Říman si povzdychne nad pečlivě složenou čistou tógou. Nejraději by si vzal nějaké pohodlnější oblečení, vždyť si tenhle kus látky nedokáže sám ani pořádně obléknout. Jenže musí dnes úřadovat na Foru Romanu a tam je povinný společenský oděv…
Oblečení v podobě tógy se považuje za jeden ze symbolů starověkého Říma a jeho kultury. Jenže prostí Římané ji zřejmě moc rádi neměli. Toga je tvořena pruhem neobarvené vlny a není proto bohužel příliš praktická na nošení.
Cizinci a otroci mají zákaz
Jde o dlouhý pás látky, s nímž si jeden člověk sám při oblékání bohužel neporadí. Obvykle museli oblékanému pomáhat dokonce dva lidé. Navíc, aby tóga nespadla z těla, musí si ji oblečený zpravidla jednou rukou přidržovat.
Nosili ji muži, ovšem jenom Římané, cizinci nebo otroci si ji na sebe vzít nesměli.
Symbol míru v podobě šatů
Přestože tóga o svém nositeli jednoznačně křičela do světa: „Já jsem Říman, svobodný muž,“ velké oblibě se netěšila. Zdůrazňovala sice společenské postavení, ale pokud Římané mohli, raději volili pohodlnější oděv.
Kvůli tomu, že tóga zaměstnávala ruce svého nositele, a tudíž v ní nebylo možné bojovat, stala se symbolem míru.
Naštvaný císař vyžaduje společenský oblek
Ovšem pro některé příležitosti ji nosit museli. Historik Suetonius (kolem r. 75–130/140) zaznamenává, že když římský císař Augustus (63 př. n. l.–14 n.
l.) spatří ve městě několik mužů v pohodlném oblečení, naštve se a nařídí povinné nošení tógy na náměstí Forum Romanum.