Domů     Závislost na tabáku je podobná závislosti na heroinu! Jak ji přemoci?
Závislost na tabáku je podobná závislosti na heroinu! Jak ji přemoci?
29.5.2019

Lidé v kouření nejčastěji vidí jen ošklivý zlozvyk. Závislost na nikotinu je však ve skutečnosti vážná nemoc, kterou není snadné překonat. Proč je tak těžké přestat kouřit? Co vyzkoušet, aby cesta ze závislosti byla co nejjednodušší.

Boj se závislostí: Proč je tak těžké přestat?

Řekněme, že jste se rozhodli po letech skoncovat s kouřením. Počítáte s tím, že vám cigareta bude chybět, ale síla abstinenčních příznaků vás zaskočí.

Už několik hodin po poslední cigaretě se dostaví úzkost, nervozita, chuť k přejídání a hlavně dost mizerná nálada. Zkoušíte to aspoň zaspat, ale místo toho zjistíte, že najednou usnout nějak nejde.

Míra závislosti je sice u kuřáků individuální, nicméně statistiky říkají, že 98 procent těch, co se sami pokusili přestat, se do roka k cigaretám vrátí. Proč?

Nikotin působí na mozek už 7 vteřin potom, co vdechneme kouř.
Nikotin působí na mozek už 7 vteřin potom, co vdechneme kouř.

Rychlý sluha, silný nepřítel

Podle odborníků se dá závislost na nikotinu srovnat se závislostí na heroinu. Cigarety nám sice ničí tělo daleko pomaleji, než tvrdé drogy, za to jsou zákeřnější. Nikotin působí na mozek s překvapující rychlostí.

Do 7 vteřin od okamžiku, kdy vdechnete kouř, začne vyvolávat změny v mozkových centrech. Tak rychle to nedokážou ani tvrdé drogy. A právě bleskový nástup účinku je jedním z důvodů, proč je závislost na nikotinu tak silná.

Chvíle štěstí za zdraví

V těle zůstává nikotin jen relativně krátkou chvíli, zhruba za šest hodin po vykouření cigarety vyprchá.

Dokud je nikotin ještě v organismu, způsobuje drážděním receptorů v mozku zrychlení dýchání i srdečního tepu a vyplavování hormonů adrenalinu a dopaminu, jemuž se přezdívá hormon štěstí.

Právě těmto hormonům vděčí kuřáci za to, že se pak cítí klidnější a zlepší se jim nálada. Nicméně za to platí svým zdravím a životem se závislostí.

Ničivá spirála

Postupem času však kuřákův mozek vyžaduje stále větší stimulaci nikotinem a jeho přirozená energie i emocionální ladění se snižuje. Čím déle kouříte, tím víc nikotinu potřebujete, abyste se cítili dobře.

Pokud však odepřete tělu jeho dávku drogy, začne se bránit. Dostaví se bolesti hlavy, deprese, úzkosti, záchvaty vzteku nebo problémy se spánkem, které přetrvávají, dokud tělo fyzickou závislost nepřekoná. Obvykle se uvádí, že to trvá tři týdny.

Daleko déle se nás však drží závislost psychická, která nás ponouká k tomu si zapálit, i když už cigaretu fyzicky nepotřebujeme.

Lilek místo cigarety

Věděli jste, že některá zelenina obsahuje nikotin podobně jako cigarety? Místo drahých žvýkaček a tablet si tak při svém odvykání můžete zkusit dát zeleninový salát. Nejvíce nikotinu podle výzkumů Michiganské univerzity obsahuje lilek, až 0,1 mg na jedno kilo.

Obdobně jsou na tom také rajčata, brambory, nebo třeba květák. Není ho však mnoho. Jen pro představu, abyste do těla dostali stejnou dávku nikotinu, jako má jedna cigareta, museli byste sníst 9 kg lilku.

Nejvíce nikotinu v zelenině obsahuje lilek.
Nejvíce nikotinu v zelenině obsahuje lilek.

Zázračný zlatý déšť

Mnoho přírodních jedů se v malých dávkách používá jako účinný lék. Při odvykání kouření by pak mohl být zázračným pomocníkem preparát ze semen oblíbeného okrasného keře, kterému se u nás říká zlatý déšť.

Obsahuje totiž jedovatou látku cytistin, která dokáže v našem těle blokovat účinky nikotinu. Léky z této rostliny se vyrábějí například v Bulharsku, dál na západ ale nejsou vůbec známé. Jejich výhodou je hlavně nízká cena oproti jiným přípravkům.

Upravte si mozkové vlny

Představte si, že si jen na půl hodinky pohodlně sednete s elektrodami na rukou a hlavě. Nic zvláštního necítíte, ale abstinenční příznaky a chuť na cigaretu zmizí.

Metoda takzvané biorezonance pracuje s elektromagnetickým vlněním, které má upravit závislostí narušené signály v lidském těle a zablokovat projevy nedostatku nikotinu. Firmy, které terapii provozují, tvrdí, že má až 80 procentní úspěšnost. Její účinky ale nejsou lékařsky prokázány.

Biorezonance má mít až 80 procentní úspěšnost.
Biorezonance má mít až 80 procentní úspěšnost.

Nekuřákem díky hypnóze

Jestli vám proti kouření nic nezabírá, můžete zkusit hypnózu, ve které vám terapeut vsugeruje, že cigarety jsou nechutné a vůbec je nepotřebujete. Většina lidí si pak opravdu den, dva nemá potřebu zapálit.

Pokud ale kuřák nechce přestat, po dvou až třech dnech se účinky vytratí. Je tedy třeba zapojit i vaši vůli a také jednotlivá sezení absolvovat několikrát po sobě. Pokud na vás hypnóza zabere, zjednoduší vám první fázi odvykání, která bývá nejnepříjemnější.

Akupunktura pomocí laseru

Tato nová technika kombinuje psychoterapii a tradiční čínskou akupunkturu, při níž se léčí pomocí tlaku či vpichu do různých míst lidského těla. Tady se ale žádných jehliček bát nemusíte.

K aktivaci akupunkturních bodů se totiž používá naprosto bezbolestného laserového paprsku. Podle terapeutů dokáží při proceduře pacienti i usnout. I zde je ale nutné, abyste zapojili svou vůli a přesvědčení, že se chcete cigaret zbavit. Laserová terapie vám to má jen usnadnit.

V odvykací proceduře je zapotřebí pevná vůle.
V odvykací proceduře je zapotřebí pevná vůle.

10 důvodů proč přestat kouřit:

1. Ušetříte – Kuřák, který spotřebuje 20 cigaret denně, investuje při současných cenách ročně do cigaret okolo 30 000 korun, to je 2 500 měsíčně. To už je citelná částka.

2. Budete zdravější – Kouření způsobuje infarkt, rakovinu nebo neplodnost. Už za rok bez cigaret je ale riziko úmrtí na následky kouření o polovinu nižší.

3. Zkrásníte – Ne sice hned, ale časem je rozdíl opravdu vidět. Kouření ničí pleť i nehty a urychluje projevy stárnutí. Aspoň trochu omládnout by bral přece každý.

4. Pochutnáte si – Je dokázáno, že kuřáci vnímají chuťové vjemy hůř než nekuřáci. Uvidíte, že bez cigaret pro vás bude jídlo úplně novým zážitkem.

5. Vrátí se vůně – Čich není jen o tom, jestli nám něco voní. Důležitou roli hraje také v ukládání vzpomínek do paměti, takže je dobré mít nos v pořádku.

6. Získáte svobodu – Už nebudete muset řešit kdy nebo kde si můžete zapálit. Ani se ptát na návštěvách jestli se u nich v bytě kouří či shánět v noci krabičku na benzince.

7. Budete ohleduplní – Nekuřáci jsou ve společnosti kuřáků vystaveni stejným zdravotním rizikům. V Česku zemře až 120 lidí ročně na následky pasivního kouření.

8. Získáte čas – Kuřák se obvykle dožívá o 10 let nižšího věku než nekuřák. Navíc kuřák přes den stráví vykouřením krabičky zhruba dvě hodiny času.

9. Lepší sex – Jakmile přestanete kouřit, zlepší se váš krevní oběh a tudíž i citlivost a funkce pohlavních orgánů. Platí to pro ženy i pro muže.

10. Silnější dech – Lidem, kteří se dokázali vzdát kouření, se mnohem snáze dýchá, méně kašlou a jejich kapacita plic se už během 9 měsíců zvětší o 10 procent.

Jak cigarety likvidují tělo?

Plíce – Orgán, který kouř zasahuje snad nejvíce. Omezuje jejich kapacitu a vyvolává bujení rakovinových buněk.

Srdce – Kouření cigaret výrazně urychluje kornatění tepen, což má za následek vyšší riziko infarktu či mozkové mrtvice.

Kůže – Narušení cév v kůži urychluje projevy stárnutí a snižuje pružnost kůže. Tvoří se více vrásek a pleť dostává našedlou barvu.

Žaludek – Kuřáci kvůli své závislosti daleko častěji trpí na výskyt žaludečních vředů a také záněty dvanáctníku.

Pohlavní orgány – U mužů způsobuje tabákový kouř poruchy potence, u žen pak menstruační problémy a neplodnost.

Oči – Kouření má vliv i na dřívější rozvoj šedého zákalu, který může vést až ke slepotě.

Uši – Kuřáci jsou také dříve a častěji postihováni stařeckou hluchotou.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Na Střeleckém ostrově se volila nová Miss Tourism World Czech Republic 2024!
Dne 27. června 2024 se konala v módním průmyslu očekávaná akce roku. Několik módních přehlídek spojených s finále soutěže Miss Tourism World 2024. Tato prestižní událost se uskutečnila v nádherném prostředí historického města Prahy – na Střeleckém ostrově. A přilákala hosty z různých koutů světa. To vše pod záštitou vlajkové lodi vydavatelství RF-HOBBY, čtrnáctideníku Epocha. […]
Zajímavosti
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Zajímavosti
Vlasy v číslech: Naše kštice unese 2 slony!
Někdo je pěstuje, někdo je stříhá, v každém případě ale pořád rostou… Kam až by dorostly? Kdo má nejdelší a kdo jich má nejvíce? A jakými zajímavými vlastnosti se naši vlasy chlubí? 100 000 Tolik vlasů průměrně zdobí naše hlavy. Nejštědřejší byla příroda k blonďákům, kteří jich mají na hlavě okolo 150 000, naopak a […]
Zajímavosti
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
reklama
zajímavosti
Se zbraní jistě a bezpečně
V dnešní době roste agrese na veřejnosti, ať už se bavíme o školách, nemocnicích, či dalších veřejných místech. Lidé čím dál častěji uvažují o pořízení zbrojního průkazu. Získat zbrojní pas ale nelze ze dne na den. Žádá si to znalost příslušných zákonů, trénink na střelnici, a hlavně složení střeleckých zkoušek. Je celkem pět skupin zbrojního […]
Člověk je stonásobně častější žhář než příroda
Požáry jsou jedním z největších nebezpečí, kterým lidstvo čelí, a to od nepaměti. Už ze stínů starověku vystupují plameny a kouř, které v roce 48 p. n. l. změnily v popel 600 000 papyrových svitků nenahraditelné moudrosti a historie v útrobách shořelé Alexandrijské knihovny. Vládcové s puncem tyrana se však nikdy nepoučí. A lid je nucen prožívat hrůzu ohnivého pekla […]
Z dějin vesmírného závodu: Proč nikdo nestál o obyčejnou tužku?
Tuto notoricky známou anekdotu slyšel už někdy každý: Američané měli v 60. letech utratit miliony dolarů za vývoj pera schopného psát ve vesmíru, zatímco Sověti použili tužku. Vesmírné pero skutečně existuje a větší částka na jeho vývoj opravdu padla. Konkrétně jeden milion dolarů do něj ale investoval soukromý výrobce – o obyčejnou tužku totiž nestáli Američané, […]
Mikroskopické částice ve vzduchu: Sní člověk skutečně platební kartu týdně?
Ekvivalent jedné platební karty, neboli pět gramů mikroplastických částic – tolik má podle opakovaně se objevujícího tvrzení člověk požít, případně vdechnout, každý týden. Jak se ale ukazuje, skutečnost je opět trochu zašmodrchanější. Zjistit, s čím se musejí vypořádat plíce průměrného Dána, si v roce 2019 dali za cíl výzkumníci z této skandinávské země. V rámci experimentu, publikovaného v časopise Nature, […]
věda a technika
Jak se měří inteligence: Dá se spočítat genialita?
Inteligence je základem pro myšlení, učení i přizpůsobivost a určuje, jak jsme v tomto ohledu výkonní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že něco takového je obtížně měřitelné, lidstvo se o to už nějakou dobu se střídavými úspěchy pokouší. V druhé polovině 19. století psychologové věřili, že existuje přímá souvislost mezi velikostí lebky a inteligencí. To zpopularizovalo kraniometrii, […]
Biospehere 2: Lidský skleník skončí fiaskem!
Slunce pomalu prostupuje skleněnými tabulkami. Výzkumníci jako každé ráno vstanou a zkontrolují hodnoty, jenže dnes je něco jinak. Prostorem zazní hlas jejich šéfa, poté jsou konečně volní. Po dvou letech vyjdou na čerstvý vzduch! Uprostřed arizonské pouště stojí několik futuristicky vyhlížejících staveb, které by se hodily do filmu z daleké budoucnosti. Jde však o pomník nepovedeného […]
Strom života chrání naše zdraví
Jak se účinně bránit před všudypřítomnými civilizačními chorobami? Například synergií adaptogenních bylin, která je základem regeneračních doplňků stravy, nazvaných Strom života. Ty vznikly podle receptů renomovaného léčitele Bohuslava Větrovského. Strom života vychází ze čtyř základních duchovních směrů a principů. „Při sestavování vzorců bylin jsme se rozhodli, že budeme vycházet ze čtyř směrů vnímání přírody,“ vysvětluje […]
Mobilní telefon není jen zdroj zábavy, ale i užitečný pomocník
Mobilní telefon se stal nejpoužívanějším nástrojem, který bereme do rukou. Předstihl nejen nůž, kapesní zrcátko nebo příbor, ale také tužku a cigaretu. Vedle zábavy a prokrastinování při sledování sociálních sítí se však může stát i užitečným pomocníkem a bezpečnostním nástrojem. Chytrý mobilní telefon je počítačem, který se nám vejde do dlaně. Pro jeho zabezpečení tak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující