Domů     To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody
To by člověk nevymyslel! Tři dechberoucí historické náhody

Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě!

Život je jen náhoda, jednou si dole, jednou nahoře,“ zpívá se ve známé české písničce. Otřepaná fráze platí i pro historii, kde není o momenty, kdy nám doslova zůstává rozum stát, nouze.

Nastupuje Violet Jessopová – čekejte pohromu! (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Nastupuje Violet Jessopová – čekejte pohromu! (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Zkáza všech plavidel

Kdo: Violet Jessopová

Náhoda: Přežije tři lodní katastrofy

Zdravotní sestra Violet Jessopová (1887-1971) se osudu trochu vysmívá, celkem čtyřikrát uteče hrobníkovi z lopaty. Ve dvou případech ale za to zaplatí její okolí.

Třikrát a dost

Jako nejstarší dítě se od malička stará o své sourozence. Jenže brzy onemocní tuberkulózou a je to s ní nahnuté. Lékaři doporučují zavolat kněze, ale Jessopová se zmátoří. Umírá však její otec, a tak se rodina stěhuje do Anglie.

Tam jednadvacetiletá Jessopová získává práci stevardky na parnících. V roce 1911 kráčí po palubě luxusního Olympicu. Plavidlo, které je v té době největší na světě, vyráží z přístavu Southampton, a pak se to stane!

Srazí se s křižníkem Hawke, nikdo sice není zraněn, ale Olympic musí do doků na rozsáhlou opravu. Už tehdy má být šéfům společnosti White Star Line jasné, že přítomnost ženy je bude stát hodně peněz. Místo toho ji převelí na Titanic.

Tam už jsou následky fatální. Osud lodního monstra zpečetí v dubnu 1912 ledovec, tragédie si vyžádá přes 1500 obětí, Jessopová znovu vyvázne. Potápějící se plavidlo sleduje ze záchranného člunu č.

16. Brázdění po mořích ale na hřebík nepověsí, naopak koná službu na Britannicu. Ten během první světové války slouží jako plovoucí nemocnice. Ani to ale nezabrání tomu, aby v listopadu 1916 najel na německou minu.

Loď zmizí pod vodou během hodiny, společně s ní umírá na 30 lidí. Zajímavostí je, že na Britannicu se nachází kromě Jessopové také další dva přeživší z Titanicu! Zubatá s kosou nakonec nepolapitelnou Jessopovou dostihne skrze srdeční selhání.

Zatímco jeho bratr vraždí, Edwin Booth zachrání prezidentova syna. (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Zatímco jeho bratr vraždí, Edwin Booth zachrání prezidentova syna. (Neznámý / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Napravená reputace

Kdo: Edwin Thomas Booth

Náhoda: Bratr atentátníka zachrání prezidentova syna

Miluje Shakespearovy hry a jeho divadelní talent obdivují lidé v Americe i Evropě. V učebnicích dějepisu jméno Edwina Thomase Bootha (1833-1893) chybí. Dostává se tam však jeho mladší bratr John Wilkes (1838-1865).

Příhoda z New Jersey

První krůčky na prknech dělá po boku otce už v září 1849. Má před sebou úctyhodnou kariéru, kterou zasvětí Shakespearovi. Inscenaci jeho Hamleta odehraje rovnou stokrát!

Slibně rozjetou kariéru ale rozcupuje bratr John Wilkes, který 14.dubna 1865 spáchá atentát na Abrahama Lincolna (1809-1865). Americký prezident svým zraněním podlehne, a tak se jméno Booth stává nežádoucí. Jenže Edwin má v rukávu neuvěřitelnou příhodu.

Pár měsíců před atentátem projíždí skrz New Jersey. Jeho vlak zastaví na nádraží a nahrnou se k němu lidé, kteří si chtějí koupit lístky. Souprava se pohne a jeden ze zájemců málem končí pod koly.

Edwin zachová chladnou hlavu a čapne ho za límec, tím mu zachrání život. „Okamžitě jsem ho poznal a poděkoval mu,“ svěří se až v roce 1909 Robert Todd Lincoln (1843-1926), prezidentův syn!

Slavný herec mezitím stihne založit divadlo, zbankrotovat, znovu zbohatnout a v poklidu umřít.

Mark Twain a Halleyova kometa patří neodmyslitelně k sobě. (A. F. Bradley / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Mark Twain a Halleyova kometa patří neodmyslitelně k sobě. (A. F. Bradley / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Přesně vymezený čas

Kdo: Mark Twain

Náhoda: Narodí se a umírá s Halleyovou kometou

Kometa často oznamuje, že se narodil velikán a v případě spisovatele Marka Twaina (1835-1910) to platí i opačně. Halleyova kometa zemi totiž navštíví i ve chvíli jeho smrti!

Finančně negramotný spisovatel

Jen dva týdny poté, co se vesmírné těleso přiblíží k naší planete, vykoukne na svět budoucí literát. Jako dvanáctiletý musí opustit školu a hned se zapojí do pracovního procesu, kouká pod ruce tiskařským mistrům. Osmělí se a píše první články.

Jenže novinařina není vysněným povoláním, láká ho řeka Mississippi, kterou touží brázdit jako kapitán. Tři roky po získání licence ale Spojené státy postihuje občanská válka.

Twain tak znovu sedí na židli v redakci, kde mimo jiné zpracovává různé povídky, jež se dějí na americkém západě. Nakonec skloubí cestování a psaní – vydává reportáže ze všech koutů světa!

Peníze se jen hrnou, jenže literát investuje do neúspěšných podniků, a tak se brzo ocitá v červených číslech. Z mínusu mu pomůže až světové přednáškové turné. Autor Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna však dostává ránu z jiné strany.

Umírá mu manželka, dvě dcery a blízký přítel.

Přišel jsem s Halleyovou kometou, ta se znova objeví příští rok, a tak předpokládám, že s ní zase odejdu,“ prohlásí osudem zkroušený Twain v roce 1809. Trefí se skoro přesně, protože umírá den po přiblížení komety k zemi!

Foto: wikimedia.commons Titulka (Francis Godolphin Osbourne Stuart / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Související články
Záhady a tajemství
Tajemný poklad krále Juby II.: Skrývá se starověké africké zlato v americké jeskyni?
Při procházce na svahu v ohybu nedaleko řeky Embarras náhle Russell E. Borrows spadne do jakési díry. Nečekaně objeví vchod do tajemné jeskyně. Oči za chvíli přivyknou přítmí a čemusi blýskavému. Spatří zlaté šperky i sarkofág a kamenné desky. Numidský a mauretánský král Juba I. (60–46 př. n. l.) spáchá sebevraždu poté, co je roku 46 […]
Záhady a tajemství
El Dorado: Skrývají hlubiny jezera Guatavita zlato Inků?
„Za horami a řekami, skryté v džunglích, leží království bohaté na smaragdy a zlato,“ popisuje stará indiánská pověst bohatou zemi. Zdejšího krále každý večer potřou vonným olejem a celé jeho tělo zasypou zlatým práškem, až se třpytí jako Slunce. Vyplouvá na lodi doprostřed jezera, kde obětuje bohům. Poutníci, přicházející k jezeru, vzdávají svému vládci hold a […]
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
reklama
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h