Vědci z americké Harvardovy univerzity zveřejnili teorii, podle které byl Měsíc v minulosti součástí Země, ale po gigantické kolizi s dalším vesmírným tělesem o velikosti Marsu se od mateřské planety oddělil.
V době před vytvořením Měsíce rotovala Země podle vědců rychleji než nyní, den trval jen 2-3 hodiny.
„Díky takovéto rychlosti otáčení planety by se po nárazu mohlo ze Země uvolnit dostatečné množství materiálu pro utvoření Měsíce,“ tvrdí Sarah Stewartová a Matija Ćuk z Harvardovy univerzity.
Otáčení Země se po vzniku Měsíce díky vzájemnému gravitačnímu ovlivňování zpomalilo na současný stav, tedy na necelých 24 hodin.
Když Země pohltila Theiu…
Jak celá srážka probíhala? Theia se před 4 500 000 000 let k Prazemi nejprve přiblížila ze strany.
Srážka pod velice ostrým úhlem rozžhavila horniny obou těles v místě střetu na teplotu přes 10 000 °C. Zpomalený zbytek planety Theia se ale už z gravitační síly Země nevyprostil. Zabořil se do její kůry a tím zanikl.
Kolem Země se z trosek tohoto nárazu vytvořil obrovský prstenec rozžhaveného materiálu, z něhož v průběhu několika tisíc let vznikl Měsíc.
Poslední dílek skládačky
Také nová německá studie tuto teorii podpořila. Tým vědců v čele Danielem Herwartzem z univerzity v Göttingenu analyzoval chemické složení měsíční horniny. Herwartz použil na rozdíl od předchozích badatelů citlivější metodu rozboru.
Ta poprvé v historii ukázala, že se výskyt některých klíčových izotopů prvků na Zemi a Měsíci liší. Rozdíl činí pouhých 12 částí na 1 000 000, ale přesto nahrává teorii nárazu. „Mimo jiné nám to poskytuje představu o geochemii planety Theia.
Je to jasný důkaz pro všechny, kteří tvrdili, že ke kolizi nedošlo,“ prohlásil Herwartz.
Teorie o vzniku Měsíce
1. Teorie odtržení: předpokládá, že Měsíc byl nejprve součástí Země. Nakonec se ale vlivem odstředivé síly odtrhl a stal se přirozenou družicí Země. Důkazem má být dnešní oceánské dno jako „jizva“ po tomto oddělení. Rychlost rotace Země by ale musela být mimořádně vysoká.
2. Teorie společné akreace: tvrdí, že Země i Měsíc vznikaly ve stejnou dobu z tzv. akreačního disku a pak se Měsíc oddělil. (Akreace znamená zvětšování tělesa přirůstáním nových částic).
Sklon měsíční dráhy a nedostatek železa na Měsíci však tomuto konceptu neodpovídají.3. Teorie zachycení: počítá s tím, že Měsíc vznikl mimo naší oběžnou dráhu a až daleko později byl zachycen gravitací Země.
Takovou sílu ale naše planeta podle názoru většiny vědců nemá, přitažení tělesa o velikosti Měsíce by dokázal spíše Jupiter nebo Saturn.
4. Teorie velkého nárazu: Už v polovině 70. let 20. století, přišli vědci s převratnou myšlenkou, že Měsíc vznikl při gigantickém střetu předchůdce naší planety s tělesem o velikosti Marsu.
Z vyvrženého materiálu pak vznikl Měsíc. Tento scénář se zdál být dlouhou dobu velice málo pravděpodobný, dnes se ukazuje, že nejlépe vysvětluje většinu současných vlastností Měsíce. Potvrzují jej i výše uvedené závěry vědců z Harvardu a Göttingenu.