Domů     Příběh rolniček: Znějí v orchestru i na ulicích!
Příběh rolniček: Znějí v orchestru i na ulicích!

Sníh, výzdoba, horký punč, vůně koření a třeba i žhnoucí polena v krbu. Zní to jako ideální způsob, jak se naladit na tu správnou vánoční atmosféru. Ale něco tomu schází. Na stromeček je brzy, dárky čekají na svou chvíli, cukroví odpočívá ve spíži.

Co by to mohlo být? No přece rolničky!

Jasný, charakteristický zvuk rolniček si spojujeme s Vánocemi. Může za to generacemi oblíbená píseň Jingle Bells (Rolničky), která je v tomto období slyšet prakticky všude. Ale také ikonický povoz štědrého vousáče Santa Clause.

Ten podle legendy přiváží americkým dětem dárky na svých sáních tažených soby a opatřenými rolničkami. Ale tento drobný zvonek plní v historii řadu různých úloh.

Archeologové nacházejí rolničky různých tvarů i velikostí napříč světem.(Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)
Archeologové nacházejí rolničky různých tvarů i velikostí napříč světem.(Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay)

Všechno zlé ať jde z cesty!

Jejich původ a stáří není jednoznačně doloženo, archeologové je nacházejí v různých lokalitách světa. Vyrobeny jsou nejčastěji z tenkého kovu, mají většinou kulovitý nebo podlouhlý tvar. Uvnitř se skrývá kovová kulička či jiné předměty.

Některé staré kultury a primitivní kmeny používaly za tímto účelem suché plody se semínky nebo peckami uvnitř. Malé rolničky jsou v Sumeru, Babylonii, Asýrii a Egyptě zavěšovány do postrojů tažných zvířat.

Pro dávná pohanská náboženství představují předmět, který má pomoci odvrátit nemoci, smůlu nebo zlé síly. Tuto ochranu od nich očekávají i někteří dnešní motorkáři, kteří si připevňují na řídítka malé zvonky či rolničky, aby tak zahnali silniční démony.

Astronauti Tom Stafford (vlevo) a Wally Schira překvapili řídící středisko na Zemi známou koledou.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Astronauti Tom Stafford (vlevo) a Wally Schira překvapili řídící středisko na Zemi známou koledou.(Foto: NASA / commons.wikimedia.org / volné dílo)

U dvora, na lovu i pro legraci

Ve středověku je nejprve nosí aristokracie, aby se za pomoci jejich zvuku odlišila od nižších vrstev, ale asi počátkem 15. století se stanou součástí výbavy dvorních šašků, později také muzikantů, kejklířů a dalších kočovných umělců.

Na milost je pak znovu vezme i šlechta. Rolničky zdobí sedla, domácí zvířata i lovecké psy nebo sokoly, takže je jejich majitelé mohou snáze najít. Přibližně o 3 století později je doloženo použití rolniček jako varovného signalizačního zařízení.

Umisťují se na koňské postroje u povozů, ale častěji u sání, protože sníh tlumí zvuk, sáně jsou méně slyšitelné a hůře ovladatelné. Pomáhají tak upozornit chodce na sáně a varují i protijedoucí spřežení na úzkých cestách.

Ale i když jsou hudebním nástrojem, jen málo skladatelů jejich zvuk zakomponuje do svých děl.

Udělá to například geniální Rakušan Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) v jednom ze svých Německých tanců nebo česko-rakouský mistr symfonické hudby Gustav Mahler (1860-1911) v Symfonii č. 4.

A tohle je James Lord Pierpont, autor slavné písně Jingle Bells.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
A tohle je James Lord Pierpont, autor slavné písně Jingle Bells.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Sváteční hit z vesmíru

Jejich období popularity přijde i v Novém světě. Uvádí se, že se výrobě rolniček od počátku 19. století věnuje například dílna mistra Williama Bartona v městečku East Hampton (americký stát Connecticut).

Ten vychová celou generaci zdejších zvonařů a místo je dnes uvedeno v Národním registru historických míst USA. Rolničky začnou být také spojovány se Santa Clausem a dokonce se podívají i do vesmíru.

Astronauti amerického vesmírného programu Gemini Tom Stafford (*1930) a Wally Schirra (1923-2007) je spolu s harmonikou propašují na kosmickou loď a jako předvánoční dárek zahrají během pátého pilotovaného letu (15. až 16. prosince 1965) projektu Gemini řídícímu středisku na Zemi song Jingle Bells.

Vánoční evergreen

Píseň Jingle Bells je vánoční klasika. Přestože pochází z USA, dávno překonala hranice této země a od adventu do svátku Tří králů zní po celém světě. Původně nemá žádnou souvislost s Vánocemi.

V roce 1857 ji složí hudebník James Lord Pierpont (1822-1893), strýc byznysmena a jednoho z nejvýznamnějších amerických bankéřů Johna Pierponta Morgana (1837-1913). Jmenuje se The One Horse Open Sleight a původně má být písní ke Dni díkůvzdání.

V 60. a 70. letech 19. století ji však lidé kvůli rolničkám a motivu saní tažených koněm začnou spojovat s vánočními svátky, což jí už zůstane.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Frauke Riether / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
záhady a tajemství
Řádil ve Francii lidožravý vlk?
Několik let před Velkou francouzskou revolucí došlo v zapadlém regionu jižní Francie k sérii drastických úmrtí. Na venkovany útočila podivná šelma. Několik let unikala lovcům a nechávala za sebou desítky obětí. Začalo se jí říkat Gévaudanská bestie. Je léto 1765 a mezi vesničany panuje strach. Krajem se už přes rok potuluje zabijácká příšera. Bojí se i služebná faráře, devatenáctiletá Marie-Jeanne […]
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
reklama
záhady a tajemství
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Bermudský trojúhelník není třeba představovat. Ale co takhle Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam podivné věci. Kromě mizení lodí, letadel i lidí tam prý operují mimozemšťané a něco tajemného je údajně i pod vodou! Většina z nás zná oblast zvanou Bermudský trojúhelník […]
Tváří k zemi, zkřížené kosti pod lebku: Americký upír má konečně tvář!
Na bílém kapesníčku se objeví pár kapek krve. V očích hostů na večírku v Jewett City se zrcadlí obavy. Jsme v 19. století. Tuberkulóza je v Connecticutu velkou neznámou. Zato o upírech tu slyšel každý…   Partička dětí se na začátku 90. let minulého století v dobrodružné náladě plíží po břehu řeky Pachang u pískovny […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz