Očí pálí a svědí, vodnatá rýma neustává, nos nepřetržitě svědí. Klasické projevy pylové alergie. Některé prostředky přírodní medicíny ji dokážou tlumit, proto je rozhodně vyzkoušejte.
Jedním z příkladů je rostlina Perila křovitá, jednoletá hluchavkovitá bylina pocházející z jihovýchodní Asie. Připomíná křížence kopřivy s mátou. Obsahuje bioflavonoidy, které tlumí nadměrnou výrobu histaminu.
Můžete si s ní obohatit jídelníček, skvěle se hodí do salátů, lze ji přidat do smoothie, máte-li tyto mixované nápoje v oblibě.
Příčinu alergií mnohdy můžeme hledat i ve skutečnosti, že se tělo potýká s jedovatými látkami, které se do něj dostávají nechtěně, tedy z ovzduší, nebo z potravin.
Pro zmírnění alergických projevů je tedy důležitá i celková detoxikace, kterou je také možné provést přírodním způsobem. Játra čistí ostropestřec mariánský nebo měsíček lékařský.
![Pyl a částice rostlin ve vzduchu podporují zrod alergií. V přírodě ale najdeme také látky, které proti alergiím pomáhají. FOTO: Freepik](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/2-24-768x512.jpg)
Medicinální houby na podporu imunity
V boji se splašenou reakcí organismu na cizorodou látku se jako užitečný podpůrný prostředek ukazují rovněž medicinální houby. Podle studie japonských vědců z Farmaceutické univerzity v Kóbe pomáhá reishi, česky lesklokorka lesklá, při alergické rýmě.
Také tlumí astmatické projevy. Podobné účinky má i cordyceps sinesis, tedy housenice čínská. Další z řady medicinálních hub, které mají vliv na imunitu a zmírnění alergických procesů je žampion mandlový čili agaricus.
Obecně by měly extrakty z těchto hub obsahovat alespoň 30 % polysacharidů. Právě tyto látky totiž pomáhají imunitu budovat.
![Ostropestřec mariánský pomáhá čistit játra. FOTO: Lestat (Jan Mehlich)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0](http://epochaplus.cz/wp-content/uploads/2025/01/3-20-768x576.jpg)
Koktejl bylinek pomáhá
Směs žampionu, měsíčku, grepu a černého rybízu pomůže detoxikovat lidské útroby. Povzbuzuje regeneraci horních dýchacích cest a uvolňuje dýchání. Totéž platí i o rdesnu mnohokvětém. Na kožní alergie funguje podobný recept.
Grep, černý rybíz, penízovka a kalina tulašaj. Odborníci se shodují na tom, že pro boj s alergiemi je velmi důležitá hlavně očista střev – o tom, jak důležitý je střevní mikrobiom pro celkové zdraví člověka, se mluví už řadu let.
Na očistu střevního traktu výborně funguje francouzský jíl zkombinovaný s prostředky pro léčení akutního průjmu. Užitečný je také zelený ječmen nebo chlorela. Obě rostliny mírní projevy alergií. Imunitu posiluje i echinecea purpurea.
Kombinace více bylin je výborná, skvělou souhru představuje květ černého bezu, dobromysl a lichořeřišnice.