Skip to content
reklama

Příběh sněhové vločky: Ledový šperk vrtá hlavou géniům vědy!

Snášejí se dolů z oblaků jako malé ledové klenoty mocné paní Zimy. Chvíli tančí nad krajinou a pak neomylně zamíří za náš krk, věnují mu studený polibek a zmizí v nenávratu. Mají mnoho různých tváří, kterými v minulosti uchvátily nejednoho velikána vědy.

Sněhové vločky patří k zimě stejně neodmyslitelně jako snášející se listí k podzimu. Než skončí za límcem kabátu či na studené zemi, urazí dlouhou cestu, která jí s pomocí několika fyzikálních faktorů vtiskne konečnou podobu.

Vzhůru k zemi

Vše začíná ledovými krystalky, základním stavebním materiálem vloček. Ty vznikají ve vysokých stupních atmosféry, několik kilometrů nad zemí, v teplotách pod bodem mrazu, postupným ochlazováním a srážením stoupající páry.

To by však samo o sobě nestačilo. Stejně jako perlorodka potřebuje uvízlý kamínek či zrnko písku, které postupně obalí perletí, nevznikne vločka bez mikroskopického zrnka prachu či pylu, kolem kterého se může vodní pára srážet a krystalizovat.

Tehdy dostává vločka svůj základní šestiúhelníkový tvar – molekuly vody nabízejí šest směrů, kterými se mohou rozrůstat. Prvotní velikost ledových krystalků se pohybuje mezi 10 až 12 mikrometry. Jsou ale neustále v pohybu, vzájemně do sebe narážejí, shlukují se a spojují, čímž narůstají jednotlivá ramena (spadlé vločky běžně dosahují velikosti 2 až 5 milimetrů).

Na začátku všeho je stoupající, postupně se ochlazující srážející se pára, ze které vznikají ledové krystalky. Foto: pxfuel

Kdo vyrobí sněžnou krajku?

Jakmile jsou vločky těžké tak, že je vzdušné proudy nejsou schopny v oblaku udržet, začne sněžit. Vločky se začínají snášet k zemi. Cestou do sebe opět narážejí, spojují se a vzájemně se ničí. Mimo to však také neustále zdokonalují svou fazonu.

Tu určují například okolnosti, za kterých se utváří – výška oblaku a teplota v něm. Do konečného tvaru a velikosti je pak vykreslí podmínky, za kterých se snášejí k zemi. Sušší vzduch je ideálním architektem plochých tvarů, vyšší vlhkost zase vločce přidává na objemu a jako zručný malíř ji vyzdobí vzory připomínajícími sněžné krajky.

Někdy s foukajícím větrem tancují ve spirále a jejich cesta se tak stává delší a pomalejší. Zato jsou pak větší, protože mají víc času se shlukovat. Tvar a velikost pak určí, jaká rychlost bude na tachometru v okamžiku jejich jízdy k zemi.

Ta může být různá – od dvou až po patnáct kilometrů za hodinu. Ty největší sněhové vločky dopadají k zemi při minus jednom stupni Celsia.

Pražské vločky

Prvním, kdo si s perem v ruce nad vločkami začne lámat hlavu, je německý matematik, astrolog a astronom Johannes Kepler (1571–1630), který v roce 1611 vydá spisek nazvaný O šestiboké sněhové vločce (De nive sextangula). Jelikož v letech 1600–1612 působí v Praze na dvoře Rudolfa II. (1552–1612), je dost možné, že vločky, které se staly předmětem jeho zkoumání, pocházejí právě z domácí metropole. Kepler strukturu uspořádání ledových krystalků přirovnává k buňkám v plástvi či semínkům v granátovém jablku.

Odpověď na otázku, proč tomu je, ale nenajde. Jeho kolega, francouzský filozof, matematik a přírodovědec René Descartes (1596–1650), stráví v únoru roku 1635 několik dnů v Amsterodamu, kde se prodírá bílou peřinou.

Má štěstí, při svém pozorování spatří i vzácné hranolky, zakončené šestilistými růžicemi – tvar, se kterým se i zkušení pozorovatelé setkají jednou či dvakrát v životě.

Žádný člověk by nedokázal odvést tak přesnou práci…

Nejvíce mě udivilo, když jsem si mezi vločkami, jež padaly ke konci, povšiml několika takových, jež měly po obvodu šest zoubků, jako by to bylo kolečko vyrobené hodinářem… Nazítří ráno jsem spatřil malé ledové šupinky, velmi tenké, vyhlazené, průsvitné, a přitom vytvarované do dokonalého šestiúhelníku; žádný člověk by nedokázal odvést tak přesnou práci,“ sdílí pak s veřejností své dojmy v knižně vydaném podrobném popisu morfologie sněhových vloček.

První detailní snímek sněhové vločky vznikne před 130 lety. V roce 1885 ho pořídí mladý fotograf z Vermontu Wilson „Vločka“ Bentley (1865–1931).

blank
Na konci pak nádherná sněhová vločka nejrůznějších vzorů. Foto: unsplash

Maličké zázraky nekonečné krásy

Za svůj život jich zaznamená více než 5 000. Nazývá je poeticky „maličkými zázraky nekonečné krásy“. Každou vločku nejprve zachytí na dřevěnou černou tabulku, odkud ji přenese dřívkem na mikroskopické sklíčko.

Láska ke sněhu se mu však nakonec stane osudnou. Procházkou ve sněhové vánici před Vánoci roku 1931 si přivodí zápal plic, kterému den před Štědrým dnem podlehne. Nedožije se tak dalšího důležitého roku v příběhu sněhové vločky – tedy roku 1954, kdy Japonec Ukičiro Nakaya (1900–1962) vydává knihu Snow Crystals: Natural and Artificial.

Jaderný fyzik je první, kdo vytvoří sněhové vločky v laboratorních podmínkách. Vytvoří také první systematickou klasifikaci sněhových krystalů, ve které popisuje 41 různých typů.

blank
Alespoň jednu sněhovou vločku má na svém vánočním stromečku snad každý z nás. Foto: unsplash
Foto: Tit Foto: pxfuel Zdroj fotografií: pxfuel,unsplash
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Zastavil Jozue Slunce? Pomáhala mu vyspělá mimozemská rasa?
enigmaplus.cz

Zastavil Jozue Slunce?...

Desetitisíce židovských bojovníků visí svému...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha