„Wikipedie nebude dokončena nikdy. Pokrok lidstva totiž postupuje každým dnem, takže směrem vpřed encyklopedii nelze uzavřít. Ale zpátky po časové ose se jednou dostaneme do stavu popsání všeho nabytého poznání.“
O tom je pevně přesvědčen hlavní zakladatel nejznámější světové encyklopedie, americký internetový podnikatel Jimmy Wales (*1966).
Její příběh se začne psát před 16 lety, 15. ledna 2001. Wales ani jeho spolupracovníci z encyklopedie ale nikdy neměli ani dolar.
Ačkoli Wikipedie patří mezi nejnavštěvovanější internetové stránky na světě, je to čistě neziskový projekt a Wales je hrdý na to, že její provozovatelé reklamu zásadně ignorují:„Wikipedie je chrám mysli. A v chrámu má být klid. Žádné billboardy.“
Rychle, rychle!
Veškerá technologie, která je zapotřebí pro vytvoření Wikipedie, existuje už šest let předtím, než je založena. Webservery, prohlížeče, databáze, dokonce i koncept Wiki, tedy stránek, které můžete editovat, je už vytvořen.
Její zárodek spadá do roku 1995, kdy americký programátor Ward Cunningham (*1949) založí webové stránky s názvem WikiWikiWeb.
Je to havajské slovo, které znamená „rychlý“ a symbolizuje fakt, že na těchto webových stránkách může jejich návštěvník cokoliv rychle opravit. Od té doby se podobných systémů označovaných Wiki objeví celá řada.
Hello, World!
Wikipedie vzniká jako doplňkový projekt encyklopedie Nupedia. Do té mohli přispívat jen odborníci a dnes už neexistuje. Zakladateli obou projektů jsou Jimmy Wales, kterému se přezdívá Jimbo, a filozof a informatik Larry Sanger (*1968).
„Pamatuji si na ten první den. Kliknul jsem na odkaz editovat a napsal Hello World,“ vzpomíná Wales, jak s nadšením začínal. Ale Larry Sanger Wikipedii brzy opustí. Nelíbí se mu, že je zaměřena na to, aby sem psali amatéři, a odrazuje tak odborníky.
Pět let po Wikipedii proto založí vlastní projekt Citizendium, který láká k příspěvkům specialisty z různých oborů.
Cebuánština mezi elitou
Wales už v roce 2003 zakládá neziskovou nadaci Wikimedia Foundation, na kterou převede autorská a vlastnická práva Wikipedie a jejích sesterských projektů, které postupně vznikají. Popularita Wikipedie dotované z nadace úžasně rychle roste.
Zatímco v květnu 2005 obsahuje 1,5 milionu článků, v dubnu 2008 přesáhne magickou hranici 10 milionů. A v polovině loňského roku už je to skoro 40 milionů! V současné době má 295 jazykových verzí, z nichž 13 obsahuje přes milion článků.
Podle jejich počtu vede angličtina (přes 5,3 milionu), švédština a hned za ní kupodivu cebuánština, což je jeden z jazyků na Filipínách.
Zastánce šifer
Pět verzí má přes půl milionu článků, z nichž vede portugalština. Česká verze je spuštěna 3. května 2002 a ke konci roku 2016 má přes 368 000 článků jako 26. v pořadí. Slovenská Wikipedie má ve stejné době přes 209 000 článků.
Wales už dnes pro Wikipedii nepracuje, ale bedlivě ji sleduje a je čestným předsedou nadace Wikimedia Foundation, která stále zajišťuje její financování. A čeho se obává ohledně svého „dítěte“ do budoucna? „To, co děláte na Wikipedi, je soukromá informace.
Není určena pro inzerentynebo vlády. Jsem velkým zastáncem toho, abychom měli co nejrychleji téměř vše zašifrováno,“ prohlašuje.