Proč nacisté prohráli druhou světovou válku? S novou teorií přichází britský historik James Holland. Tank Tiger považují vojenští odborníci za vynikající zbraň z německého zbrojního parku.
V pancéřování a palebné síle s přehledem ve své době trumfl srovnatelné nepřátelské stroje a měl být esem německého zbrojení. Britský historik Holland ho ale navzdory tomu nepovažuje za žádnou velkou výhodu.
Ačkoli Němci vyrobili téměř 1400 těchto strojů, více než polovina z nich podle něj měla mechanické závady, které bohužel výrazně omezovaly jejich funkčnost.
Nespolehlivý stroj
Ze zbraně, které měla pomoci rozhodnout válku ve prospěch třetí říše se tak naopak stávala časovaná puma, která způsobovala obrovské množství problémů.
„Tiger byl neuvěřitelně složitý, z mechanického hlediska nespolehlivý, bylo ho velmi těžké udržet v boji a byl použitelný pouze na krátké vzdálenosti,“ říká Holland.
A je dokonce přesvědčen o tom, že právě tohle byla klíčová okolnost, která Němcům prohrála válku.
Trápil je nedostatek materiálu
Holland dodává zároveň, že dalším německým problémem byl nedostatek materiálu. „Útok na Sovětský svaz byl jen zoufalou snahou získat ropu, potraviny a ocel, kterou potřebovali,“ uvádí. Právě neúspěch pak stál za zlomem ve vývoji války.
Kdyby prý měli nacisté dost potřebného materiálu už na počátku konfliktu, zvládli by zničit své nepřátele hned v první fázi války a vyhráli by ji.