Domů     To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody

Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě!

Život je jen náhoda, jednou si dole, jednou nahoře,“ zpívá se ve známé české písničce. Otřepaná fráze platí i pro historii, kde není o momenty, kdy nám doslova zůstává rozum stát, nouze.

Nastupuje Violet Jessopová – čekejte pohromu! (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nastupuje Violet Jessopová – čekejte pohromu! (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Zkáza všech plavidel

Kdo: Violet Jessopová

Náhoda: Přežije tři lodní katastrofy

Zdravotní sestra Violet Jessopová (1887-1971) se osudu trochu vysmívá, celkem čtyřikrát uteče hrobníkovi z lopaty. Ve dvou případech ale za to zaplatí její okolí.

Třikrát a dost

Jako nejstarší dítě se od malička stará o své sourozence. Jenže brzy onemocní tuberkulózou a je to s ní nahnuté. Lékaři doporučují zavolat kněze, ale Jessopová se zmátoří. Umírá však její otec, a tak se rodina stěhuje do Anglie.

Tam jednadvacetiletá Jessopová získává práci stevardky na parnících. V roce 1911 kráčí po palubě luxusního Olympicu. Plavidlo, které je v té době největší na světě, vyráží z přístavu Southampton, a pak se to stane!

Srazí se s křižníkem Hawke, nikdo sice není zraněn, ale Olympic musí do doků na rozsáhlou opravu. Už tehdy má být šéfům společnosti White Star Line jasné, že přítomnost ženy je bude stát hodně peněz. Místo toho ji převelí na Titanic.

Tam už jsou následky fatální. Osud lodního monstra zpečetí v dubnu 1912 ledovec, tragédie si vyžádá přes 1500 obětí, Jessopová znovu vyvázne. Potápějící se plavidlo sleduje ze záchranného člunu č.

16. Brázdění po mořích ale na hřebík nepověsí, naopak koná službu na Britannicu. Ten během první světové války slouží jako plovoucí nemocnice. Ani to ale nezabrání tomu, aby v listopadu 1916 najel na německou minu.

Loď zmizí pod vodou během hodiny, společně s ní umírá na 30 lidí. Zajímavostí je, že na Britannicu se nachází kromě Jessopové také další dva přeživší z Titanicu! Zubatá s kosou nakonec nepolapitelnou Jessopovou dostihne skrze srdeční selhání.

Zatímco jeho bratr vraždí, Edwin Booth zachrání prezidentova syna. (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Zatímco jeho bratr vraždí, Edwin Booth zachrání prezidentova syna. (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Napravená reputace

Kdo: Edwin Thomas Booth

Náhoda: Bratr atentátníka zachrání prezidentova syna

Miluje Shakespearovy hry a jeho divadelní talent obdivují lidé v Americe i Evropě. V učebnicích dějepisu jméno Edwina Thomase Bootha (1833-1893) chybí. Dostává se tam však jeho mladší bratr John Wilkes (1838-1865).

Příhoda z New Jersey

První krůčky na prknech dělá po boku otce už v září 1849. Má před sebou úctyhodnou kariéru, kterou zasvětí Shakespearovi. Inscenaci jeho Hamleta odehraje rovnou stokrát!

Slibně rozjetou kariéru ale rozcupuje bratr John Wilkes, který 14.dubna 1865 spáchá atentát na Abrahama Lincolna (1809-1865). Americký prezident svým zraněním podlehne, a tak se jméno Booth stává nežádoucí. Jenže Edwin má v rukávu neuvěřitelnou příhodu.

Pár měsíců před atentátem projíždí skrz New Jersey. Jeho vlak zastaví na nádraží a nahrnou se k němu lidé, kteří si chtějí koupit lístky. Souprava se pohne a jeden ze zájemců málem končí pod koly.

Edwin zachová chladnou hlavu a čapne ho za límec, tím mu zachrání život. „Okamžitě jsem ho poznal a poděkoval mu,“ svěří se až v roce 1909 Robert Todd Lincoln (1843-1926), prezidentův syn!

Slavný herec mezitím stihne založit divadlo, zbankrotovat, znovu zbohatnout a v poklidu umřít.

Mark Twain a Halleyova kometa patří neodmyslitelně k sobě. (A. F. Bradley / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mark Twain a Halleyova kometa patří neodmyslitelně k sobě. (A. F. Bradley / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Přesně vymezený čas

Kdo: Mark Twain

Náhoda: Narodí se a umírá s Halleyovou kometou

Kometa často oznamuje, že se narodil velikán a v případě spisovatele Marka Twaina (1835-1910) to platí i opačně. Halleyova kometa zemi totiž navštíví i ve chvíli jeho smrti!

Finančně negramotný spisovatel

Jen dva týdny poté, co se vesmírné těleso přiblíží k naší planete, vykoukne na svět budoucí literát. Jako dvanáctiletý musí opustit školu a hned se zapojí do pracovního procesu, kouká pod ruce tiskařským mistrům. Osmělí se a píše první články.

Jenže novinařina není vysněným povoláním, láká ho řeka Mississippi, kterou touží brázdit jako kapitán. Tři roky po získání licence ale Spojené státy postihuje občanská válka.

Twain tak znovu sedí na židli v redakci, kde mimo jiné zpracovává různé povídky, jež se dějí na americkém západě. Nakonec skloubí cestování a psaní – vydává reportáže ze všech koutů světa!

Peníze se jen hrnou, jenže literát investuje do neúspěšných podniků, a tak se brzo ocitá v červených číslech. Z mínusu mu pomůže až světové přednáškové turné. Autor Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna však dostává ránu z jiné strany.

Umírá mu manželka, dvě dcery a blízký přítel.

Přišel jsem s Halleyovou kometou, ta se znova objeví příští rok, a tak předpokládám, že s ní zase odejdu,“ prohlásí osudem zkroušený Twain v roce 1809. Trefí se skoro přesně, protože umírá den po přiblížení komety k zemi!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Francis Godolphin Osbourne Stuart / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi