Neradi chodíte ve svém městě po setmění, protože se obáváte, aby vás někdo nepraštil po hlavě nebo neokradl? Nic si z toho nedělejte. Za dlouhá staletí se nic nezměnilo. Obyvatelé starověkého Říma na tom byli podobně jako vy.
Divem římského světa se stává obrovské kruhovité Koloseum, postavené v letech 72–80 n. l. za císařů Vespasiana (9–79 n. l.) a Tita (39–81 n. l.).
Do jeho hlediště se vejde 50 000 návštěvníků, které proti dešti kryje plachtoví natahované 1200 muži. Diváci zde mohou sledovat nejenom gladiátorské zápasy, ale i popravy, rekonstrukce bitev nebo dramata. Pronajatý byt nesmí host v žádném případě poškodit.
Pokud se mu to podaří, má majitel právo zabavit mu majetek jako platbu za opravu. Před nastěhováním je třeba zjistit, zda se podle smlouvy v bytě smí rozdělávat oheň a vařit na něm.
Sleva z platby se dá uplatnit, nelze-li prostor využívat podle záměrů nájemníka…
Pije se z kašen, k nákupům slouží obchodní centrum
Za libru hovězího masa kupující vydá osm denárů, za stejné množství vepřového 12 denárů. Rybu trhovci nabízejí v cenovém rozpětí od šesti do 24 denárů za libru, přitom říční je na úrovni třetiny ceny mořské ryby.
Pít se dá z římských kašen, protože ze zdejších akvaduktů teče čistá voda. Za to voda z řeky Tibery není vhodná ani ke koupání. V roce 59 n. l. otevírá císař Nero (37–68 n.
l.) macellum, na vrchu Caeliu, které společně s macellem Liviae patří mezi dvě největší stálé tržnice v Římě. Ovšem nejlepším nákupním centrem je Trajánovo fórum na pahorku Quirinal. Na každé z pěti ohromných teras se nachází přes 40 obchůdků.
Nabízí se tu zboží ze všech koutů impéria i z ciziny, včetně koření nebo slonoviny.
Nepříjemnosti
„Když si večer vyjdete na večeři, aniž byste pořídili poslední vůli, budou vás považovat za lehkovážného,“ píše už satirik Juvenalis (50/67–127 n. l.). Řím bývá v noci dost nebezpečné místo, proto Juvenalis dodává:
„Buďte rádi, když vás po cestě domů nepraští po hlavě nic horšího než kýbl pomyjí.“ Centrum metropole je plné hádavých opilců.