Domů     Přehledně: Nejpodivnější objekty, které byly nalezeny na dně oceánů!
Přehledně: Nejpodivnější objekty, které byly nalezeny na dně oceánů!
22.5.2019

Světový oceán pokrývá 71 % povrchu naší planety, ale 95 % mořských hlubin zůstává člověkem neprozkoumáno. Brání nám v tom temnota a zničující tlak. Co všechno jejich slané vody ukrývají? Vraky lodí, motory Apolla 11 a možná i bájnou Atlantidu. Odhalte s námi tajemství, která už oceány a moře vydaly…

1. Počítač z Antikythéry

Když se Elias Stadiatos, sběrač mořských hub, potápěl na jaře roku 1900 u řeckého ostrova Antikythera, nemohl tušit, jaký cenný artefakt se skrývá ve vraku římské lodi, kterou tehdy objevil. Nejprve se zdálo, že jde jen o zkorodovaný kus bronzu a dřeva.

Jeho stáří se odhadovalo na 205 až 60 let př. n. l. Teprve roku 1902 si archeolog Valerios Strais všiml, že jeden fragment silně připomíná ozubené kolo. Tím ale veškeré zkoumání na téměř 50 let ustalo.

Počítač předpovídal postavení Slunce a Měsíce, včetně zatmění.
Počítač předpovídal postavení Slunce a Měsíce, včetně zatmění.

Šlo o první počítač na světě?

Až roku 1951 se podivným artefaktem z římské lodi začal opět někdo zabývat. Byl to britský historik Derek J. de Solla Price. Podrobil předmět gama a rentgenovým paprskům, které odhalily jeho vnitřní konstrukci.

Výsledky jeho bádání byly zveřejněny až roku 1974. Další zkoumání proběhlo v roce 2005. Vyšlo najevo, že mechanismus z Antikythéry, jak byl artefakt pojmenován, představuje starověký mechanický počítač, který dokázal přesně předpovídat postavení Slunce a Měsíce, včetně jejich zatmění, a počítal i s přestupnými roky.

Jak se ho Řekům povedlo zkonstruovat?

Je velkou záhadou, kde antické civilizace získaly znalosti potřebné ke konstrukci takového mechanismu, princip ozubených kol neměli údajně Řekové vůbec znát.

Na jeho zákonitosti pak svět navíc na dlouhou dobu zapomněl, znovu objeveny byly až ve 14. století při vývoji astronomických hodin. Diferenciální převody pak byly zkonstruovány až v 16. století. Kompletní funkčnost mechanismu není zatím plně popsána. Podrobnosti vzniku tohoto prvního počítače tak stále zůstávají záhadou.

2. Nové Stonehenge v Baltském moři

Švédský tým „Ocean X“ v čele s Peterem Lindbergem se profiluje jako skupina lovců pokladů.

Když se v červnu roku 2011 členové týmu potápěli v jižní části Botického zálivu mezi Švédskem a Finskem a prohledávali s pomocí přístrojů mořské dno, narazili na předmět, který podle jejich názoru nemohl být dílem přírody.

Jejich nepříliš kvalitní sonar zobrazil kruhový objekt o průměru asi 60 metrů a výšce 8 metrů s prvky, které připomínaly rampy, schodiště a další struktury. Domnívali se, že našli ztroskotané UFO.

Při přiblížení se k objektu přestala fungovat veškerá technika.
Při přiblížení se k objektu přestala fungovat veškerá technika.

Objevili Milenium Falcon, nebo snad nové Stonehenge?

Na místo se vrátili znovu v červnu následujícího roku, aby jej lépe prozkoumali. Jakmile se ale k útvaru přiblížili, veškerá technika přestala fungovat. Když jimi pořízené snímky obletěly svět, začaly se objevovat návrhy, oč by se mohlo jednat.

Jedni tvrdili, že jde o nový Stonehenge na dne moře, jiní v předmětu spatřovali Milenium Falcon, hvězdnou loď z filmové ságy Star Wars. Další pak potopenou ruskou loď, či dokonce nacistickou podmořskou základnu.

Vědci vyjádřili skepsi

Tým Ocean X na místě rovněž odebral vzorky hornin, které odeslal na analýzu. Volker Bucher, docent geologie na univerzitě ve Stockholmu, je pečlivě prozkoumal a zjistil, že mezi nimi převládá žula, rula a pískovec, tedy nic neobvyklého.

Jeden ze vzorků byl sopečného původu, což profesor připsal tomu, že se do oblasti dostal v souvislosti s táním ledovců před mnoha tisíci lety. Většina dalších vědců, kteří se k objevu vyslovili, vyjádřila pochyby nad tím, že by mělo jít o „mimozemský objekt“. Naopak se shodli na tom, že s vysokou pravděpodobností půjde o dílo přírody.

3. Ztracené město Alexandrie

Makedonský král Alexandr Veliký (356–323 př. n. l) vybudoval v roce 331 př. n. l. na pobřeží Středozemního moře v severní Africe město, které pojmenoval po sobě, Alexandrie.

Ta se stala významným vědeckým, kulturním, obchodním i politickým centrem celého helénistického světa. Po sebevraždě egyptské královny Kleopatry VII. v roce 30 př. n. l. se město dostalo pod římskou nadvládu a stalo se centrem křesťanství.

Když v polovině 7. století spadla Alexandrie pod perskou a následně arabskou nadvládu, začala upadat.

Archeologové našli mramorové podlahy a sloupy paláce, ale také sochy.
Archeologové našli mramorové podlahy a sloupy paláce, ale také sochy.

Smetla ji vlna tsunami

Velká část města byla zničena při zemětřesení, které roku 356 n. l. postihlo Krétu. Následná vlna tsunami pak zasáhla jihovýchodní pobřeží Středozemního moře, především Libyi, Alexandrii a deltu Nilu. Další zemětřesení v roce 956 n. l.

poté zničilo maják na ostrově Faros. Ruiny Kleopatřina paláce ležely pod hladinou moře přes 1600 let, než byly roku 1998 objeveny týmem podvodních archeologů v čele s Francouzem Franckem Goddiem.

Vznikne v Egyptě první podmořské muzeum na světě?

Nalezli nejen mramorové podlahy a zlomené sloupy paláce, ale také sochy. Například kamennou hlavu, která zřejmě představuje Caesariona, syna Kleopatry a jejího milence, římského císaře Galia Julia Caesara, jenž z Kleopatry učinil královnu Egypta.

Dále dvě sfingy, z nichž jedna pravděpodobně zobrazuje Kleopatřina otce Ptolemaia XII. A řadu dalších artefaktů, třeba sošku faraona, rituální nádoby z bronzu či amulety velké jako lidský nehet.

Egypt má v plánu v Alexandrijském zálivu vystavět podvodní muzeum, kde si turisté budou moci tyto potopené ruiny starověkého města prohlédnout.

4. Záhadný kruhový kámen 

V roce 2003 nalezl tým badatelů z univerzity v Tel Avivu podivné kruhové těleso asi 9 metrů pod hladinou Galilejského jezera, které se nachází u Golanských výšin v Izraeli. Záhadný objekt tvoří neopracované čedičové bloky uspořádané do tvaru kužele.

V nejširším místě měří 70 metrů, na výšku má 10 metrů a jeho váha je odhadována na 60 000 tun. Jaké je stáří tohoto kamenného tělesa?

Pokud se písek na mořském dne ukládá rychlostí 1–4 mm za rok, a stavbu obklopovaly 2–3 metry písku, pak by mohlo být staré 2 až 12 tisíc let.

Místo mohlo sloužit jako pohřebiště nebo obřadní místo.
Místo mohlo sloužit jako pohřebiště nebo obřadní místo.

Sloužilo místo jako pohřebiště, nebo snad obřadní svatyně?

Dohady panují zejména ohledně toho, k čemu záhadná kamenná stavba sloužila. Dani Nadel, archeolog z Haifské univerzity, který se na výzkumu podílel, se domnívá, že mohlo jít o pohřebiště, případně obřadní místo či o rampu. Jistého ale není nic.

Zvláště proto, že podmořský průzkum je velice nákladný. Na druhou stranu skutečnost, že se kámen nachází pod vodou, jej ochránila před působením povětrnostních podmínek a umožnila, aby se zachoval v tak dobrém stavu.

Výstavba byla organizovaná, stejně jako u Stonehenge

Archeologové jsou si jistí, že ať už místo sloužilo k jakémukoliv účelu, pro ty, kteří jej postavili, bylo velmi důležité. Kameny na stavbu, až dva metry široké a vážící 90 kg jeden, bylo totiž nutné na místo dopravit z několik set metrů vzdáleného lomu.

Civilizace, která se rozhodla pro jeho výstavbu, tak musela být dostatečně organizovaná, aby to zvládla. To je ostatně vede i k závěru, že místo bylo zřejmě postaveno na souši a až později zatopeno vodou z jezera, jehož hladinu následně významně zvedlo.

5. Zmizelé dávné město Herakleion

Nález ztraceného města, kterému antičtí Řekové říkali Herakleion a Egypťané Thonis, je opět spojen se jménem francouzsko-italského podvodního archeologa Francka Goddia (našel i Alexandrii).

Ten podmořské ruiny města objevil spolu se svým týmem roku 2000 asi 2,5 km od břehu v zálivu u egyptského města Abúkir.

Nechybělo přitom málo a město Herakleion – Thonis by navždy upadlo do zapomnění, s pouze několika zmínkami o něm v klasických řeckých textech a pár nápisy nalezenými archeology.

Město bylo nalezeno v roce 2000.
Město bylo nalezeno v roce 2000.

Útočiště pro krásnou Helenu

Počátky tohoto starověkého egyptského města sahají až do 12. století př. n. l. a zmiňovali se o něm i řečtí historikové, například Strabon (64 př. n. l. –23 n. l.) či Hérodotos z Halikarnassu (484–425 př. n. l.).

Ten dokonce tvrdil, že město navštívil Paris s Helenou Trójskou, když prchali před jejím žárlivým manželem, králem Menelaem, než vypukla Trójská válka. Město měl rovněž navštívit udatný bojovník Herkules, po němž je údajně pojmenováno.

Osudné záplavy a zkapalňování půdy

Největšího rozkvětu dosáhl tento významný obchodní přístav ležící v deltě Nilu mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. V průběhu 2. století př. n. l. ho ve funkci hlavního egyptského přístavu nahradila Alexandrie a město začalo pomalu upadat.

Navíc bylo oslabeno kombinací zemětřesení, vln tsunami a zvedající se hladiny moře.

Osudným se mu staly záplavy na konci 2. století př. n. l., které vedly k postupnému zkapalňování půdy, až město ke konci 8. století zcela zmizelo v moři.

6. Prokleté smaragdy Jaye Miscoviche

Joseph „Jay“ Miscovich byl realitní makléř, podnikatel a začínající potápěč z Pensylvánie. Rád investoval do netradičních aktivit, proto například poskytoval peníze lovcům pokladů.

Díky jednomu z těchto jeho počinů bylo možné najít vrak španělské galeony Nuestra Señora de Atocha u pobřeží Key West.

Recese roku 2008 ho však finančně zničila a on se rozhodl přestěhovat na Floridu, kde se seznámil s místním potápěčem Stephenem Elchleppem, který ho učil potápět.

Na dně našel Miscovich stovky neopracovaných smaragdů.
Na dně našel Miscovich stovky neopracovaných smaragdů.

Sbíral drahokamy ze dna moře jako třešně

V lednu roku 2010 zakoupil Miscovich mapu údajného pokladu, která je s Elchleppem zavedla do mezinárodních vod asi 40 mil od pobřeží Key West. Hloubka moře byla v těch místech kolem 16 metrů.

Na dně našli stovky neopracovaných smaragdů, které začali sbírat doslova jako třešně. V jejich blízkosti se však nenacházela žádná loď, ze které by mohly pocházet. Miscovich hned začal přemýšlet, jak nalezené drahokamy zpeněžit.

Oslovil investory a zakoupil loď, aby mohl zahájit vyzvedávání drahých kamenů z mořského dna ve velkém.

Pravé, nebo falešné?

Nakonec jich bylo na 70 kilogramů v hodnotě několika milionů dolarů. Obří nález vyvolal nejen zájem médii, ale i státních institucí, které Jayi Miscovichovi, do vyjasnění vlastnictví smaragdů, zakázaly drahokamy prodat.

Ten se začal chovat velice podivně, zvláště poté, co vyšlo najevo, že kameny byly pokryty epoxidem, polymerem vynalezeným až na počátku 20. století. Když od něj začali investoři dávat ruce pryč, neustál to a v říjnu 2013 spáchal sebevraždu.

V roce 2014 se pak majitel jednoho obchodu s drahokamy na Floridě přiznal, že si od něj surové smaragdy v hodnotě 80 000 dolarů Miscovich roku 2010 koupil.

7. Potopené indické město

Na severovýchodě Arabského moře se u pobřeží indického státu Gudžarát nachází Khambhátský (Kambajský) záliv.

V prosinci roku 2000 u něj zaměstnanci Národního institutu oceánských technologií (NIOT) objevili artefakty (části soch, keramiku či lidské zuby), které měly dokazovat, že v místě žila dávná civilizace.

Jedním z nalezených předmětů byl i kus opracovaného dřeva, jehož stáří bylo pomocí radiouhlíkové metody odhadnuto na 9500 let. To by z naleziště činilo nejstarší sídliště městského rázu na planetě.

Pravost nálezů u Indie ještě nebyla prokázána.
Pravost nálezů u Indie ještě nebyla prokázána.

Existovala zde dávná civilizace?

Není to ovšem tak jisté, jak by se mohlo zdát. Naopak! Řada předních odborníků a archeologů zpochybnila důvěryhodnost nálezu, a to hned z několika závažných důvodů.

Tím prvním je fakt, že objev nebyl učiněn během kontrolovaných archeologických vykopávek, ale při bagrování. Jiná námitka zněla, že nález téměř 10 000 let starého dřeva nic nevypovídá o existenci dávné civilizace.

V té době byla totiž hladina Arabského moře nižší než dnes a její vzestup mohl smést celé lesy.

Spousta nejasností ohledně pravosti nálezu

Pochybnosti vzbudily i kousky nalezené keramiky. Dle vědců jsou tak malé, že lze jen stěží určit, zda jde o lidský výtvor, nebo dílo přírody. Zároveň dodávají, že tak malé kousky mohly být na místo dopraveny prakticky odkudkoliv.

Oblast Khambhátského zálivu navíc byla a je velice tektonicky aktivní. Častá zemětřesení zde nejsou výjimkou, stejně jako silné mořské proudy.

To vše brání tomu, aby mohly být nalezené artefakty bezpochyby spojeny s tímto místem a spolehlivě určeno jejich stáří.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz