noci přijde povodeň, jakou zdejší obyvatelé léta nepamatují. Mladý král celou noc propláče. Brzy poslové hlásí, že polský král zajal Oldřicha II. Celjského.

Později se také zmocní ostřihomského arcibiskupa i bána Ladislava z Gorjan. Chce, aby mu pomohli stát se uherským králem. „Domníval se, že svatá koruna je ještě ve Visegrádu, protože pečetě byly na dveřích a zámek také,“ vypráví Kottannerová.

17. července 1440 se nakonec Vladislav nechává korunovat uherským králem, ovšem bez svatoštěpánské koruny. V Uhrách vypuká občanská válka mezi ním a Alžbětinými stoupenci.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Zairon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz