Skip to content
reklama

Nakažlivá móda: Syfilis lidem nasadí paruky

Nemoci jsou věrným společníkem člověka už po celá tisíciletí. Aby lidé zakryli nebo naopak zdůraznili jejich symptomy, udávají nové trendy, které způsobí módní revoluci. Bez syfilidy bychom se tak například nejspíš nedočkali pompézních paruk, které zdobily hlavy šlechticů ve Versailles…

Pohlavně přenosnou infekcí způsobovanou bakterií Treponema pallidum se každoročně na celém světě nakazí až milion lidí, v minulosti však byla podstatně rozšířenější. Její přesný původ není znám, podle jedné z teorií je do Evropy zavlečena posádkou Kryštofa Kolumba (1451–1506) vracející se z cesty do Ameriky, ta druhá tvrdí, že ve Starém světě existovala už předtím, ale ještě nebyla rozpoznána.

Francouzská nemoc

První písemné zmínky o zákeřné syfilidě se v Evropě objevují na přelomu let 1494 a 1495 v italské Neapoli, během francouzské invaze – je proto původně známa jako „francouzská nemoc“.

Jedním z jejích typických příznaků je kromě vyrážky, horečky, malátnosti, úbytku váhy a bolesti hlavy i vypadávání vlasů.

To je v minulých staletích velmi nepříjemná záležitost – dlouhé vlasy jsou nejen módním trendem, ale především symbolem vysokého společenského postavení.

Podle jedné z teorií je syfilida do Evropy zavlečena Kryštofem Kolumbem. (Foto: Metropolitan Museum of Art, Creative Commons, CC BY-SA 1.0)

Levandulová ostuda

Nad rozsáhlou epidemií syfilidy si tak mnou ruce výrobci paruk, které holá místa dokonale zakryjí a svým levandulovým či citrusovým aromatem dokáží zamaskovat i nepříjemný zápach s nemocí spojený. Přesto nejsou (právě pro svou spojitost se syfilidou) zrovna módní záležitostí, ale spíš ostudnou nezbytností.

To se má změnit v polovině 17. století, kdy začne ztráta vlasů trápit francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Když se ke starostem spojeným s vladařskými povinnostmi přidají i starosti s řídnoucí kšticí, je mu pouhých 17 let.

Padesátka vyvolených

Obává se o svou reputaci, nechá proto povolat na 50 prvotřídních výrobců paruk, kteří dostanou za úkol jeho vzhled zachránit. Díky Ludvíkově vlivu, který za dobu své vlády získá, se paruky stanou univerzálním módním prvkem, povinným k nošení ve společnosti dvorské šlechty i měšťanů a postupně se rozšíří po celé Evropě.

Mužské paruky jsou dlouhé, spadající až na ramena, vždy zkadeřené do loken. Ty dámské jsou zpočátku co do objemu poměrně skromné, s příchodem 30. let 18. století se ale stávají čím dál výstřednějšími.

blank
Krále Ludvíka XIV. trápí řídnoucí vlasy již od 17 let, problém vyřeší honosnými parukami. (Foto: wartburg.edu / Creative Commons)

Královna sklidí posměch

V období rokoka markýza Madame de Pompadour (1721–1764), milenka krále Ludvíka XV. (1710–1774), zavádí paruky z bílých vlasů, do kterých se vplétají perlové šňůry, síťky či diadémy. Pod módním vlivem královny Marie Antoinetty (1755–1793) pak začínají nabývat obrovských výškových rozměrů a stanou se terčem posměchu v podobě karikatur, jejichž kreslením se v Paříži proslaví například malíř Honoré Daumier (1808–1879).

blank
Kvůli vysokému účesu musí Marie Antoinetta nechat zvýšit dveře ve svém paláci. (Foto: Le Roy Thierry / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Foto: Titulka (Foto: Joe Mabel / Creative Commons / CC BY-SA 3.0) commons.wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Lesk a bída Dakota Building: Nejděsivější prokletá budova v New Yorku?
enigmaplus.cz

Lesk a bída Dakota Building:...

Jeden z nejslavnějších mužů světa...
Češi pošlou do vesmíru SOVu
21stoleti.cz

Češi pošlou do vesmíru SOVu

V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
Pravda o sibiřských nestvůrách
enigmaplus.cz

Pravda o sibiřských nestvůrách

V dobách studené války se Rusové všemožně snažili dohnat a...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha