Skip to content

Pro vědecký experiment se hledají se ženy, které vydrží ležet šedesát dní v posteli

Splňuje podmínka šedesáti dní v posteli představu vaší ideální dovolené? Poté má pro vás skupina amerických vesmírných inženýrů lákavou nabídku. Pro svůj výzkum shánějí ženy, které vydrží strávit dva měsíce na lůžku. Po skončení experimentu si ženy navíc odnesou devatenáct tisíc dolarů.

Cílem výzkumu je nález metod, které by mohly ochránit tělo před efekty mikrogravitace. Výzkum začne letos na podzim a pro dobrovolníky jsou stále volná místa. Co má ale válení se v posteli společného se stavem beztíže? V lidském těle, které stráví dlouhý čas v posteli, dochází k posunu některých tělních tekutin směrem k hlavě. A podobný fenomén zažívají právě astronauti v místech, kde není gravitace.

Stav beztíže si vyzkoušel i vědec Stephen Hawking.

Pozorováním skupiny lidí, kteří proleží dva měsíce na lůžku, na kterém bude jejich hlava o něco málo níž, než zbytek těla, mohou vědci pochopit procesy, které v těle za takové situace probíhají a najít způsoby, jak jim čelit. Ženy, které se chtějí přihlásit musí být odhodlané nekuřačky v dobrém zdravotním stavu, mezi čtyřiadvaceti a pětapadesáti lety.

Celý experiment potrvá dohromady 89 dní. Prvních patnáct se budou účastnice seznamovat s prostředím a aklimatizovat se na výraznou změnu, kterou začátek experimentu přinese. Poté budou šedesát dní v posteli a nakonec budu absolvovat dalších čtrnáct dní, během kterých si budou moci odpočinout před návratem do běžného života.

V průběhu šedesáti dní se prý výzkumníci pokusí účastníkům experimentu zajistit rozptýlení v podobě zábavních aktivit nebo sladkostí a palačinek.

Foto: commons.wikimedia.org, archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …