Mladý anglický princ Albert Edward se nejistě rozhlíží v přítmí budoáru. „Co když selžu?“, honí se mu hlavou. Věci, které má dělat se ženou, zatím zná jenom z lechtivých historek.
Teď už ale všechno bere do rukou zkušená kněžka lásky, která nesmí dopustit, aby se budoucí král cítil trapně.
V irském Dublinu to ve 2. polovině 19. století vře. Druhé největší město Británie se rozrůstá raketovým tempem. Stahují se sem obyvatelé z různých koutů země, což s sebou nese i příchod pochybných živlů.
Bují tu prostituce a návštěvy hnízd neřesti se stanou populární hlavně mezi vojáky.
Do domu s červenou lucernou v Monto, části ohraničené ulicemi Talbot Street, Amiens Street, Gardiner Street a Gloucester Street (dnešní Sean McDermott Street), název vznikl od Montgomery Street (dnešní Foley Street) zavítá dokonce i budoucí panovník…
Pohostinnost i pro panovníka
Trojice opilých vojáků z dublinských Collins Barracks (kasárna) táhne roku 1860 Montgomeryho ulicí. Stmívá se a rozveselení chlapíci hledají další rozptýlení pro blížící se noc.
Vzápětí unavení muži v uniformě minou vchod do jednoho z domů s červenými lucernami. Všem se už notně plete jazyk i nohy. „Pojďme chlapci, škyt, ještě jsme si pořádně neužili, škyt,“ táhne jeden z nich své kumpány ke dveřím.
Neprotestují a nechají se vtáhnout dovnitř. Za chvíli už si vybírají mezi kyprými vnadami zdejších žen. Pohostinnosti zdejších nevěstinců neodolá ani sám budoucí anglický král Edward VII. (1841–1910).
Právě tady ještě jako svobodný princ Albert Edward přichází o panictví a absolvuje první školení v intimním životě.
Razie sebere 120 lidí
Dublinské bordely jsou ovšem trnem v oku katolíkům. V letech 1923–1925 vede Ir Frank Duff (1889 – 1980), pracovník náboženské organizace Mariánská legie, misi, která se je snaží zničit. Pro svůj plán získává i pomoc dublinské policie.
„Zatýkám Vás. Půjdete s námi,“ ozve se rázný hlas policejního komisaře. Dáma v elegantních šatech se marně brání, stejně skončí v cele. Policejní generál William Murphy právě zatkl jednu dublinskou bordelmamá.
Bude se zpovídat z toho, že dohazovala lehké ženy do zdejšího nevěstince. Velká policejní razie, která v dublinském Montu probíhá 12. března 1925, skončí zatčením 120 lidí a uzavřením všech bordelů.
Radnice hříchy trpět nebude
Davy přísně vychovaných katolických dívek z Mariánské legie se pak hrnou ulicemi. Na dveře někdejších proslulých doupat neřesti vítězoslavně vylepují svaté obrázky.
Z Montgomery Street, ulice s nejhorší pověstí v Dublinu, se jako mávnutím proutku stává cudná Cathedral Street.
Už předtím ale pověst kdysi slavné čtvrti upadá. Způsobuje to hlavně stahování vojáků po uzavření Anglo-irské smlouvy v prosinci roku 1921. „Není divu, že britská armáda odcházela z Irska nerada, když si obsadila tak úžasné místo.
Jsou to nejstarší kasárna v Evropě,“ píše současný irský autor cestopisů Fionn Davenport. Nevěstincům nenávratně mizí jejich pravidelní zákazníci.
Po vzniku samostatného irského státu 6. prosince 1922 se tady navíc na radnici dostávají k moci ultrakatolíci, kteří žádné smilstvo trpět nehodlají.