Rok 2015 byl bohatý na spoustu událostí. A ty, které se týkaly vědy či techniky, nebyly výjimkou. Přinášíme vám výběr těch nejpodstatnějších.
4.ledna – Oznámeno, že čeští archeologové našli v egyptském Abúsíru jihozápadně od Káhiry hrobku královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa (vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety).
11.února – Evropská vesmírná agentura (ESA) úspěšně vyzkoušela prototyp svého raketoplánu s názvem IXV (Intermediate eXpérimental Vehicle).
4.března – Byla zveřejněna informace, že rod Homo (člověk) je podle nejnovějších poznatků zhruba o 400 000 let starší, než se vědci dosud domnívali.
Nejstarší lidé žili už před 2,8 milionu let, což měl naznačit kosterní pozůstatek nalezený v roce 2013 v Etiopii.
6.března – Americká sonda Dawn úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem planetky Ceres v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.
13.března – Američtí vědci potvrdili, že pod povrchem Ganymeda je ukrytá voda.
5.dubna – Největší urychlovač částic na světě, velký hadronový urychlovač (LHC), byl po dvouleté přestávce opět zprovozněn.
21.dubna – Japonský rychlovlak Maglev překonal na zkušební trati vlastní rychlostní rekord a poprvé překonal rychlost 600 kilometrů za hodinu – dosáhl rychlosti 603 kilometrů za hodinu.
30.dubna – Americká sonda Messenger po vyčerpání veškerého paliva ukončila svou úspěšnou jedenáctiletou misi plánovaným pádem na povrch planety Merkur.
22.května – Astronomové objevili dosud nejjasnější galaxii s názvem WISE J224607.57-052635.0, jejíž infračervený světelný výdaj odpovídá ekvivalentu 300 bilionů sluncí.
28.května – Tým vědců objevil na území Etiopie část lebky, která prý patří do vývojové řady předcházející dnešnímu člověku. Šlo o dosud neznámý druh australopitéka, Australopithecus deyiremeda, který podle nich žil přibližně před 3,3 až 3,5 milionu let.
14.června – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila kontakt se Zemí.
13.července – Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) ohlásili objev pentakvarku, což byla dosud pouze předpokládaná subatomární částice.
14.července – K trpasličí planetě Pluto dorazila na vzdálenost 12 500 kilometrů americká sonda New Horizons, první těleso vyslané člověkem.
23.července – Vědci našli první exoplanetu, označenou Kepler-452b, která je srovnatelná se Zemí velikostí i vzdáleností od svého Slunce.
31.července – Vakcína proti ebole vyvinutá společnostmi Merck a NewLink Genetics vykázala v klinických testech stoprocentní účinnost.
28.září – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že na Marsu se vyskytuje tekoucí voda v podobě solných potůčků.
29.října – Evropská vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě Čurjumov-Gerasimenko molekuly kyslíku.
12.listopadu – Na chilské hoře Las Campanas začala stavba největšího vesmírného teleskopu na světě, Obřího Magellanova dalekohledu (GMT), který by měl vědcům sloužit od roku 2021.
2.prosince – Archeologové našli u Chrámové hory v Jeruzalémě pečeť biblického krále Ezechiáše. Pečeť pochází z období před 2700 lety.