Ležatá osmička je jasný symbol nekonečna. Rozhodne to tak již britský matematik John Wallis (1616-1703), který se prý mohl inspirovat symbolem omega, posledním písmenem řecké abecedy.
Ve starověkých kulturách však stejný znak znázorňuje spojení mezi mužem a ženou. A v hinduismu či budhismu zastupuje reinkarnaci…
V některých symbolech je zkrátka trochu zmatek! Připomeňme si ty, které spojuje zajímavý příběh.
Květiny zachrání krále před porážkou!
symbol: LILIE
stáří: 1500 let
První francký král Chlodvík I. (465–511) a jeho armáda mají namále! Nepřátelé je zahnali do hlubokých bažin a zdá se, že odtud není úniku. Naštěstí se všimnou v jednom místě vykukujících žlutých kosatců. Ty přeci rostou v mělké vodě, tímto směrem jistě budou moc jít dál.
V bitvě proti Vizigótům, která se odehraje v roce 507 u vesnice Vouillé, Chlodvík nakonec vítězí a o další kus tak posune území Francké říše. A květ kosatce, který s v jazyce starých Franků řekne „lissbloem“, se rozhodne přijmout za svůj symbol!
Časem se však lidem zdá, že onen kosatec na znacích či obrazech je spíše lilií. A slovo „lisbloem“ se tedy postupně zkomolí na francouzské „fleur de lis“ (lilie).
Od anděla ke skautům
Ve 12. století, za vlády Ludvíka VI. (1081–1137), se lilie stává hlavním znakem francouzských králů. A celý příběh, kde se vzala, již má mnoho variant.
Podle jedné se tehdy během bitvy Chlodvíkovi záhadně objeví na štítu obrázky zlatých lilií. Jiná vypráví o anděli, který ke králi sestoupí a pomaže ho vodou z nádobky ve tvaru tohoto květu.
V každém případě se lilie časem dostane do znaků mnoha francouzských měst a zavítá i do Kanady.
A její popularita tím nekončí, ve 20. století se téměř stejná stane symbolem skautských organizací po celém světě! Tři okvětní lístky mají představovat tři části skautského slibu (povinnost k Bohu, k sobě a ke druhým).
Jinou inspirací může být zobrazení lilie na větrné růžici ve starých mapách, kde ukazuje na sever.
Pozor, piráti!
symbol: JOLLY ROGER
stáří: 300 let
Pirátská loď se k vám bude blížit tiše a nenápadně. Až ve chvíli, kdy nebude možnost úniku, vztyčí vlajku s lebkou a zkříženými hnáty! Co znamená? „Vzdejte se!“
Podobných vlajek v průběhu historie mají piráti mnoho. Někdy jsou na nich obrázky krvácejících srdcí, někdy meče, jindy různé kosti. Jednu věc však mají společnou – říká se jim Jolly Roger!
Podle jednoho z výkladů to může být od jména Roger označujícího ďábla. Dle jiného podhledu jde o zkomoleninu francouzského spojení „joli rouge“ (pěkně červená). Buď proto, že dříve měla pirátská vlajka právě tuto barvu, anebo že jde o jakési varování.
Pokud se po vztyčení vlajky s Jolly Rogerem nepřítel nevzdá, piráti vytasí červenou vlajku a je zle!
První vlajku s Jolly Rogerem na černém pozadí použije bretaňský pirát Emmanuel Wynne okolo roku 1700. Jsou na ní i přesýpaní hodiny, značící velmi krátký čas, který má přepadený na rozhodnutí!
Nejčastější se ale nakonec stane samotná lebka nad překříženými kostmi, kterou poprvé děsí Edward England mezi lety 1717 až 1720 při brázdění vod v Karibiku.
Podobným symbolem je i Totenkopf, na něm je však lebka umístěná před kostmi, nikoliv nad nimi. Používá se jako vojenská insignie, již od dob pruského krále Fridrich II. Velikého (1712–1786).
Od roku 1933 se ale usadí především na uniformách členů německé organizace SS-Totenkopfverbände (Jednotky umrlčí lebky), dozorců nacistických koncentračních táborů.
Praporky v kruhu
SYMBOL MÍRU
stáří: 66 let
Na Velký pátek, 4. dubna 1958, v Londýně prší. Neodradí to však tisíce demonstrantů mačkajících se na Trafalgarského náměstí, kteří mají namířeno až do 80 km vzdáleného Jaderného výzkumného centra v Aldermastonu!
Zuřivě při tom mávají kulatými cedulemi se znakem, který nikdo nezná. Co znamená to obrácené ypsilon či podivná muří noha? Jde o zbrusu nový symbol britské Kampaně za jaderné odzbrojení!
Když je jeho návrhem pověřen umělec a designér Gerald Holtom (1914–1985), nejprve chce použít křesťanský kříž. Nakonec mu ale vadí jeho spojení s křížovými výpravami. Chce to něco originálnějšího!
Jaderné odzbrojení se anglicky řekne „nuclear disarmament“, proto Holtoma napadne vzít z těchto dvou slov počáteční písmena a zapsat je v praporkové abecedě.
„N“ zastupuje postava držící obě vlajky šikmo dolů, u „D“ směřuje jedna vlajka nahoru a druhá přímo k zemi. Oboje tedy propojí a vloží do kruhu, znázorňujícího zeměkouli!
Chtějí ho všichni!
„Tohle nemůže udělat díru do světa,“ ozývají se kritici s tím, žeznak na první pohled nic nepřipomíná a praporková abeceda nenípro lidi atraktivní. Jenže obrázek je tak jednoduchý, že si ho všichni zapamatují!
A protože ho autor záměrně neopatří žádnou ochranou, protijadernou kampaní to zdaleka nekončí.
Symbol si vypůjčí nejen hnutí hippies, když protestuje proti válce ve Vietnamu, ale také odpůrci politiky apartheidu v Jihoafrické republice, demonstranti proti americké invazi do Iráku, ekologičtí aktivisté či bojovníci za práva homosexuálů.
V roce 1970 ho sice článek v časopisu American Opinion přirovná ke zlomenému obrácenému kříži značícímu ďábla či runě smrti, kterou v roce 1942 zneužili němečtí nacisté, ale i tyto pokusy jsou marné.
Z protijaderného vzkazu se definitivně stává všeobecné poselství míru!